Zasady zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawki wynagrodzeń.

UCHWAŁA Nr 68
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 kwietnia 1985 r.
w sprawie zasad zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawek wynagrodzeń.

Na podstawie art. 33 § 1 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234 i z 1975 r. Nr 34, poz. 184) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwałę stosuje się do umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i smyczków oraz o ich konserwację, zawieranych z twórcami mającymi stałe miejsce zamieszkania w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  2.
Ustala się:
1)
zasady zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych, smyczków i o ich konserwację, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały,
2)
umowę wzorcową o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych, smyczków i o ich konserwację, stanowiącą załącznik nr 2 do uchwały.
§  3.
Upoważnia się Ministra Kultury i Sztuki do:
1)
ustalenia tabel stawek wynagrodzeń za stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych, smyczków i za ich konserwację,
2)
ustalania w szczególnie uzasadnionych wypadkach wyższych stawek wynagrodzeń w granicach do 100% stawek określonych w tabelach - w odniesieniu do umów dotyczących instrumentów o szczególnych walorach.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZASADY ZAWIERANIA UMÓW O STWORZENIE ORYGINALNYCH INSTRUMENTÓW LUTNICZYCH, SMYCZKÓW I O ICH KONSERWACJĘ

1. Umowa o stworzenie oryginalnego instrumentu lutniczego, zwana dalej "umową", wymaga formy pisemnej.

2. Twórca jest obowiązany do osobistego świadczenia, chyba że umowa dotyczy prac pomocniczych.

3. Twórca powinien wykonać instrument (konserwację) w określonym terminie oraz przy użyciu własnych narzędzi i materiałów, chyba że umowa stanowi inaczej.

4. Twórca może, do czasu przekazania dzieła zamawiającemu, odstąpić od umowy, jeżeli po jej zawarciu zaszły okoliczności uzasadniające zaniechanie dzieła ze względu na szczególnie ważne interesy twórcze lub inne ważne przyczyny.

5. Jeżeli twórca w umówionym terminie nie dostarczy dzieła zamawiającemu, zamawiający może wyznaczyć odpowiedni termin dodatkowy z zagrożeniem odstąpienia od umowy, a po jego bezskutecznym upływie - od umowy odstąpić.

6. Jeżeli twórca przewiduje, że nie będzie w stanie wykonać umowy w terminie, powinien zawiadomić o tym pisemnie zamawiającego, wskazując proponowany termin jej wykonania.

7. W terminie miesiąca od dostarczenia dzieła zamawiający powinien oświadczyć, czy dzieło przyjmuje. Brak pisemnej odmowy przyjęcia w tym terminie jest uważany za przyjęcie dzieła.

8. Jeżeli złożone dzieło nie stanowi należytego wykonania umowy, zamawiający może uzależnić przyjęcie od wprowadzenia do dzieła stosownych zmian, wyznaczając w tym celu twórcy odpowiedni termin. Termin na przyjęcie dzieła uwzględniającego poprawki wynosi dwa tygodnie. W razie zwłoki twórcy w złożeniu dzieła uwzględniającego poprawki, przy odstąpieniu przez zamawiającego od umowy, terminu dodatkowego, o którym mowa w ust. 5, nie stosuje się.

9. Strony ustalają wynagrodzenie w umowie z zastosowaniem właściwej pozycji tabeli stawek wynagrodzeń, a w braku odpowiedniej pozycji w tabeli - na zasadzie porozumienia stron.

10. Wynagrodzenie jest płatne w sposób następujący:

1) 25% umówionego wynagrodzenia tytułem zaliczki - w terminie dwóch tygodni od daty zawarcia umowy,

2) pozostała część wynagrodzenia - w terminie dwóch tygodni od daty przyjęcia dzieła.

11. Po przyjęciu dzieła zamawiający może podwyższyć umówione wynagrodzenie w granicach obowiązującej stawki.

12. Jeżeli twórca nie złoży dzieła w umówionym terminie i wskutek tego zamawiający odstąpi od umowy, twórca jest obowiązany niezwłocznie zwrócić otrzymaną zaliczkę.

13. Jeżeli dzieło nie zostanie przyjęte przez zamawiającego, zaliczka przepada na rzecz twórcy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UMOWA WZORCOWA O STWORZENIE ORYGINALNYCH INSTRUMENTÓW LUTNICZYCH, SMYCZKÓW I O ICH KONSERWACJĘ

Dnia ......... w .................. pomiędzy ...............

(adres, siedziba), reprezentowanym przez ..................,

zwanym dalej "zamawiającym", a Ob. ........................

zamieszkałym w ....................., zwanym dalej "twórcą",

została zawarta umowa treści następującej:

§ 1. Twórca zobowiązuje się stworzyć ....................

(określenie instrumentu) lub wykonać konserwację (określenie

czynności składających się na dzieło) w terminie do dnia ...

§ 2. Wynagrodzenie ustala się na kwotę ................ zł (słownie złotych: ...................), zgodnie z pozycją

......................... tabeli stawek wynagrodzeń.

§ 3. Twórca może, aż do przekazania dzieła zamawiającemu,

odstąpić od umowy, jeżeli po jej zawarciu zaszły okoliczności uzasadniające zaniechanie dzieła ze względu na istotne interesy twórcze lub inne ważne przyczyny.

§ 4. Jeżeli twórca przewiduje, że nie będzie w stanie

wykonać umowy w terminie, powinien zawiadomić o tym pisemnie

zamawiającego, wskazując proponowany termin jej wykonania.

§ 5. W terminie miesiąca od dostarczenia dzieła zamawiający powinien oświadczyć, czy dzieło przyjmuje. Brak pisemnej odmowy przyjęcia w tym terminie jest uważany za przyjęcie dzieła.

§ 6. W sprawach nie uregulowanych w niniejszej umowie

stosuje się przepisy uchwały nr 68 Rady Ministrów z dnia 25

kwietnia 1985 r. w sprawie zasad zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawek wynagrodzeń (Monitor Polski Nr 11, poz. 89).

§ 7. Spory wynikające z niniejszej umowy rozpoznają sądy

rzeczowo właściwe dla miejsca siedziby zamawiającego.

§ 8. Zmiany niniejszej umowy wymagają zachowania, pod

rygorem nieważności, formy pisemnej.

§ 9. Umowa zostaje sporządzona w ........... oryginalnych

egzemplarzach, z których ....... otrzymuje twórca i ........

zamawiający.

§ 10. Postanowienia dodatkowe: ..........................

Zamawiający: Twórca:

............................ .......................

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.11.89

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawki wynagrodzeń.
Data aktu: 25/04/1985
Data ogłoszenia: 29/05/1985
Data wejścia w życie: 29/05/1985