Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Zadaniem drużyn jest zaprojektować lub zaprojektować i zbudować, a następnie wystawić swój prototyp samochodu wyścigowego do zawodów. Następnie przez cały rok, na jedenastu torach Formuły 1, odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.
W tegorocznych wyścigach weźmie udział ponad 530 drużyn z całego świata. Zespół Politechniki Białostockiej w obecnym zestawieniu wszystkich drużyn, plasuje się na 35. miejscu; w ubiegłym roku bolid uczelni zajął drugie miejsce na torze we Włoszech.
We wtorek na Politechnice Białostockiej (PB) zaprezentowano najnowszy, czwarty bolid studentów, skonstruowany na Wydziale Mechanicznym - Bolid CMS-04.

Jego budowa - jak informuje Politechnika Białostocka - trwała osiem miesięcy, a pracował nad nim blisko 30-osobowy zespół.

Jak mówił wcześniej PAP koordynator zespołu CMS-04 Dariusz Szmurło, poprzedni bolid "wziął to, co najlepsze" z dwóch wcześniejszych bolidów, czyli trwałość silnika pierwszego auta oraz "lekkość (ważył 217 kg) i zwinność" drugiego. Natomiast czwarty bolid jest "ewolucją" trzeciego.

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o zmniejszenie masy bolidu, zejście poniżej 200 kg. Dodał, że w obecnej konstrukcji wykorzystane są też nowe materiały, rozwiązania, optymalizowany jest pakiet aerodynamiczny i wprowadzone zostały znaczące modyfikacje silnika. W bolidzie zamontowano silnik motocyklowy o szacowanej mocy 85 koni mechanicznych, co pozwoli na osiągnięcie prędkości 100 km/godz. w czasie poniżej 3,5 sekundy.

Władze Politechniki Białostockiej podkreślają kreatywność i chęć do pracy młodych konstruktorów. "Cieszę się, że na naszej uczelni są ludzie, którzy mają w sobie ten rodzaj niepokoju i potrzeby, żeby robić więcej" - mówił podczas prezentacji prorektor PB ds. studenckich prof. Jarosław Perszko. Obiecał też wspierać studentów "nawet w najodważniejszych zamiarach".

Dziekan Wydziału Mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn mówił, że ekipa Cerber Motorsport, która skonstruowała bolid, "to zespół znakomitych, młodych i ambitnych ludzi".

Podczas zawodów Formula Student bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym, ale i najtrudniejszym - jak zaznaczają sami studenci - zadaniem będzie dwukrotne pokonanie 11-kilometrowego toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców (wymogiem konkursu jest, by kierowcy byli wybrani spośród twórców). Oprócz tego, bolid będzie sprawdzany m.in. pod względem osiągania prędkości na krótkim odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu, wycena kosztów powstania pojazdu oraz biznes plan.
Studenci Politechniki Białostockiej mają już sukcesy w międzynarodowych konkursach, m.in. kilkakrotnie wygrali ze swoimi łazikami marsjańskimi prestiżowe zawody organizowane w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w USA. (PAP)