„Cudzoziemcy przez cztery tygodnie będą intensywnie uczyli się języka polskiego, a także poznawali polską historię, kulturę, zwyczaje, zabytki oraz nas, Polaków. W programie znalazło się przede wszystkim 80 godzin lektoratu z języka polskiego, 20 godzin zajęć indywidualnych, 40 godzin seminariów poświęconych Polsce. To wyjątkowy kurs językowy, który ułatwia obcokrajowcom naukę polskiego, ale również promuje nasz kraj i jego kulturę” – powiedziała Anna Gałęziowska-Krzystolik z biura prasowego szkoły.
W tym roku szczególnie liczna jest grupa studentów z Chin. „To zapewne pokłosie współpracy naszego kraju z Chinami, także gospodarczej. Na uniwersytetach powstają tam wydziały polonistyki. Uczą się naszego języka. Polskie uczelnie również starają się nawiązywać kontakty zagraniczne” – dodała Gałęziowska-Krzystolik.
Punktem kulminacyjnym zajęć będzie dyktando, które 15 sierpnia wyłoni Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Główną nagrodą będzie bezpłatny udział w kolejnej edycji letniej szkoły. Tekst dyktanda, w którym tradycyjnie znajdzie się wiele pułapek ortograficznych, przygotuje kadra naukowa z Uniwersytetu Śląskiego.
Zajęcia z języka polskiego prowadzą lektorzy, pracownicy i współpracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Obcokrajowcy, w czasie wolnym od zajęć językowych, wezmą udział m.in. w wieczorze poezji poświęconym twórczości Bolesława Leśmiana oraz w koncercie piosenek Wojciecha Młynarskiego. Przygotują spektakl. Na cieszyńskim rynku odbędzie się wieczór narodów, podczas którego studenci zaprezentują swe kraje, ich kulturę i zwyczaje. Słuchacze odwiedzą Pszczynę, Kraków, Tarnowskie Góry, a także były niemiecki obóz Auschwitz. Wybiorą się na wycieczkę po Beskidach.
„Po miesiącu nauki studenci wyjadą bogatsi o nowe doświadczenia i zawarte przyjaźnie, a co najważniejsze – ze znacznie lepszą znajomością języka polskiego” – dodała Anna Gałęziowska-Krzystolik.
Zajęcia w letniej szkole odbywają się po raz 27. Potrwają do 28 sierpnia. (PAP)