– Z satysfakcją mogę dziś ogłosić, że Szybka Ścieżka będzie w tym roku nie tylko szybka, ale też tak prosta, jak to możliwe – w krótkich słowach podsumowuje zmiany Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nauka ma pomagać w rozwoju firm>>

 

Prostszy język wniosków

Przede wszystkim cała dokumentacja konkursowa została radykalnie uproszczona. Dzięki jasności języka i nowej szacie graficznej z pomocnymi odesłaniami dokumenty stały się łatwiejsze w odbiorze, a tym samym bardziej zrozumiałe dla zainteresowanych. To zasługa m.in. projektu „Analiza językowa”, realizowanego w ubiegłym roku przez NCBR. Polegał on na dogłębnym zbadaniu regulaminu i innych dokumentów konkursowych pod kątem leksykalnym, składniowym, a także logicznym. Efekty pokazały, że nawet skomplikowane kwestie szczegółowe można wyrazić w języku wciąż precyzyjnym, a jednocześnie przyjaznym dla wnioskodawców.

 

 


– Uproszczenie dokumentacji konkursowej, które jako pierwsze na taką skalę zaproponowało w konkursie Szybka Ścieżka NCBR, może być drogowskazem dla wielu instytucji, w tym tych dystrybuujących fundusze unijne. Efekt to dowód na to, że o skomplikowanych procesach da się mówić prostym językiem, nie tracąc nic z esencji przekazu. Wierzę, że ta prostota zachęci przedsiębiorców do udziału w konkursie – akcentuje wicepremier Gowin.


– Szybka Ścieżka pokazuje, że współpraca przedsiębiorców i naukowców, kreatywność i determinacja – odpowiednio wykorzystane - mają szansę zaowocować projektami, którymi będziemy mogli chwalić się w kraju i na arenie międzynarodowej. Nieistotne są branża, wielkość podmiotu czy miejsce jego działalności – doświadczenie pokazuje, że niezwykłe pomysły rodzą się zarówno w ogromnych centrach badawczych, jak i w małych laboratoriach. Ważne, by każdy z takich innowacyjnych pomysłów mógł się rozwijać w przyjaznym dla biznesu otoczeniu prawnym i w odpowiednim czasie znalazł wsparcie tak finansowe, jak i merytoryczne. Zapewnienie takich warunków innowatorom to ambicja resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Z myślą o nich stworzono takie instrumenty jak Szybka Ścieżka. Jestem przekonany, że jej kolejne wydanie w nowym kształcie będzie skutecznym instrumentem wsparcia polskich wynalazców – mówi Grzegorz Wrochna, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.


Nowe kryteria

Zmiana języka to jednak nie wszystko. Już w połowie ubiegłego roku w NCBR zapadła decyzja o przebudowie struktury dotychczasowych kryteriów konkursowych.
– Docierało do nas wiele głosów, przede wszystkim od Beneficjentów, ale też od osób oceniających wnioski, z postulatami zmiany kryteriów dla Szybkiej Ścieżki. Podjęliśmy to wyzwanie. Prace trwały pół roku i były bardzo intensywne. Jestem przekonany, że ich rezultat okaże się sukcesem – sukcesem naszych Beneficjentów – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Liczba kryteriów została zredukowana do 13. Najistotniejsze elementy oceny projektu znajdują się teraz w kryteriach punktowanych, ponieważ skala punktowa daje szerszą możliwość oceny i większą szansę na pozytywną ocenę niż skala zerojedynkowa. Sam opis kryteriów ma być bardziej klarowny i jest krótszy niż dotychczas. Jedna z zasadniczych zmian polega na wyodrębnieniu nowego kryterium punktowanego, jakim jest „Istota projektu”. Łączy ono wszystkie zagadnienia związane z koncepcją całego zamierzenia. Chodzi o to, żeby na etapie przygotowywania wniosku wszystkie najważniejsze aspekty planowanego przedsięwzięcia zostały właściwie opisane.


W konkursie stale nie ma ograniczeń tematycznych poza wymogiem, żeby projekty B+R wpisywały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Skierowany jest on do regionów słabiej rozwiniętych, co w praktyce oznacza wszystkie województwa poza mazowieckim. Ogłoszenie nowej Szybkiej Ścieżki odbyło się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego z udziałem grupy beneficjentów, reprezentujących małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Drugi konkurs Szybkiej Ścieżki w tym roku NCBR ogłosi 1 lipca. Wartość alokacji zostanie w tym przypadku podana w późniejszym terminie. Łącznie z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w 2020 roku Centrum przeprowadzi 11 konkursów, przeznaczając na to budżet co najmniej 2 mld zł.