RFN-Polska. Umowa między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii w sprawie Collegium Polonicum w Słubicach. Warszawa.2002.10.02.

UMOWA
między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii w sprawie Collegium Polonicum w Słubicach,
sporządzona w Warszawie dnia 2 października 2002 r.

UMOWA

między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii w sprawie Collegium Polonicum w Słubicach

Minister Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii

dążąc do rozwijania i umacniania wzajemnych stosunków,

pragnąc poszerzenia stosunków kulturalnych między partnerami Umowy, w szczególności w zakresie kształcenia i nauki w duchu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy kulturalnej z dnia 14 lipca 1997 r.,

uwzględniając zasadę równouprawnienia oraz wzajemnej korzyści, o których mowa w artykule 15 Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 r., tudzież zgodną wolę wyrażoną przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie n. Odrą,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1. 
Umawiające się Strony zapewnią Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina we Frankfurcie n. Odrą warunki, umożliwiające funkcjonowanie Collegium Polonicum jako jednostki obu uniwersytetów zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy.
2. 
Collegium Polonicum mieści się w Słubicach na terenie i w budynkach będących własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Artykuł  2
1. 
Collegium Polonicum prowadzi działalność dydaktyczną i naukową oraz wspiera współpracę polskich i niemieckich naukowców. Collegium Polonicum prowadzi studia wyższe, studia podyplomowe oraz kursy specjalistyczne.
2. 
Właściwe organy uczelni, na wniosek Komisji Stałej, zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego Państwa każdej z Umawiających się Stron, tworzą i znoszą kierunki studiów oraz inne formy kształcenia.
3. 
Na studia w Collegium Polonicum mogą być przyjmowani studenci oraz absolwenci wszystkich szkół wyższych, a w szczególności studenci i absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, zgodnie z zasadami rekrutacji na studia obowiązującymi w tych uniwersytetach.
4. 
Programy badawcze w Collegium Polonicum obejmują badania w dziedzinach reprezentowanych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu lub Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki integracji europejskiej, regionów przygranicznych oraz badań porównawczych w aspekcie międzynarodowym i interkulturowym. Collegium Polonicum będzie ubiegać się o udział w programach badawczych Unii Europejskiej z zakresu dziedzin nauki, które wchodzić będą w zakres działania Collegium Polonicum.
Artykuł  3
1. 
Organami Collegium Polonicum są:
1)
Komisja Stała, w skład której wchodzą: rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, właściwy dla Collegium Polonicum prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, właściwy dla Collegium Polonicum wiceprezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, po dwóch dalszych członków wybranych przez rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prezydenta Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą. W posiedzeniach Komisji Stałej bierze udział dyrektor administracyjny Collegium Polonicum;
2)
Dyrekcja, w skład której wchodzą: właściwy dla Collegium Polonicum prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, właściwy dla Collegium Polonicum wiceprezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą oraz dyrektor administracyjny Collegium Polonicum.
2. 
Do kompetencji Komisji Stałej należy w szczególności:
1)
doradzanie w sprawie projektu budżetu sporządzanego przez Dyrekcję, który przedstawiany jest senatom obu uniwersytetów;
2)
proponowanie zatrudnienia pracowników naukowo-dydaktycznych i kierownictwa administracyjno-technicznego Collegium Polonicum;
3)
występowanie z wnioskami dotyczącymi tworzenia i znoszenia kierunków studiów w Collegium Polonicum;
4)
przedstawianie projektu zasad rekrutacji do Collegium Polonicum, o których mowa w artykule 2 ustęp 3;
5)
przyjmowanie sprawozdania Dyrekcji z działalności Collegium Polonicum;
6)
podejmowanie uchwał dotyczących planów rozwoju Collegium Polonicum;
7)
uchwalanie ogólnych zasad pracy naukowo-badawczej;
8)
podejmowanie uchwał o zasadniczym znaczeniu dla działalności i rozwoju Collegium Polonicum.
3. 
Do kompetencji Dyrekcji należy w szczególności:
1)
prowadzenie bieżących spraw Collegium Polonicum;
2)
opracowanie budżetu i sprawozdania z działalności Collegium Polonicum.
4. 
Umawiające się Strony wyrażają zadowolenie z faktu, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie n. Odrą potwierdziły wolę zawarcia porozumienia określającego tryb i szczegółowy regulamin funkcjonowania organów, o których mowa w ustępie 1.
Artykuł  4
1. 
Ministerstwo Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii ponosi koszty osobowe związane z zatrudnieniem pięciu profesorów oraz siedmiu współpracowników naukowych. Powołania na stanowisko profesora dokonuje właściwy minister Kraju Związkowego Brandenburgii.
2. 
Pracownicy, o których mowa w ustępie 1, będą zatrudniani zgodnie z przepisami właściwymi dla pracowników administracji Kraju Związkowego Brandenburgii. Profesorowie otrzymają podstawowe rzeczowe wyposażenie oraz roczne środki administracyjne w wymiarze przyjętym w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie n. Odrą.
3. 
Nauczyciele akademiccy niewymienieni w ustępie 1, z zastrzeżeniem ustępu 4, zatrudniani są zgodnie z przepisami prawa polskiego i wynagradzani ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
4. 
W Collegium Polonicum mogą być zatrudniani, zgodnie z przepisami prawa polskiego lub przepisami właściwymi dla pracowników administracji Kraju Związkowego Brandenburgii, również nauczyciele akademiccy, którzy wynagradzani będą ze środków pochodzących ze źródeł innych niż wymienione w ustępie 1 i 3.
Artykuł  5

Umawiające się Strony wyrażają zadowolenie z faktu, że oba Uniwersytety podejmą wspólnie uzgodnione starania w celu pozyskania koniecznych środków na zatrudnienie pozostałych, poza wymienionymi w artykule 4 ustęp 1 i 3, pracowników.

Artykuł  6

Minister Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje się ponosić bieżące koszty utrzymania i konserwacji budynków oraz koszty bieżącego wyposażenia w środki rzeczowe zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami i przepisami prawa polskiego.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą systematycznie, co najmniej raz na trzy lata od dnia wejścia w życie niniejszej umowy, przeprowadzać konsultacje dotyczące działalności Collegium Polonicum.

Artykuł  8
1. 
Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
2. 
Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć niniejszą umowę na piśmie z trzyletnim okresem wypowiedzenia. Bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się z dniem 1 października następującego po dniu otrzymania pisma wypowiadającego.
Artykuł  9

Niniejsza umowa wejdzie w życie w dniu, w którym Umawiające się Strony zawiadomią się wzajemnie poprzez wymianę pism, że spełnione zostały niezbędne wymogi wewnętrzne dla jej wejścia w życie. Za dzień wejścia w życie uważać się będzie dzień otrzymania pisma późniejszego.

Sporządzono w Warszawie dnia 2 października 2002 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.43.647

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: RFN-Polska. Umowa między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii w sprawie Collegium Polonicum w Słubicach. Warszawa.2002.10.02.
Data aktu: 02/10/2002
Data ogłoszenia: 15/09/2003
Data wejścia w życie: 04/06/2003