Ponadto przyczynia się do redukcji poziomu stresu poprzez z jednej strony odreagowaniu już istniejącego, z drugiej nabranie dystansu do bieżących spraw. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na własne hobby w okresie w czasie wykonywania zaplanowanych czynności, np. nauki do egzaminu. Dana pasja nie musi być związana z aktywnością fizyczną, np. jazda na rowerze, wspinaczka, itp., ważne jest, aby była sprawiała, iż dana osoba czuje się szczęśliwsza i spełniona w tym, co robi. Dlatego też w redukcji stresu zbieranie znaczków, robienie na drutach, modelarstwo, itp. jest równie pożądane jak wysiłek fizyczny.

Należy zwrócić uwagę, iż istotnym jest pozostawienie chwili czasu wolnego w naszych planach, np. nauki do egzaminu, na realizację hobby. Nie musi być to długi okres czasu, ważniejsze jest aby efektywnie go wykorzystać na oderwanie się od spraw związanych z wykonywaną aktywnością. W kontekście nauki należy zwrócić uwagę, aby tą czynnością raczej nie było czytanie innych książek. Jest to związane z tym, iż podczas nauki nasz system poznawczy jest nastawiony na zapamiętywanie treści z czytanego materiału. Jeśli w czasie wolnym czytamy książki, nasz mózg może odpoczywać mniej efektywnie, gdyż dalej, częściowo aktywowane są te same struktury neuronalne. Podobnie ma się sprawa z grami komputerowymi, które choćby były największą pasją, również nie są najlepszą metodą odpoczynku dla systemu poznawczego. Jednakże należy zaznaczyć, iż warto jest samemu sprawdzić, jak poświecenie czasu na dane hobby wpływa na dalsze wykonywanie zaplanowanej czynności, np. nauki.

Ponadto można zmaksymalizować korzyści płynące z hobby, w zakresie redukcji stresu przez traktowanie go także, jako okazji do spotkań ze znajomymi lub innymi pasjonatami. Spotykanie się z przyjaciółmi lub osobami o podobnych zainteresowaniach również przyczynia się do lepszego radzenia sobie ze stresem.

Andrzej Cudo - psycholog