W ramach konferencji zostaną przeprowadzone trzy panele:
 I Panel – Siły Zbrojne dla bezpieczeństwa
 II Panel – Kryminalistyka dla bezpieczeństwa
 III Panel – Policja a bezpieczeństwo państwa.

Przed rozpoczęciem konferencji organizatorzy przewidzieli zwiedzanie Laboratorium Kryminalistycznego.

Jesienna konferencja to przegląd dotychczasowych przedsięwzięć, analiza wyzwań i zagrożeń współczesnego świata, omówienie funkcji oraz metod działania poszczególnych jednostek w realizacji swoich zadań - od zapobiegania do eliminowania. Szerokie spectrum tematyczne konferencji to próba możliwie kompleksowego podejścia do zagadnienia bezpieczeństwa - tak krajowego jak i międzynarodowego, to również pole do dyskusji na różnych płaszczyznach i wymiany poglądów - informuje Anna Wójcik.

Kwestią nad wyraz problematyczną i chybioną zdaje się być próba kategoryzowania czy definiowania świata w schematach. Wielość, dynamizm i zróżnicowanie przemian, od gospodarczych przez psychospołeczne po strukturalne, wieku XX, ze szczególnym  naciskiem  na emancypację okrucieństwa dokonującej się na przełomie millenium, stały się determinantem poszukiwań prawd, nazw i pojęć - jak i dlaczego zmienił się świat?

Do niedawna dyskusje dotyczące bezpieczeństwa koncentrowały się przede wszystkim na ocenie zagrożeń militarnych. Szybko jednak okazało się, że groźba wybuchu kolejnej wojny światowej, zwłaszcza na terenie Europy, jest mało prawdopodobna. Zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, uświadomiły konieczność zmiany podejścia do identyfikowania źródeł zagrożeń.

Organizatorami wydarzenia są: redakcja biuletynu e-terroryzm.pl, Koło Naukowe Kryminalistyki noraz Koło Naukowe Badań nad Bezpieczeństwem i Terroryzmem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła poseł na Sejm RP - pani Renata Butryn.