Julia Płachecka z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - instytucji, która pełni funkcję Narodowej Agencji odpowiedzialnej za koordynację europejskiego programu Comenius w kraju, powiedziała w poniedziałek PAP, że zainteresowanie ze strony szkół jest w skali kraju bardzo duże, a "województwo śląskie jest rekordzistą" pod względem liczby zgłoszonych projektów i wyjazdów zagranicznych.

Podczas konferencji poświęconej programowi Comenius zorganizowanej w poniedziałek w Katowicach, Śląskie Kuratorium Oświaty poinformowało, że w 2011 roku zgłoszono w województwie śląskim 115 Partnerskich Projektów Szkół - na 474 w kraju.

Udział w takim projekcie umożliwia kontakt ze szkołami i nauczycielami w całej Europie, zapoznanie się z różnymi systemami edukacji, zdobycie nowych umiejętności. Nauczyciele podkreślali w poniedziałek w Katowicach, że istotne jest także poszerzenie kompetencji językowych oraz poznanie nowych osób.

"W ubiegłym roku byliśmy z jedenastoma uczniami w Szkole Rolniczej w Janiszkach na Litwie. Uczniowie mieli okazję porozumiewać się po angielsku i rosyjsku, ale także wziąć udział w lekcjach z nauki języka litewskiego" - powiedział PAP Adam Fryc z Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Ligonia w Piekarach Śląskich. Dodał, że w marcu tego roku Litwini zjawili się w Piekarach Śląskich z rewizytą.

 

Szkoły, które chcą wziąć udział w programie Comenius nie muszą na własną rękę szukać zagranicznego partnera-szkoły. Mogą zajrzeć np. na stronę www.comenius.org.pl, gdzie znajdują się ogłoszenia pochodzące z różnych Agencji Narodowych w Europie z nazwami szkół, które również szukają chętnych do współpracy.

"Ważne jest jednak, aby szkoła wiedziała czego chce, ponieważ to musi być projekt, którym szkoła będzie żyła przez najbliższe dwa lata (taki jest czas realizacji Partnerskich Projektów Szkół-PAP)" - powiedziała Płachecka.

Płachecka dodała, że projekty mogą dotyczyć różnych przedmiotów i zainteresowań. "Mamy na przykład projekt dotyczący gier dawnych. Uczniowie sprawdzają w lokalnej społeczności, w co się kiedyś grało. Przygotowują wywiady, ankiety, uczą się grać w te gry i przy okazji poznają historię swojego regionu oraz innych krajów, które w tym projekcie uczestniczą. Te projekty są na ogół pretekstem, żeby pogłębić swoją wiedzę w różnych obszarach" - powiedziała Płachecka.

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Dofinansowanie obejmuje m.in. wyjazd, zakwaterowanie. W ciągu 2 lat szkoła może zorganizować kilka wyjazdów zagranicznych.

Szkoły, które chciałyby wziąć udział w programie Comenius - Partnerskie Projekty Szkół mają jeszcze kilka miesięcy czasu na opracowanie projektu i złożenie wniosku. Najbliższy konkurs odbędzie się w lutym 2013. "Zbliżają się wakacje, jest to więc bardzo dobry moment, żeby się do tego zabrać" - dodała Płachecka.

Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymienianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.(PAP)

ktp/ mlu/