Tydzień odbywa się w pierwszych dniach marca, ponieważ jest to początek nowego semestru, kiedy studenci nie mają jeszcze tak wiele nauki jak w maju. „Teraz mają więcej czasu, aby odwiedzać muzea. Mamy nadzieję, że zainteresują się naszą akcją, ponieważ mamy wrażenie, że kultura wysoka jest marginalizowana przez wielu studentów. Wolą oni bardziej rozrywkowe formy sztuki współczesnej" - powiedziała PAP Katarzyna Panas, przewodnicząca Uczelnianej Komisji Kultury w Samorządzie Studentów UJ, który organizuje wydarzenie.

W Studenckim Tygodniu Sztuki biorą udział: Muzeum Narodowe, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Manggha, Bunkier Sztuki, Muzeum UJ Collegium Maius, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historii Fotografii, Pałac Sztuki, Muzeum Etnograficzne, Cricoteka.

Do niektórych miejsc obowiązują zapisy. Rejestracji trzeba dokonać m.in. na wystawy na Wawelu: "Wawel zaginiony", "Skarbiec koronny i zbrojownia" oraz "Sztuka Wschodu".

Ekspozycja "Wawel zaginiony" zajmuje cztery sale w lapidarium na Zamku Królewskim, gdzie prezentowane są detale architektoniczne związane z dziedzińcem arkadowym Zamku Królewskiego, czy pochodzące z wystroju pałacu królewskiego. Na wystawie zobaczyć też można zabytki związane z katedrą wawelską i gipsowe odlewy dekoracji Kaplicy Zygmuntowskiej.

"Skarbiec koronny i zbrojownia" prezentuje m.in. klejnoty pochodzące z okresu od III do XVIII w., średniowieczne naczynia liturgiczne, zegary datowane na XVI-XVIII w., odznaki polskich Orderów Orła Białego i Św. Stanisława. Na ekspozycji znajduje się także Szczerbiec - miecz koronacyjny królów Polski oraz miecz Zygmunta I Starego. .

"Sztuka Wschodu" pokazuje dzieła rzemiosła artystycznego, jakie trafiały do Polski z Turcji, Krymu, Kaukazu, Iranu oraz krajów Dalekiego Wschodu. Są wśród nich paradne siodła, jedwabie, kobierce, czyli tkaniny dekoracyjne, broń i uzbrojenie. Ekspozycję otwierają fragmenty namiotów tureckich oraz marmurowe popiersie króla Jana III Sobieskiego i obraz przedstawiający Bitwę pod Wiedniem.

bko/ ls/