Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia wiedzy praktycznej przydatnej podczas studiów, ale także w trakcie aplikacji. Na początku należy sobie uświadomić, że student po pierwszym roku nie jest wymarzonym pracownikiem kancelarii. Natomiast w połowie studiów posiada już podstawową wiedzę, którą może już wykorzystać w praktyce.
Najlepiej rozpocząć swoją drogę zawodową od wolontariatu w Klinice Prawa albo w fundacjach zajmujących się udzielaniem bezpłatnych porad prawnych. Z takim doświadczeniem będzie łatwiej znaleźć posadę praktykanta w kancelarii. Oprócz pierwszego doświadczenia, warto także skonsultować swoje CV z uczelnianym Biurem Karier. Mając dobrze skonstruowane CV oraz chociaż niewielkie doświadczenie przy udzielaniu bezpłatnych porad prawnych, o wiele łatwiej znaleźć praktykę w kancelarii.

KNF ogłasza nabór na praktyki wakacyjne>>

 

Kolejnym krokiem jest znalezienie właściwego miejsca na odbycie praktyki. Obecnie wielu prawników szuka praktykantów, którzy będą ich odciążać, wykonując podstawowe zadania, np. research orzecznictwa czy projekt prostego pisma procesowego. Często adwokaci czy radcowie prawni wysyłają ogłoszenia do Biura Karier, ale także umieszczają oferty na portalach z ogłoszeniami o pracę. Wysyłając swoje CV w odpowiedzi na takie ogłoszenie mamy większą szansę na uzyskanie praktyk, niż rozsyłając CV na adresy kancelarii znalezione w internecie.
Ostatnim etapem jest rozmowa rekrutacyjna, choć większe kancelarie poprzedzają ten etap testem z wiedzy prawniczej. Na spotkaniu należy zrobić jak najlepsze wrażenie, dlatego należy zabrać ze sobą dokumenty poświadczające nasze doświadczenie. Wymagany jest także schludny i elegancki ubiór. Powodzenia!

Ewa Wiśniewska - ambasadorka wydawnictwa Wolters Kluwer Polska na Uniwersytecie Łódzkim

 

Lexoteka - potrzebne podręczniki w jednym miejscu>>