Zespół do spraw wypracowania formuły finansowego wsparcia Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i przygotowanie mechanizmu współpracy z władzami Fundacji i stroną niemiecką.

ZARZĄDZENIE Nr 41
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 2019 r.
w sprawie Zespołu do spraw wypracowania formuły finansowego wsparcia Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i przygotowania mechanizmu współpracy z władzami Fundacji i stroną niemiecką

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392, z 2015 r. poz. 1064, z 2018 r. poz. 1669 oraz z 2019 r. poz. 271 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Zespół do spraw wypracowania formuły finansowego wsparcia Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i przygotowania mechanizmu współpracy z władzami Fundacji i stroną niemiecką, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
wypracowanie instytucjonalnej i prawnej formuły współfinansowania Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, zwanej dalej "Fundacją";
2)
uzgodnienie szczegółowego podziału kompetencji i zakresu odpowiedzialności instytucji rządowych uczestniczących we wspieraniu i współkształtowaniu działalności Fundacji i sposobów ich wykonywania;
3)
ustalenie instytucji właściwej do reprezentowania administracji rządowej w organach statutowych Fundacji;
4)
opracowanie spójnej koncepcji współkształtowania programowej działalności Fundacji;
5)
określenie katalogu celów, na które miałyby być przeznaczone środki finansowe pochodzące z polskiego wkładu do budżetu Fundacji;
6)
określenie proponowanej wysokości środków przeznaczonych na wsparcie działalności Fundacji;
7)
przygotowanie mechanizmu współpracy administracji rządowej z władzami fundacji lub stroną niemiecką, w zależności od ustaleń powziętych przez Zespół.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
2)
zastępca przewodniczącego - Minister Spraw Zagranicznych;
3)
pozostali członkowie:
a)
Minister Edukacji Narodowej,
b)
Minister Finansów,
c)
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
d)
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
4)
sekretarz Zespołu - osoba wyznaczona przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
3. 
W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego.
2. 
Do zadań przewodniczącego należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
2)
przewodniczenie posiedzeniom Zespołu i kierowanie jego pracami;
3)
planowanie, inicjowanie i organizowanie pracy Zespołu;
4)
ustalanie programu posiedzeń Zespołu;
5)
reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
6)
przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów informacji bieżących i sprawozdania końcowego z prac Zespołu.
3. 
Przewodniczący może, w ramach Zespołu, tworzyć zespoły i grupy robocze w celu realizacji zadań Zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2. 
Przewodniczący zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej trzech członków Zespołu.
§  6. 
1. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uzgodnienia stanowisk.
2. 
W przypadkach gdy osiągnięcie uzgodnienia nie jest możliwe, projekt rozstrzygnięcia może być, z inicjatywy przewodniczącego, poddany głosowaniu.
3. 
Rozstrzygnięcia w drodze głosowania zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  7. 
Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący. Protokół sporządza sekretarz Zespołu.
§  8. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 2, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  9. 
1. 
Obsługę techniczno-organizacyjną Zespołu zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Wydatki związane z organizacją posiedzeń Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
3. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  10. 
Przewodniczący zwołuje pierwsze posiedzenie Zespołu nie później niż w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  11. 
1. 
Zespół tworzy się na okres wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
2. 
Przewodniczący przedstawi Prezesowi Rady Ministrów, do akceptacji, sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu w terminie 45 dni od dnia powołania Zespołu.
3. 
Z dniem następującym po dniu akceptacji przez Prezesa Rady Ministrów sprawozdania końcowego z realizacji zadań Zespołu, o którym mowa w ust. 2:
1)
znosi się Zespół;
2)
traci moc zarządzenie.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2019.420

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zespół do spraw wypracowania formuły finansowego wsparcia Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i przygotowanie mechanizmu współpracy z władzami Fundacji i stroną niemiecką.
Data aktu: 07/05/2019
Data ogłoszenia: 11/05/2019
Data wejścia w życie: 12/05/2019