Według danych resortu sprawiedliwości dotyczących egzaminów wstępnych na aplikację w 2015 r. tylko 16,59 proc. kandydatów na aplikantów adwokackich prawidłowo odpowiedziało na pytanie o to, kiedy skuteczne staje się obciążenie zastawem rejestrowym przedmiotu, który zastawca nabędzie w przyszłości (odp.: w chwili nabycia przez zastawcę). Wśrod osób zdających na aplikację radcowską odsetek prawidłowych odpowiedzi wyniósł 16,29 proc., ale nie było to zagadnienie, które sprawiło kandydatom na radców największa trudność.

Egzamin na aplikację: nawet do dziesięciu razy sztuką>>

Tylko 12.57 proc. zdających znało odpowiedź na pytanie, jak odwołać się od orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa zamówień publicznych (Odp.: skarga do sądu okręgowego). Wśród zdających na aplikację adwokacką prawidłowej odpowiedzi udzieliło 17,41 proc.
Najwięcej skarg wpłynęło natomiast na pytanie o organ, który podejmuje ostateczną decyzję ws. koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych (odp. Przewodniczący KRRiT) - zaskarżyło je 60 osób ze 137, które wniosły odwołania.

Egzamin na aplikację najłatwiej zdać świeżo po studiach>>

Kandydatom na aplikantów notarialnych największy problem sprawiło pytanie o organ, który określa obszary funkcjonalne o znaczeniu ponadregionalnym na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (odp. samorząd województwa) - prawidłowo na to pytanie odpowiedziało 7,23 proc. zdających. Przyszli komornicy najsłabiej poradzili sobie natomiast z zagadnieniem z ustawy o ochronie danych osobowych. Tylko 14,49 proc. kandydatów na aplikantów wiedziało, że statut Biuru GIODO nadaje Prezydent RP.

Dowiedz się więcej z książki
Akta cywilne dla aplikantów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł