Webinar KPA od podstaw 13 IV 2026
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Kolarska-Bobińska odpowiedziała na list dotyczący studiów gender

Prof. Lena Kolarska-Bobińska odpowiadając na interwencję senatora Kazimierza Jaworskiego poinformowała go o tym, iż Gender Studies w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki prowadzone są jako studia podyplomowe.

„Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stoi na stanowisku poszanowania wolności badań i pracy naukowej. Opowiadam się za otwartością badań naukowych i dociekań, zostawiając też pełną swobodę krytyki naukowej powstających teorii. Pozwala to na nieskrępowany rozwój myśli nad istotnymi zjawiskami społecznymi” – pisze w swoim liście minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Studia podyplomowe „(…) finansowane są ze środków własnych słuchaczy, zatem środki pochodzące z budżetu Państwa nie są skierowane na prowadzenie kształcenia podyplomowego, w tym także Gender Studies, zaś tworzenie studiów podyplomowych lub ich wygaszanie zależnie jest od stopnia zainteresowania proponowaną problematyką (…) – podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Pełna treść listu minister nauki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej >>

Polecamy książki prawnicze dla studentów