Afganistan-Polska. Porozumienie w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia wojskowego. Ghazni.2008.10.30.

POROZUMIENIE
między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia wojskowego,
podpisane w Ghazni dnia 30 października 2008 r.

POROZUMIENIE

MIĘDZY

MINISTREM OBRONY NARODOWEJ

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

MINISTERSTWEM OBRONY

ISLAMSKIEJ REPUBLIKI AFGANISTANU

W SPRAWIE NIEODPŁATNEGO PRZEKAZANIA

MIENIA WOJSKOWEGO

Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu, zwane dalej "Stronami";

Biorąc pod uwagę wolę udzielenia przez Rzeczpospolitą Polską pomocy Islamskiej Republice Afganistanu w zapewnieniu warunków bezpiecznego i stabilnego rozwoju;

Uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Niniejsze Porozumienie określa zasady, na jakich Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej przekaże nieodpłatnie Ministerstwu Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu mienie wojskowe, zwane dalej "mieniem", zgodnie z ilością i wykazem określonymi w załączniku nr 1 do niniejszego Porozumienia.

Artykuł  2
1.
Mienie zostanie przekazane Ministerstwu Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu na podstawie Protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzonego według wzoru określonego w załączniku nr 2 do niniejszego Porozumienia.
2.
Przekazanie mienia nastąpi na terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu, w miejscu i terminie uzgodnionym przez Strony.
3.
Odpowiedzialnym za przekazanie mienia ze strony Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej będzie Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu wyznaczy upoważnionego przedstawiciela, który będzie odpowiedzialny za przyjęcie mienia.
4.
Odbiorcą końcowym mienia będzie Narodowa Armia Afganistanu.
Artykuł  3

Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zapewnia, że przekazane mienie nie będzie reeksportowane, sprzedawane lub w inny sposób przekazane innemu niż wskazany w Porozumieniu odbiorcy końcowemu bez wcześniejszej zgody Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu przedstawi oświadczenie końcowego użytkownika, poświadczone przez właściwe władze Islamskiej Republiki Afganistanu.

Artykuł  4
1.
Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej przekaże Ministerstwu Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu mienie na zasadach darowizny, w ramach pomocy dla Narodowej Armii Afganistanu.
2.
Przekazanie, o którym mowa w ustępie 1, zostanie dokonane za pośrednictwem Połączonego Dowództwa Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan.
3.
Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej będzie odpowiedzialny za transport mienia.
Artykuł  5
1.
Za zachowanie warunków bezpieczeństwa podczas transportu mienia odpowiedzialny będzie Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zapewni wsparcie Ministrowi Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej podczas transportu mienia na terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu, od granicy afgańskiej do rejonu odbioru.
Artykuł  6
1.
Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zrzeka się jakichkolwiek roszczeń z tytułu wad, jakie mogą wystąpić w mieniu.
2.
Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zrzeka się rękojmi oraz przyjmuje na siebie odpowiedzialność cywilną z tytułu użytkowania mienia od chwili jego przyjęcia.
Artykuł  7
1.
Wszelkie spory dotyczące interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane poprzez negocjacje między Stronami.
2.
W przypadku nierozstrzygnięcia sporu zgodnie z ustępem 1, spór będzie rozstrzygany przez Strony w drodze dyplomatycznej.
Artykuł  8

Niniejsze Porozumienie może być zmieniane lub wypowiedziane za pisemną zgodą Stron.

Artykuł  9

Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie w dniu jego podpisania.

Podpisano w Ghazni dnia 30 października 2008 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WYKAZ

mienia wojskowego nieodpłatnie przekazywanego Narodowej Armii Afganistanu

Lp. Nazwa środka bojowego Jednostka miary Ilość
1. 7,62 mm nabój wz. 43 z pociskiem PS sztuka 3 319 400
2. 7,62 mm nabój wz. 43 z pociskiem T-45 sztuka 681 120
3. Kurtka polowa wz. 89 PUMA z podpinką komplet 3000
4. Rękawice polowe para 3000
5. Koszula z długim rękawem sztuka 3000
6. Kalesony długie sztuka 3000
7. Trzewiki ćwiczebne tropikalne para 1500

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY

przedmiotu Porozumienia między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia wojskowego, zwanego dalej "Porozumieniem", określonego w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego Protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzony w dniu ........................ w .............................. w związku z wykonaniem Porozumienia.

Protokół niniejszy stwierdza, że Pan ............................................, reprezentujący Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej przekazał, za pośrednictwem Połączonego Dowództwa Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan, a Pan ........................................, reprezentujący na podstawie pisemnego pełnomocnictwa Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu, przyjął mienie wojskowe określone w załączniku do niniejszego Protokołu zdawczo-odbiorczego.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej upoważniony przedstawiciel oświadcza, że Protokół zdawczo-odbiorczy obejmuje cały zakres spraw podlegających przekazaniu i potwierdza zgodność przedstawionego wyżej stanu ze stanem faktycznym, a w imieniu Ministerstwa Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu upoważniony przedstawiciel oświadcza, że całość spraw podlegających przekazaniu przyjmuje i z chwilą podpisania niniejszego Protokołu zdawczo-odbiorczego przejmuje pełną odpowiedzialność za ich obecny stan. Upoważniony przedstawiciel Ministerstwa Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu oświadcza, że nie wnosi żadnych uwag co do ilości i jakości przedmiotu Porozumienia.

Na tym Protokół zdawczo-odbiorczy zakończono, podpisano w trzech jednobrzmiących egzemplarzach w językach angielskim i polskim.

Egzemplarz nr 1 Protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymuje upoważniony przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Egzemplarz nr 2 Protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymuje upoważniony przedstawiciel Ministerstwa Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu.

Egzemplarz nr 3 Protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymuje upoważniony przedstawiciel Połączonego Dowództwa Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan.

Pan ............................................. z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej

Rzeczypospolitej Polskiej

Pan ............................................. z upoważnienia Ministerstwa Obrony Islamskiej

Republiki Afganistanu

Pan ............................................. z upoważnienia Połączonego Dowództwa

Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024