Podwojenie budżetu programu umożliwi objęcie wsparciem w latach 2021–2027 nawet 12 milionów osób, czyli trzy razy więcej niż w bieżącym okresie finansowania.

Komisja proponuje zwiększenie budżetu programu Erasmus w latach 2021–2027 do kwoty 30 mld euro, z czego 25,9 mld euro zostanie przeznaczonych na kształcenie i szkolenie, 3,1 mld euro – na młodych ludzi, 550 mln euro – na sport.

- Jestem bardzo dumny z tego, że Komisja zaproponowała podwojenie budżetu na program Erasmus – jest to jak dotąd największe zwiększenie środków wśród wszystkich programów w naszej propozycji budżetu UE. Musimy się na coś odważyć. Program ten będzie wspierać nasze ambitne cele: wzmocnienie pozycji młodych ludzi, stworzenie europejskiego obszaru edukacji i wzmocnienie naszej europejskiej tożsamości. W związku z tym wzywam państwa członkowskie i Parlament Europejski do poparcia nas, tak abyśmy mogli zapewnić naszym obywatelom jak najlepszą przyszłość - podkreśla Tibor Navracsics, komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu.

Erasmus zapoczątkowano w 1987 r., obecnie jest flagowym programem, z którego rocznie korzysta prawie 300 000 studentów szkół wyższych.

- Ponad dwukrotne zwiększenie środków oznacza podwojenie liczby samych beneficjentów programu - mówił nam dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji programu Erasmus+ - Całą ofertę merytoryczną nowej perspektywy będziemy znać za ok pół roku. Jednak już dzisiaj wiemy, że będzie ona kładła nacisk na projekty związane z młodzieżą, nową formułą wolontariatu czy wydłużeniem staży oraz praktyk zawodowych - dodaje.

 

Erasmus przydatny także dla przyszłego prawnika>>