Upamiętnienie 30. rocznicy śmierci księży Stefana Niedzielaka i Stanisława Suchowolca.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 22 lutego 2019 r.
w sprawie upamiętnienia 30. rocznicy śmierci księży Stefana Niedzielaka i Stanisława Suchowolca

W styczniu 1989 r. w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zostali zamordowani ks. Stefan Niedzielak i ks. Stanisław Suchowolec - polscy księża katoliccy, którzy za wspieranie działań opozycji antykomunistycznej, a także Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" byli nękani, zastraszani i szykanowani przez aparat bezpieczeństwa komunistycznej władzy.

Ks. Stefan Niedzielak w okresie okupacji niemieckiej był kapelanem łódzkiego okręgu Armii Krajowej. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, a po zakończeniu II wojny światowej został członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Następnie objął probostwo parafii pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach. Z jego inicjatywy w latach 80. w kościele św. Karola Boromeusza powstało Sanktuarium "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie". Ks. Stefan Niedzielak był współzałożycielem Rodziny Katyńskiej w Warszawie i inicjatorem ustawienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wspierał także opozycję niepodległościową.

Ks. Stanisław Suchowolec przyjął święcenia kapłańskie w 1983 r. Został wikariuszem w parafii w Suchowoli, gdzie założył izbę pamięci zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki, a na cmentarzu wybudował jego symboliczny grób. Był także opiekunem duchowym jego rodziców. W 1986 r. został wikarym w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku na osiedlu Dojlidy. Został kapelanem Konfederacji Polski Niepodległej w Białymstoku oraz podziemnej "Solidarności".

Wobec obu kapłanów prowadzone były działania mające na celu przerwanie ich pracy na rzecz wolnej i niepodległej Polski oraz niesienia przez nich pomocy poszkodowanym opozycjonistom. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wielokrotnie dokonywali prób zamachu na życie obu księży.

Pomimo zastraszania przez bezpiekę obaj duchowni nie zaprzestali działań na rzecz upominania się o prawdę katyńską i przywrócenia działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", a także odprawiali Msze Święte za Ojczyznę. Ta działalność pozwalała pielęgnować i umacniać wśród Polaków wartości patriotyczne i niepodległościowe.

Księża Stefan Niedzielak i Stanisław Suchowolec zostali zamordowani przez tzw. nieznanych sprawców działających na zlecenie komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd bohaterskim kapłanom, jak również wszystkim osobom duchownym, które zginęły w niewyjaśnionych okolicznościach, służąc wiernie Polsce w czasie komunistycznej dyktatury.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2019.228

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Upamiętnienie 30. rocznicy śmierci księży Stefana Niedzielaka i Stanisława Suchowolca.
Data aktu: 22/02/2019
Data ogłoszenia: 08/03/2019