Określenie zakresu przedmiotowego działalności Agencji Rynku Rolnego.

UCHWAŁA Nr 94
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 czerwca 1991 r.
w sprawie określenia zakresu przedmiotowego działalności Agencji Rynku Rolnego.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 7 czerwca 1990 r. o utworzeniu Agencji Rynku Rolnego (Dz. U. Nr 39, poz. 223) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zadaniem Agencji Rynku Rolnego, zwanej dalej "Agencją", jest oddziaływanie na rynek produktów rolnych, półproduktów rolnych i artykułów żywnościowych, podejmowane z inicjatywy własnej bądź na zlecenie Rady Ministrów, w drodze realizacji interwencyjnej polityki rolnej państwa, w celu stabilizacji tego rynku oraz ochrony dochodów uzyskiwanych z rolnictwa.
2.
Agencja realizuje swoje zadania samodzielnie, kierując się zasadami nienaruszania funkcji rynku w gospodarce rolno-żywnościowej oraz zasadą najefektywniejszego wykorzystania dotacji budżetowych i innych środków finansowych będących w dyspozycji Agencji.
§  2.
1.
Przedmiotem działalności Agencji jest oddziaływanie na rynek w sposób bezpośredni przez podejmowanie interwencyjnego obrotu produktami i półproduktami rolnymi, ich przetworami i artykułami żywnościowej, jak również w sposób pośredni, przez określanie prognoz koniunktury na rynkach rolno-żywnościowych oraz wspieranie zadań inwestycyjnych i organizacyjnych w zakresie infrastruktury rynkowej.
2.
Agencja przedstawia Radzie Ministrów propozycje i opinie służące realizacji interwencyjnej polityki rolnej.
§  3.
Agencja organizuje interwencyjny obrót w drodze zawierania i realizacji umów cywilnoprawnych z podmiotami gospodarczymi, według cen dostosowanych do aktualnej sytuacji rynkowej.
§  4.
1.
Przedmiotem interwencyjnego skupu są koniunkturalne nadwyżki podstawowych produktów rolnych w kraju oraz inne krajowe produkty rolno-żywnościowe.
2.
Agencja prowadzi interwencyjną sprzedaż produktów rolnych i ich przetworów na rynkach krajowych i zagranicznych, w ramach realizacji interwencyjnej polityki rolnej państwa.
3.
Agencja może dokonywać importu produktów i półproduktów rolnych oraz artykułów żywnościowych w przypadku zachwiania lub groźby zachwiania równowagi rynku rolnego albo możliwości wystąpienia trudności w zaopatrzeniu rynku konsumenckiego.
§  5.
Agencja gromadzi rezerwy produktów rolnych stosownie do ustaleń Rady Ministrów i prowadzi gospodarkę tymi rezerwami na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  6.
Agencja może udzielać poręczeń kredytowych podmiotom gospodarczym, jeżeli przyczyni się to do wspomożenia działalności preferowanej przez Agencję, zgodnie z zasadami interwencyjnej polityki rolnej państwa.
§  7.
Agencja dokonuje analiz rynku rolnego i żywnościowego zarówno w kraju, jak i - w ograniczonym zakresie - za granicą i na podstawie wyników tych analiz określa prognozy, tendencje i zmiany zachodzące na rynkach rolnych.
§  8.
1.
Agencja przedstawia Radzie Ministrów propozycje i opinie dotyczące rynku rolnego, interwencyjnych cen produktów rolnych, regulacji w zakresie handlu zagranicznego, a także innych środków interwencji w kształtowaniu popytu i podaży.
2.
W przypadkach uzasadnionych sytuacją rolnictwa i rynku rolnego Agencja przedstawia Radzie Ministrów oraz właściwym ministrom propozycje i opinie w zakresie spraw będących przedmiotem działalności Agencji.
§  9.
Agencja może prowadzić działalność gospodarczą, jak też uczestniczyć w działalności gospodarczej innych podmiotów gospodarczych w zakresie odpowiadającym przedmiotowi działalności Agencji.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.21.146

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Określenie zakresu przedmiotowego działalności Agencji Rynku Rolnego.
Data aktu: 26/06/1991
Data ogłoszenia: 29/06/1991
Data wejścia w życie: 29/06/1991