united kingdom
ukraine

Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 sierpnia 1987 r.
w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na zawieranie z osobami zagranicznymi przebywającymi za granicą umów o świadczenie w kraju na ich rzecz usług prawnych oraz pobieranie należności z tych umów w walucie obcej za pośrednictwem polskiego banku dewizowego.
§  2. 
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przyjmowanie w kraju waluty polskiej należnej osobom zagranicznym od osób krajowych z tytułów zgodnych z przepisami Prawa dewizowego, jeżeli są to należności wynikające ze spraw objętych umową o świadczenie usługi prawnej.
2. 
Na zlecenie osób zagranicznych z kwot, o których mowa w ust. 1, mogą być pokrywane wydatki związane ze świadczoną usługą prawną:
1)
podatki i opłaty,
2)
koszty i opłaty w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, w sprawach o wykroczenia, cywilnym i administracyjnym,
3)
opłaty na rzecz zespołu adwokackiego lub adwokata wykonującego zawód indywidualnie,
4)
inne zobowiązania pieniężne wobec osób krajowych.
§  3. 
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na ponoszenie z własnych środków w walucie polskiej wydatków na pokrycie kosztów i opłat należnych od osoby zagranicznej, na której rzecz świadczona jest usługa prawna, w wysokości nie przekraczającej 30.000 złotych, pod warunkiem że nie jest możliwe otrzymanie z zagranicy od tej osoby zagranicznej potrzebnej wpłaty w terminie, którego przekroczenie może narazić tę osobę na szkodę.
2. 
Równowartość kwot, o których mowa w ust. 1, powinna być pobrana od osoby zagranicznej w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania wpłaty tych kwot, w walucie obcej lub w walucie polskiej, pochodzącej z udokumentowanej wymiany waluty obcej lub z innego udokumentowanego tytułu.
§  4. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazanie za granicę nadwyżki kwot w walutach obcych wpłaconych przez osobę zagraniczną na pokrycie kosztów i opłat związanych ze świadczoną usługą prawną ponad kwoty wydatkowane.
§  5. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazywanie 10% wpływów otrzymanych od osoby zagranicznej w walutach wymienialnych z tytułu opłat za usługi prawne na rachunek walutowy "A" adwokata oraz 10% tych wpływów w walutach państw socjalistycznych na rachunek walutowy "S" adwokata świadczącego usługę prawną.
§  6. 
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazywanie 5% wpływów w walutach wymienialnych lub w walutach państw socjalistycznych, otrzymanych od osoby zagranicznej z tytułu opłat za usługi prawne, na rachunek walutowy specjalny Naczelnej Rady Adwokackiej.
2. 
Z rachunku, o którym mowa w ust. 1, mogą być dokonywane wpłaty na pokrycie przez Naczelną Radę Adwokacką kosztów:
1)
podróży i pobytu za granicą adwokatów i ich uczestnictwa w kongresach, zjazdach, naradach i sympozjach,
2)
szkolenie adwokatów i aplikantów adwokackich za granicą,
3)
składek na rzecz organizacji międzynarodowych, jeżeli na członkostwo w tych organizacjach wyraziły zgodę właściwe organy polskie,
4)
zakupu za granicą literatury fachowej,
5)
zakupu za granicą urządzeń technicznych za pośrednictwem właściwego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.
§  7. 
Część wpływów w walutach wymienialnych lub w walutach państw socjalistycznych, otrzymanych od osób zagranicznych z tytułu opłat za usługi prawne, nie podlegająca przekazaniu na rachunki walutowe adwokata świadczącego usługę lub na specjalny rachunek walutowy Naczelnej Rady Adwokackiej, podlega odprzedaży Narodowemu Bankowi Polskiemu według bieżącego kursu walut obcych w złotych.
§  8. 
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 1974 r. w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego (Monitor Polski Nr 30, poz. 182).
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.26.207

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.
Data aktu: 10/08/1987
Data ogłoszenia: 09/09/1987
Data wejścia w życie: 09/09/1987