Warunki, jakie musi spełniać miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny, oraz wypadki, w których czynności przewidziane przepisami prawa celnego mogą być dokonywane w tym miejscu.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 8 października 1997 r.
w sprawie warunków, jakie musi spełniać miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny, oraz wypadków, w których czynności przewidziane przepisami prawa celnego mogą być dokonywane w tym miejscu.

Na podstawie art. 288 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa warunki, jakie musi spełniać miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny, oraz wypadki, w których czynności przewidziane przepisami prawa celnego mogą być dokonywane w tym miejscu.
§  2.
Organ celny z urzędu lub na wniosek osoby może wyznaczyć lub uznać miejsce, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego.
§  3.
1.
Miejsce uznane lub wyznaczone przez organ celny musi spełniać warunki gwarantujące w szczególności zapewnienie nienaruszalności i tożsamości znajdujących się w nim towarów.
2.
Miejsce uznane lub wyznaczone przez organ celny musi spełniać warunki techniczne, zapewniające możliwość wykonywania kontroli celnej oraz innych czynności przewidzianych przepisami prawa celnego.
3.
Miejsce uznane lub wyznaczone powinno być odpowiednio oznaczone.
§  4.
Miejsce, w którym mogą zostać dokonane czynności przewidziane przepisami prawa celnego, może zostać wyznaczone lub uznane:
1)
w wypadku, o którym mowa w art. 36 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770), zwanej dalej "Kodeksem celnym", jeżeli wyznaczenie i uznanie tego miejsca jest uzasadnione:
a)
umową międzynarodową,
b)
ważnym interesem państwowym,
c)
ważnymi względami służbowymi,
2)
w wypadku stosowania procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego,
3)
w innych uzasadnionych gospodarczo wypadkach.
§  5.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 2, powinien zawierać:
1)
informacje o wnioskodawcy, w szczególności:
a)
aktualny odpis z rejestru sądowego albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
b)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do użytkowania miejsca, które ma zostać uznane,
c)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego w systemie identyfikacji podmiotów gospodarki narodowej REGON,
d)
decyzję w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP,
e)
wydane przez urząd skarbowy potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego lub oświadczenia wnioskodawcy, że nie ciąży na nim obowiązek dokonania takiego zgłoszenia,
f)
zapytanie o karalność osób kierujących działalnością podmiotu będącego wnioskodawcą, z informacją uzyskaną z Centralnego Rejestru Skazanych,
2)
określenie czynności przewidzianych w przepisach prawa celnego, które będą dokonywane w miejscu uznanym,
3)
szczegółowy opis miejsca i jego plan sytuacyjny,
4)
opis warunków, które mają zapewniać nienaruszalność i tożsamość towarów,
5)
określenie wyposażenia i sprzętu technicznego niezbędnego do przeprowadzania czynności celnych w miejscu uznanym.
2.
W wypadku, o którym mowa w § 4 pkt 2, wymogi dotyczące wniosku o uznanie lub wyznaczenie miejsca, w którym będą dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego, regulują przepisy prawa celnego.
§  6.
1.
Organ celny, po złożeniu przez osobę wniosku o uznanie lub wyznaczenie miejsca, sprawdza zgodność danych wynikających z tego wniosku.
2.
Przed wydaniem decyzji w sprawie uznania lub wyznaczenia miejsca, o którym mowa w § 3, organ celny może zażądać przedstawienia dodatkowych danych lub dokumentów.
3.
W decyzji dotyczącej uznania lub wyznaczenia miejsca organ celny określa w szczególności zakres czynności przewidzianych przepisami prawa celnego, które będą dokonywane w tym miejscu, termin, w jakim będą dokonywane te czynności, oraz szczegółowy tryb i warunki ich wykonywania.
§  7.
Osoba, która dokonuje czynności przewidzianych w przepisach prawa celnego w miejscu wyznaczonym lub uznanym przez organ celny, jest zobowiązana do niezwłocznego poinformowania tego organu o każdym zdarzeniu mającym wpływ na wyznaczenie lub uznanie tego miejsca.
§  8.
Do czasu uznania lub wyznaczenia miejsca zgodnie z niniejszym zarządzeniem, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 1998 r., za miejsce uznane lub wyznaczone uważa się miejsce odprawy celnej, w którym w dniu wejścia w życie Kodeksu celnego były dokonywane czynności przewidziane przepisami ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312, z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 64, poz. 407 i Nr 80, poz. 498).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.76.720

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki, jakie musi spełniać miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny, oraz wypadki, w których czynności przewidziane przepisami prawa celnego mogą być dokonywane w tym miejscu.
Data aktu: 08/10/1997
Data ogłoszenia: 15/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998