Mongolia-Polska. Program współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii na lata 2003-2005. Warszawa.2003.05.15.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
sporządzony w Warszawie dnia 15 maja 2003 r.
między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii na lata 2003-2005,

Minister Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, zwani dalej "Stronami", popierając dalszy rozwój współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego, stosownie do artykułu 14 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki, podpisanej w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r.,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1. 
Strona polska każdego roku będzie przyjmować:
1)
10 osób na jednolite studia magisterskie w państwowych szkołach wyższych,
2)
2 osoby na studia doktoranckie w państwowych szkołach wyższych.
2. 
Strona polska zapewni bezpłatną naukę i odpłatne zakwaterowanie w domach akademickich.
3. 
Strona mongolska wypłaci świadczenia stypendialne obejmujące koszty utrzymania i zakwaterowania.
Artykuł  2

Strona polska umożliwi studentom i doktorantom mongolskim, przyjętym na studia w polskich szkołach wyższych na podstawie wcześniej podpisanych porozumień, kontynuację studiów na warunkach określonych w tych porozumieniach.

Artykuł  3
1. 
Strona polska będzie przyjmować co roku, na okres łącznie do 30 miesięcy, do 10 specjalistów mongolskich, którzy ukończyli studia w polskich szkołach wyższych, na staże naukowe w tych uczelniach.
2. 
Strona polska zapewni bezpłatną naukę i odpłatne zakwaterowanie w domach akademickich.
3. 
Strona mongolska będzie pokrywać koszty ich pobytu w Polsce.
Artykuł  4
1. 
Strona mongolska każdego roku będzie przyjmować:
1)
do 8 osób (młodych pracowników naukowo-dydaktycznych państwowych szkół wyższych i studentów ostatnich lat) w celu odbywania stażu i badań naukowych na okres łącznie do 40 miesięcy,
2)
do 8 osób na staże językowe i studia częściowe w zakresie języka mongolskiego na okres łącznie do 32 miesięcy.
2. 
Strona mongolska zapewni bezpłatną naukę i odpłatne zakwaterowanie w domach akademickich.
3. 
Strona polska wypłaci świadczenia stypendialne.
Artykuł  5

Strony będą wymieniać specjalistów z dziedziny oświaty i szkolnictwa wyższego do 4 osób na okres do 2 tygodni. Koszty pobytu i podróży pokrywa Strona wysyłająca.

Artykuł  6

Strony będą przyjmować, bez pobierania opłat za naukę, dzieci pracowników placówek dyplomatycznych i konsularnych do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów.

Artykuł  7
1. 
Strona wysyłająca kandydatów na jednolite studia magisterskie będzie przekazywać dokumenty kandydatów Stronie przyjmującej do końca marca, a dokumenty kandydatów na studia doktoranckie do końca stycznia każdego roku.
2. 
Warunkiem przyjęcia na niektóre kierunki studiów, wymagające szczególnych predyspozycji (na przykład artystyczne, medyczne lub na studia w akademiach wychowania fizycznego), jest zdanie egzaminów w kraju Strony przyjmującej potwierdzających predyspozycje kandydata do podjęcia tych studiów. W takich przypadkach ostateczna decyzja o przyjęciu kandydata na wybrany kierunek studiów zapadnie po zdaniu egzaminu.
Artykuł  8

Strona wysyłająca kandydatów w ramach artykułu 3 i 4 niniejszego programu będzie przekazywać dokumenty kandydatów Stronie przyjmującej na 2 miesiące przed proponowanym terminem realizacji pobytu. Przyjazd może nastąpić po otrzymaniu zgody Strony przyjmującej.

Artykuł  9

Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego.

Artykuł  10

Program nie wyklucza realizacji innych przedsięwzięć, jeśli zostaną one uzgodnione przez obie Strony.

Artykuł  11

Program wchodzi w życie w dniu podpisania i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2005 roku.

Sporządzono w Warszawie dnia 15 maja 2003 r., w dwóch jednobrzmiących (oryginalnych) egzemplarzach, każdy w językach polskim, mongolskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie decydujący.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.37.536

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Mongolia-Polska. Program współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii na lata 2003-2005. Warszawa.2003.05.15.
Data aktu: 15/05/2003
Data ogłoszenia: 24/07/2003
Data wejścia w życie: 15/05/2003