Zasady bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji partii lub ugrupowań politycznych, komitetów obywatelskich bądź innych organizacji lub instytucji popierających zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin.

ZARZĄDZENIE
GENERALNEGO KOMISARZA WYBORCZEGO
z dnia 7 kwietnia 1990 r.
w sprawie zasad bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji partii lub ugrupowań politycznych, komitetów obywatelskich bądź innych organizacji lub instytucji popierających zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin.

Na podstawie art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się zasady, na których partie lub ugrupowania polityczne, komitety obywatelskie bądź inne organizacje lub instytucje popierające zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, zarządzonych na 27 maja 1990 r., mają bezpłatny dostęp do państwowego radia i telewizji, w brzmieniu określonym w załączniku do zarządzenia.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio w razie przeprowadzania wyborów ponownych albo wyborów uzupełniających do rad gmin.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY BEZPŁATNEGO DOSTĘPU DO PAŃSTWOWEGO RADIA I TELEWIZJI W WYBORACH DO RAD GMIN

§  1.
Partiom lub ugrupowaniom politycznym, komitetom obywatelskim bądź innym organizacjom lub instytucjom popierającym zgłoszonych kandydatów na radnych, zwanym dalej "ugrupowaniami", przysługuje bezpłatny dostęp do programów emitowanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i lokalne rozgłośnie telewizyjne, podległe Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".
§  2.
Dostęp do programów, o których mowa w § 1 (czas antenowy), przysługuje ugrupowaniom wyróżniającym się nazwą, jeżeli zgłosiły kandydatów na radnych lub listy kandydatów na radnych. Czas antenowy przysługuje w dwóch etapach kampanii wyborczej:

- od 17 do 30 kwietnia 1990 r.,

- od 1 do 26 maja 1990 r.

§  3.
W okresie od 17 do 30 kwietnia 1990 r.:
1)
w terminie do 14 kwietnia 1990 r. – ugrupowania, które zgłosiły kandydatów na radnych lub listy kandydatów na radnych, mogą uzyskać czas antenowy na podstawie wniosku złożonego wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu, właściwemu ze względu na siedzibę terytorialnej komisji wyborczej, do której nastąpiło zgłoszenie; do wniosku dołącza się kopię zgłoszenia kandydata lub kopię listy kandydatów,
2)
czas antenowy przyznaje się według zasady równości: każdemu ugrupowaniu przysługuje w tym samym wymiarze i z tą samą częstotliwością emisji,
3)
o pierwszeństwie do emisji audycji, w ramach przyznanego czasu antenowego, decyduje kolejność złożonych wniosków,
4)
w razie złożenia wniosku po dniu 14 kwietnia 1990 r., ugrupowaniu może być przyznany czas antenowy w miarę możliwości, zwłaszcza wynikających z zasady ustalonej w pkt 2.
§  4.
W okresie od 1 do 26 maja 1990 r.:
1)
w terminie do 30 kwietnia 1990 r. – ugrupowania, które zgłosiły kandydatów na radnych lub listy kandydatów na radnych zgłaszają wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu, właściwemu ze względu na siedziby terytorialnych komisji wyborczych, które zarejestrowały kandydatów lub listy, gotowość do korzystania z czasu antenowego, przedkładając wystawione przez komisje zawiadomienia o rejestracji oraz wykazy zarejestrowanych kandydatów,
2)
zgłoszenie powinno być podpisane przez właściwy organ ugrupowania, a w razie jego braku – przez osoby uprawnione do składania oświadczeń w sprawie zgłoszenia kandydata lub przez pełnomocnika listy,
3)
czas antenowy przyznaje się proporcjonalnie do liczby kandydatów (ogółem zarejestrowanych w okręgach jednomandatowych oraz na listach kandydatów) zgłoszonych przez poszczególne ugrupowania na obszarze poszczególnych województw objętych zasięgiem działania danej rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego,
4)
proporcje ustalone w myśl zasady wymienionej w pkt 3 bierze się pod uwagę przy ustalaniu czasu i częstotliwości emisji przyznawanych ugrupowaniu,
5)
w razie zgłoszenia po dniu 30 kwietnia 1990 r., czas antenowy przyznaje się w miarę możliwości.
§  5.
Podziału czasu antenowego dokonują wspólnie wojewódzcy komisarze wyborczy, działający na obszarze objętym zasięgiem rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego, w porozumieniu z dyrektorami tej rozgłośni i ośrodka.
§  6.
Wojewódzki komisarz wyborczy informuje ugrupowania, które przedłożyły mu wnioski oraz zgłoszenia, o przyznanym czasie antenowym i proponowanych terminach jego realizacji, odrębnie w odniesieniu do radia i do telewizji.
§  7.
Czas antenowy nie może być krótszy niż:

- w radio trzy minuty,

- w telewizji dwie minuty.

§  8.
Wojewódzki komisarz wyborczy niezwłocznie podaje do wiadomości publicznej za pośrednictwem lokalnej prasy informacje o:
1)
zasięgu działania rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego, w których wykorzystywane będą przyznawane przez niego czasy antenowe,
2)
ogólnym czasie antenowym, przeznaczonym na kampanię wyborczą,
3)
czasie antenowym przyznanym poszczególnym ugrupowaniom.

Informację, o której mowa w pkt 1, podaje się na podstawie danych przekazanych przez Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja", a o której mowa w pkt 2 – na podstawie ustaleń Generalnego Komisarza Wyborczego z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".

§  9.
1.
W przypadku wspólnego złożenia wniosku lub zgłoszenia przez dwa lub więcej ugrupowań, przyznaje się wspólny czas antenowy, stanowiący sumę czasu antenowego przysługującego każdemu ugrupowaniu w myśl zasad wymienionych w § 3 i 4.
2.
Ugrupowania mogą łączyć przyznane im czasy antenowe i wykorzystywać je wspólnie.
3.
Czas antenowy może być odstępowany na rzecz innego ugrupowania, jeżeli jego wykorzystanie przysługuje w tej samej rozgłośni lub ośrodku.
§  10.
1.
Ugrupowania w ramach przyznanego czasu antenowego mają w szczególności prawo do emitowania programów wyprodukowanych we własnym zakresie lub do bezpośrednich wystąpień swoich przedstawicieli bądź popieranych kandydatów na radnych albo w programach publicystyczno-informacyjnych, które na zgłoszone uprzednio życzenie mogą być prowadzone przez pracownika rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego.
2.
Ugrupowania ustalają z dyrektorami rozgłośni i ośrodków szczegółowe warunki techniczno-organizacyjne emisji audycji w ramach przyznanego czasu antenowego.
3.
Programy wyprodukowane przez ugrupowania we własnym zakresie należy dostarczać do rozgłośni lub ośrodka najpóźniej na 24 godziny przed emisją.
§  11.
Wykorzystując przyznany czas antenowy, należy mieć na względzie przepisy rozdziału 9 Ordynacji wyborczej do rad gmin o kampanii wyborczej.
§  12.
Programy ogólnopolskie państwowego radia i telewizji nie prowadzą kampanii wyborczej na rzecz jakiegokolwiek ugrupowania. W okresie kampanii wyborczej mogą być jedynie emitowane programy edukacyjne i informacyjne dotyczące samorządu terytorialnego oraz ordynacji wyborczej do rad gmin.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.13.108

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji partii lub ugrupowań politycznych, komitetów obywatelskich bądź innych organizacji lub instytucji popierających zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin.
Data aktu: 07/04/1990
Data ogłoszenia: 07/04/1990
Data wejścia w życie: 07/04/1990