Zm.: zarządzenie w sprawie sposobu pobierania, uiszczania i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 kwietnia 1997 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie sposobu pobierania, uiszczania i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 4, poz. 23 i Nr 74, poz. 443, z 1992 r. Nr 21, poz. 86, z 1993 r. Nr 11, poz. 50 oraz z 1995 r. Nr 86, poz. 433) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 lipca 1989 r. w sprawie sposobu pobierania, uiszczania i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Monitor Polski Nr 25, poz. 193 i z 1994 r. Nr 61, poz. 538) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 8:
a)
w ust. 2 pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) ",w wypadku, o którym mowa w pkt 4, oraz w razie odmowy określenia wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej, urząd skarbowy określa, podwyższa lub obniża wartość przedmiotu czynności cywilnoprawnej według zasad określonych w art. 10 ust. 2 i 3 ustawy, a następnie doręcza stronom umowy decyzję w sprawie określenia wysokości opłaty skarbowej, w której określa również kwotę opłaty po potrąceniu kwoty już wpłaconej.

b) w ust. 3 pkt 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4) w razie stwierdzenia przez urząd skarbowy, że opłata skarbowa została uiszczona w wysokości niższej od należnej wskutek błędnego ustalenia podstawy obliczenia tej opłaty lub zastosowania niewłaściwej stawki procentowej, urząd ten, w terminie 7 dni od daty otrzymania umowy, stosuje tryb przewidziany w pkt 2 oraz doręcza stronom zobowiązanym decyzję w sprawie określenia wysokości opłaty skarbowej, w której określa również kwotę opłaty po potrąceniu kwoty już wpłaconej,

5) jeżeli w umowie nie określono wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez strony nie odpowiada, według oceny urzędu skarbowego, jego wartości rynkowej, urząd ten w terminie 7 dni o daty otrzymania umowy zwraca ją zobowiązanemu z adnotacją, o której mowa w ust. 2 pkt 3, oraz stosuje tryb określony w art. 10 ust. 3 ustawy, a następnie doręcza stronom umowy decyzję w sprawie określenia wysokości opłaty skarbowej, w której określa również kwotę opłaty skarbowej po potrąceniu kwoty już wpłaconej.";

2)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. 1. Opłatę skarbową od weksla uiszcza się:

1) przez zastosowanie urzędowego blankietu wekslowego odpowiedniej wartości, a jeżeli wartość tego blankietu nie odpowiada kwocie należnej opłaty, uzupełnia się ją przez naklejenie na odwrotnej stronie blankietu znaków opłaty skarbowej; kwota uzupełnienia opłaty nie może przekroczyć 5 zł,

2) znakami opłaty skarbowej w przypadku wystawienia weksla bez użycia urzędowego blankietu wekslowego, gdy wysokość należnej od weksla opłaty skarbowej nie przekracza 5 zł,

3) w pozostałych wypadkach gotówką - w kasie urzędu skarbowego lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego, przy czym pracownik urzędu skarbowego dokonuje na odwrotnej stronie weksla adnotacji o uiszczeniu opłaty skarbowej.

2.  Znaki opłaty skarbowej mogą być kasowane wyłącznie przez urzędy skarbowe, organy administracji państwowej, banki, placówki pocztowe, kasy sądowe oraz notariuszy przez odciśnięcie pieczęci urzędowej i wpisanie daty.";

3)
w § 12:
a)
w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) przesyłać urzędowi skarbowemu odpis rejestru opłaty skarbowej pobranej:

- od dnia 1 do 15 danego miesiąca w terminie do dnia 20 tego miesiąca,

- od dnia 16 do końca danego miesiąca w terminie do 5 dnia następnego miesiąca.",

b)
w ust. 3 po wyrazach "wartość przedmiotu czynności cywilnoprawnej," dodaje się wyrazy ", miejsce położenia nieruchomości (miejscowość, gmina, województwo),";
4)
w § 13:
a)
w ust. 5 w pkt 2 zdanie po średniku skreśla się, a średnik zastępuje się przecinkiem,
b)
w ust. 6 w pkt 1 i 2 wyrazy "Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" zastępuje się wyrazami "Rzeczypospolitej Polskiej";
5)
w § 14 w ust. 4 skreśla się wyrazy "ustalania i";
6)
w § 16:
a)
w ust. 1:
w pkt 1 skreśla się wyrazy " ustalania i",
w pkt 4 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) przewoźnicy - w terminie dwóch miesięcy po upływie miesiąca, w którym pobrano opłatę,"

w pkt 4 skreśla się lit. c),
b)
dodaje się ust. 4 brzmieniu:

"4. Płatnicy opłaty skarbowej obowiązani są w terminach przekazywania opłaty skarbowej wypełnić i przesłać właściwemu miejscowo urzędowi skarbowemu deklarację należności wpłaconych przez płatnika z tytułu opłaty skarbowej, informującą o wysokości pobranej i przekazywanej opłaty skarbowej.";

7)
w § 17:
a)
w ust. 2 po wyrazie "wpłynęła," dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 2a,";
b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. W przypadku gdy opłata skarbowa od umów sprzedaży i zamiany nieruchomości została pobrana przez płatnika, zwrotu opłaty skarbowej dokonuje urząd, na obszarze którego położona jest nieruchomość."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.26.246

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie sposobu pobierania, uiszczania i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty.
Data aktu: 16/04/1997
Data ogłoszenia: 28/04/1997
Data wejścia w życie: 13/05/1997