W Programie podkreślono, że strony wspierać będą doskonalenie zawodowe pracowników pedagogicznych, zwłaszcza w regionach przygranicznych, a także popierać wymianę dzieci i młodzieży. Spotkanie ministrów było jednocześnie okazją do omówienia kwestii oświaty polskiej w Republice Czeskiej oraz głównych kierunków krajowych polityk oświatowych. Ministrowie omówili kluczowe zagadnienia związane z krajowymi systemami edukacyjnymi w tym m. in. wpływ niżu demograficznego na szkolnictwo polskie i czeskie, reformy dotyczące zawodu nauczyciela, wiek rozpoczynania nauki szkolnej oraz reformy krajowych systemów edukacji w kontekście osiąganych wyników badania PISA.
Krystyna Szumilas z uznaniem odniosła się do wspierania przez czeskie Ministerstwo Edukacji szkolnictwa polskiego w Czechach. Podkreśliła rolę Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie. Jest ona szczególnie ważna w tej dziedzinie, również ze względu na współpracę Centrum z Wojewódzkimi Ośrodkami Metodycznymi w Bielsku-Białej, Katowicach oraz Wrocławiu i Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Jaworznie.
Minister Szumilas wyraziła również nadzieję na dalsze wspólne działania na rzecz rozwoju szkolnictwa polskiej mniejszości w Republice Czeskiej.

Źródło: MEN