Nowa siedziba Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego I i II stopnia powstaje przy ul. Piłsudskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Filharmonii Wrocławskiej. Historia szkoły, której obecny budynek mieści się przy ul. Łowieckiej, sięga 1946 r. Powstała ona wówczas z inicjatywy Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego. Uczniowie do nowego obiektu przeprowadzą się już w przyszłym roku.
Jak powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, sfinansowanie budowy nowego budynku szkoły było możliwe dzięki oszczędnościom uzyskanych przy realizacji innych projektów kulturalnych.
„To ostatnia inwestycja w perspektywie finansowej, która kończy się w 2014 r. (...) W całości została sfinansowana ze środków unijnych i wkładu własnego, który udzielił resort kultury” - mówił Zdrojewski.
Minister podkreślił, że edukacja artystyczna na poziomie podstawom i wyższym jest niezbędna do tego, aby „Wrocław w Europie grał pierwsze skrzypce”. „Potrzebne są również obiekty, w których wykształceni artyści będą spotykać się z kompletem publiczności” - mówił.
Zdaniem Zdrojewskiego ranga miasta, społeczności czy narodu mierzona jest jego stosunkiem do kultury. „Im ten stosunek jest bardziej przyjazny, trwalszy, zawiera w sobie źródło inwestycji w naszą wrażliwość, tym wyższe i trwalsze są sukcesy miast, społeczności i narodu” - dodał.
Nowy budynek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego będzie miał siedem kondygnacji, w tym jedną podziemną. Uczniowie będą mieli do dyspozycji ponad 11 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Obiekt pomieści 600 uczniów oraz 150 nauczycieli. Oprócz sal lekcyjnych w szkole będą również sala przeznaczona dla chóru oraz sala kameralna. (PAP)