Zasady organizacji badań laboratoryjnych w celu wykrycia środków odurzających i psychotropowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 marca 1986 r.
w sprawie zasad organizacji badań laboratoryjnych w celu wykrycia środków odurzających i psychotropowych.

Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Badania laboratoryjne w celu wykrycia środków odurzających i psychotropowych przeprowadza się na podstawie skierowania lekarskiego.
2.
Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko, miejsce przebywania osoby kierowanej na badanie laboratoryjne,
2)
wskazanie w miarę możliwości środka odurzającego lub psychotropowego, którego obecność podejrzewa się w organizmie osoby kierowanej na badanie,
3)
oznaczenie osoby lub jednostki organizacyjnej, której należy przekazać wyniki badań.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie kierowania do badań laboratoryjnych nie zidentyfikowanych środków farmaceutycznych, substancji, przedmiotów i innych materiałów, co do których istnieje podejrzenie, że zawierają lub zawierały środki odurzające lub psychotropowe.
§  2.
1.
Badania, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą obejmować:
1)
badanie materiału biologicznego, a w szczególności krwi i moczu,
2)
badanie innego materiału wskazanego w skierowaniu na badanie.
2.
Badanie polega na przeprowadzeniu analizy materiału biologicznego lub innego materiału metodą chromatografii gazowej lub cieczowej albo metodą chromatografii cienkowarstwowej bądź metodą tzw. szybkiej identyfikacji, bądź też inną uznaną metodą.
§  3.
1.
Badania laboratoryjne w celu wykrycia substancji z grupy morfiny (opiatów), w tym przetworów z mleczka makowego i słomy makowej, pochodnych benzodiazepiny, barbituranów oraz pochodnych tetrahydrocannabinoli, otrzymywanych z konopi, wykonują:
1)
laboratoria (pracownie) lub inne placówki zakładów społecznych służby zdrowia, wyznaczone przez właściwy terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej,
2)
laboratoria (pracownie) stacji sanitarno-epidemiologicznych wyznaczone przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,
3)
zakłady medycyny sądowej lub inne zakłady akademii medycznych wyznaczone przez rektora,
4)
zakłady medycznych jednostek badawczo-rozwojowych wskazanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Badania laboratoryjne w celu wykrycia innych środków niż wymienione w ust. 1 wykonują jednostki organizacyjne wskazane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  4.
1.
Materiał do badań należy dostarczyć do laboratorium niezwłocznie. Powinien on być oznaczony w sposób zapewniający niewątpliwe ustalenie tożsamości osoby, od której pochodzi, oraz wyłączający zmianę materiału w czasie przesyłki i badania.
2.
Do czasu rozpoczęcia badania materiał należy przechowywać w temperaturze możliwie niskiej, nie niższej jednak niż 0°C.
§  5.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.9.65

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady organizacji badań laboratoryjnych w celu wykrycia środków odurzających i psychotropowych.
Data aktu: 11/03/1986
Data ogłoszenia: 01/04/1986
Data wejścia w życie: 02/10/1986