Myślą przewodnią tego festiwalu jest hasło: „złap bakcyla nauki”. Wykłady o różnorodnej tematyce organizowane są przez wykładowców bydgoskich jednostek kształcenia, a także przez samych studentów.
 
Wśród pięciuset imprez zorganizowanych w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki (BFN), każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Warsztaty, pokazy i wykłady skierowane były nie tylko dla studentów, ale także dla młodzieży szkolnej, dzieci przedszkolnych czy osób w starszym wieku. Zajęcia te zostały podzielone na ścieżki tematyczne m. in. przyrodnicza, humanistyczna, społeczna, artystyczna, techniczna, nauk ścisłych czy nauk o zdrowiu. 
 
Z dziedziny prawniczej dużym zainteresowaniem cieszył się wykład studentów nt. „Mobbing i jego skutki”. Wykład poświęcony był zjawisku mobbingu w pracy. Na wykładzie została udzielona odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać zjawisko lobbingui jak się przed nim bronić. Po prezentacji publiczność mogła zadawać pytania prelegentom i obecnemu na wykładzie specjaliście z dziedziny prawa pracy. 
 
Uwieńczeniem Bydgoskiego Festiwalu Nauki był Piknik Naukowo-Rodzinny, który odbył się na Starym Rynku w Bydgoszczy. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: zabawy, pokazy taneczne, pokazy psów, i inne. Z kolei na Rybim Rynku można było wymienić zużyty sprzęt elektroniczny na wejściówkę do kina, teatru, klubu fitness czy restauracji. W ramach BFN kobiety miały też możliwość wykonać bezpłatne badanie mammograficzne.
 
Mimo, że pogoda nie zawsze dopisywała Bydgoski Festiwal Nauki, jak co roku wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Zasługę w tym mieli również organizatorzy, którzy zadbali o wysoki poziom wszystkich przygotowanych zajęć.
 
Wydawnictwo Wolters Kluwer było patronem medialnym wydarzenia. 
 
Autorem sprawozdania jest Agnieszka Brewka – ambasadorka Wolters Kluwer na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.