Organizacja konkursu "Mistrz Gospodarności".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 6 października 1983 r.
w sprawie organizacji konkursu "Mistrz Gospodarności".

W celu podnoszenia efektywności samorządowych działań rad narodowych, zespalania wszystkich sił społecznych dla poprawy gospodarności w realizacji terenowych planów społeczno-gospodarczych, a zwłaszcza tych zadań, które bezpośrednio służą poprawie materialnych i kulturalnych warunków życia mieszkańców wsi i małych miast, Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Konkurs o tytuł "Mistrza Gospodarności" organizowany jest corocznie na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§  2. 1
1.
Współzawodnictwo konkursowe prowadzone i oceniane jest w następujących 3 grupach:
1)
gmin,
2)
miast i gmin,
3)
miast do 30 tys. mieszkańców.
2.
Upoważnia się Sąd Konkursowy konkursu "Mistrz Gospodarności" do określenia szczegółowych zasad udziału miast i gmin w konkursie.
§  3.
1.
W każdej z grup określonych w § 2 przyznawany będzie tytuł "Mistrza Gospodarności" i dwa tytuły "Wicemistrza Gospodarności" oraz nagrody pieniężne ustalane w regulaminie konkursu na dany rok.
2.
Nagrody pieniężne przekazywane będą na konto funduszu gminnego (miejskiego) właściwej rady narodowej i mogą być przeznaczone na zaspokojenie zbiorowych potrzeb społecznych lub gospodarczych mieszkańców gminy, miasta i gminy lub miasta. O przeznaczeniu uzyskanych środków decydują rady narodowe stopnia podstawowego po konsultacji z organami samorządu mieszkańców wsi i miast.
§  4.
1.
Powołuje się Sąd Konkursowy konkursu "Mistrz Gospodarności" w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz - stanowiący jego Prezydium - oraz członkowie Sądu.
2.
Skład osobowy Sądu Konkursowego powołuje i odwołuje Przewodniczący Rady Państwa.
§  5.
1.
Sąd Konkursowy:
1)
uchwala regulamin określający zadania konkursu, szczegółowe zasady oceny i punktacji oraz warunki uzyskania nagród,
2)
podejmuje decyzje o przyznaniu tytułów "Mistrza Gospodarności" i "Wicemistrza Gospodarności" oraz o przyznaniu nagród pieniężnych.
2.
Sąd Konkursowy powołuje swój sekretariat, którego zadaniem jest przygotowanie spraw do decyzji Sądu Konkursowego.
§  6.
1.
Zaleca się radom narodowym stopnia wojewódzkiego:
1)
propagowanie udziału rad narodowych jednostek stopnia podstawowego, o których mowa w § 2, w konkursie o tytuł "Mistrza Gospodarności" oraz udzielanie im pomocy w realizacji zadań konkursowych,
2)
powołanie wojewódzkiego zespołu do spraw konkursu "Mistrz Gospodarności".
2.
Do zadań wojewódzkiego zespołu (ust. 1 pkt 2) należy w szczególności:
1)
przyjmowanie zgłoszeń udziału w konkursie,
2)
dokonywanie - zgodnie z regulaminem konkursu oraz zasadami oceny i punktacji - oceny wyników uzyskanych przez jednostki uczestniczące w konkursie,
3)
podsumowywanie wyników konkursu w ramach województwa i występowanie z wnioskami do Sądu Konkursowego o przyznanie tytułów i nagród.
§  7.
1.
Wydatki na nagrody konkursowe są pokrywane z budżetu centralnego w części dotyczącej Kancelarii Rady Państwa.
2.
Obsługę organizacyjno-techniczną Sądu Konkursowego zapewnia Kancelaria Rady Państwa.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 18 września 1986 r. (M.P.86.28.197) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 września 1986 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.34.185

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja konkursu "Mistrz Gospodarności".
Data aktu: 06/10/1983
Data ogłoszenia: 28/10/1983
Data wejścia w życie: 06/10/1983