Resort sprawiedliwości opublikował dane o zdawalności egzaminów na aplikacje: radcowską, adwokacką, komorniczą i notarialną. Przystąpiło do nich łącznie: 7997 absolwentów 44 uczelni – 18 publicznych, 22 niepublicznych i 4 zagranicznych. Egzaminy zdało 4325 osób, czyli 54,1 proc. kandydatów.

Egzamin na aplikację dla leniwych: czego nauczyć się, by zdać>>

Najtrudniejsze pytanie, na które odpowiedziało tylko 13 proc. kandydatów na aplikantów adwokackich i 11 proc. i kandydatów radcowskich, dotyczyło postępowania przygotowawczego.
 Pytanie najłatwiejsze dla aplikantów adwokackich dotyczyło ustawy - Prawo o prokuraturze. Prawidłowej odpowiedzi udzieliło na nie prawie 96 proc. zdających na aplikację adwokacką. Podobny wynik osiągnęli kandydaci na aplikantów radcowskich - prawie 95 proc. prawidłowych odpowiedzi (4. pod względem łatwości).


Kandydaci na aplikantów radcowskich najlepiej odpowiadali na pytanie dotyczące kadencji Sejmu - prawidłowej odpowiedzi udzieliło 96,62 proc. zdających na aplikację radcowską i prawie 95 proc. zdających na aplikację adwokacką (6 pod względem łatwości).
 


Kandydat na aplikanta radcowskiego i adwokackiego zdaje test jednokrotnego wyboru, składający się ze 150 pytań. Dotyczą one pięćdziesięciu ustaw, których listę co roku ogłasza resort sprawiedliwości - aby zdać egzamin, trzeba zdobyć 100 punktów.
 

Warchoł: uczelnie poradzą sobie z prowadzeniem aplikacji>>