Na zorganizowanej w poniedziałek w Warszawie konferencji prasowej ich przedstawiciele poinformowali, że do konkursu mogą zgłosić się polsko-ukraińskie, co najmniej dwuosobowe zespoły. Mogą to być studenci lub osoby bezpośrednio po studiach. Zgłoszony projekt musi być możliwy do realizacji w ciągu trzech miesięcy, a jego koszt wynosić do 10 tys. euro.

Konkurs objął patronatem b. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jak mówił podczas konferencji, projekty zgłaszane do konkursu powinny być oryginalnymi rozwiązaniami, które zaktywizują młodych liderów, przedsiębiorców i twórców, integrując tym samym Ukrainę i Polskę. Wyjaśnił, że mogą to być na przykład projekty filantropijne, edukacyjne, czy wzmacniające przepływ informacji między społeczeństwami obu krajów.
 
"Relacje między narodami, relacje wewnątrz takiej wspólnoty jak Unia Europejska, budują się poprzez działania organiczne, nieduże, poprzez serdeczność, przyjaźń, poprzez wspólne biznesy. Dlatego uznaliśmy, że oprócz wielkich spraw będzie zajmowali się także małymi krokami budującymi nowe więzi Ukrainy i Polski oraz Ukrainy i Europy" - wyjaśnił Boni ideę konkursu.
 
Według zapowiedzi organizatorów, 31 maja uruchomiona zostanie strona internetowa konkursu, na której dostępny będzie m.in. jego regulamin. Do 31 czerwca będą mogli zgłaszać się sponsorzy i partnerzy. Projekty będzie można zgłaszać do 31 sierpnia, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone miesiąc później. Początek realizacji zwycięskich trzech projektów - jednego społecznego, jednego biznesowego i jednego społecznego - wyznaczono na 31 grudnia br.
 
Konkurs organizują Fundacja Otwarty Dialog i Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego ze strony polskiej oraz fundacja Svichado ze strony ukraińskiej. Partnerami konkursu ze strony ukraińskiej są Mała Akademia Nauk Ukrainy, Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Politechnika Kijowska oraz Fundacja Międzynarodowa "Ukrainian Philanthropic Marketplace". (PAP)