Regulamin wojewódzkich komisji wyborczych, komisji wyborczych stopnia podstawowego i obwodowych komisji wyborczych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 16 lutego 1984 r.
w sprawie regulaminu wojewódzkich komisji wyborczych, komisji wyborczych stopnia podstawowego i obwodowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. Nr 8, poz. 32) Rada Państwa ustala następujący regulamin wojewódzkich komisji wyborczych, komisji wyborczych stopnia podstawowego oraz obwodowych komisji wyborczych powołanych w związku z zarządzeniem wyborów do rad narodowych stopnia podstawowego i wojewódzkich rad narodowych:
§  1.
Wykonując zadania określone w ustawie z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. Nr 8, poz. 32), zwanej dalej "Ordynacją wyborczą", komisje wyborcze, o których mowa w niniejszej uchwale, kierują się wytycznymi i wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej.
§  2.
1.
Pracami komisji kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i przewodniczy im przewodniczący komisji.
2.
Zadania określone w ust. 1 mogą wykonywać również zastępcy przewodniczącego komisji w ramach podziału pracy i ustalonych przez komisję zasad zastępstwa przewodniczącego.
§  3.
1.
Komisje zbierają się na pierwsze posiedzenie nie później niż w ciągu pięciu dni od dnia ich powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisji należy:
1)
omówić zadania i tryb pracy komisji, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład,
2)
uchwalić plan pracy komisji oraz dokonać podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w skład komisji.
3.
Plan pracy komisji powinien określać również czynności poruczone przewodniczącemu, zastępcom przewodniczącego i sekretarzowi komisji z tytułu ich funkcji (np. przygotowywanie projektów porządku dziennego kolejnych posiedzeń komisji lub załatwianie bieżącej korespondencji nie wymagającej uchwały komisji).
4.
Projekt planu pracy przygotowują: przewodniczący komisji, zastępcy przewodniczącego i sekretarz, opierając się przy sporządzaniu tego planu na kalendarzu wyborczym.
5.
Obwodowe komisje wyborcze, ustalając podział czynności osób wchodzących w ich skład, określają terminarz codziennych dyżurów w okresie wyłożenia spisów wyborców.
§  4.
1.
Wojewódzkie komisje wyborcze w ramach nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem na ich terenie przepisów Ordynacji wyborczej oraz przepisów wydanych na jej podstawie sprawują kontrolę działalności komisji wyborczych stopnia podstawowego oraz współdziałają z tymi komisjami w sprawowaniu nadzoru nad działalnością obwodowych komisji wyborczych.
2.
Wojewódzkie komisje wyborcze zwołują narady przewodniczących i sekretarzy komisji wyborczych stopnia podstawowego i obwodowych komisji wyborczych dla wyjaśnienia zasad Ordynacji wyborczej oraz omówienia zadań i trybu pracy tych komisji.
3.
Wojewódzkie komisje wyborcze powinny zaplanować wyjazdy osób wchodzących w ich skład do poszczególnych miejscowości dla kontroli prac obwodowych komisji wyborczych oraz udzielania im bieżących wyjaśnień i pomocy.
§  5.
1.
Do rozpatrywania skarg na działalność obwodowych komisji wyborczych właściwe są komisje wyborcze stopnia podstawowego, a do rozpatrywania skarg na działalność komisji wyborczych stopnia podstawowego - wojewódzkie komisje wyborcze.
2.
Komisja obowiązana jest starannie i szybko zbadać każdą skargę, rozstrzygnąć ją stosownie do stwierdzonych okoliczności faktycznych i zgodnie z przepisami Ordynacji wyborczej, zawiadomić pisemnie skarżącego o rozstrzygnięciu oraz czynnościach podjętych w związku ze skargą.
3.
Skarżącemu przysługuje od rozstrzygnięcia komisji odwołanie do komisji wyborczej wyższego stopnia. Rozstrzygnięcia komisji wyborczych wyższego stopnia są wiążące.
§  6.
1.
Komisje podejmują uchwały w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
2.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  7.
1.
Z obrad komisji sporządza się protokół posiedzenia, który powinien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Protokół posiedzenia podpisują: przewodniczący posiedzenia i sekretarz komisji.
3.
Do protokołu posiedzenia dołącza się podjęte uchwały.
4.
Jeżeli charakter postanowienia komisji nie wymaga uchwały, zamieszczone w protokole posiedzenia komisji postanowienie realizowane jest w formie pisma przewodniczącego komisji lub jego zastępcy; kopię tego pisma załącza się do protokołu posiedzenia.
§  8.
Jeżeli w przepisach Ordynacji wyborczej przewidziane jest sporządzenie protokołu dokonanej czynności (protokoły przyjęcia zgłoszenia list kandydatów, protokoły głosowania i protokoły z wyborów), protokoły podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji wyborczej obecne przy ich sporządzeniu.
§  9.
1.
Każda komisja wyborcza posiada okrągłą pieczęć; pieczęcią opatruje się uchwały i postanowienia komisji w przypadkach określonych w Ordynacji wyborczej lub w przepisach na jej podstawie wydanych (np. przy sporządzaniu protokołów przyjęcia zgłoszenia listy kandydatów, przy opieczętowaniu urny wyborczej, przy sporządzaniu protokołów ustalających wyniki głosowania i wyborów, przy wydawaniu radnym zaświadczeń o wyborze) oraz w innych przypadkach - stosownie do potrzeby.
2.
Pieczęcie komisji wyborczych sporządzane są według następujących wzorów:
1)
pieczęcią wojewódzkiej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm z napisem określającym nazwę i siedzibę komisji,
2)
pieczęcią miejskiej, dzielnicowej, miasta i gminy lub gminnej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm z napisem określającym nazwę i siedzibę komisji,
3)
pieczęcią obwodowej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła o średnicy 25 mm, z napisem określającym nazwę, numer i siedzibę komisji.
§  10.
1.
W razie niemożności pełnienia obowiązków przez osobę wchodzącą w skład komisji (na przykład ze względu na chorobę lub inne okoliczności uniemożliwiające ich pełnienie), komisja wyborcza wyższego stopnia zwraca się do organu właściwego do powołania o uzupełnienie jej składu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności odwołania - z powodu zaniedbywania obowiązków - osoby wchodzącej w skład komisji wyborczej.
§  11.
Wydatki komisji wyborczych pokrywane są z kredytów przeznaczonych na ten cel w budżetach właściwych rad narodowych, na podstawie rachunków akceptowanych przez przewodniczącego komisji.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.5.41

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin wojewódzkich komisji wyborczych, komisji wyborczych stopnia podstawowego i obwodowych komisji wyborczych.
Data aktu: 16/02/1984
Data ogłoszenia: 07/03/1984
Data wejścia w życie: 07/03/1984