Regulacja obrotu rynkowego pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do pojazdów samochodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 12 sierpnia 1983 r.
w sprawie regulacji obrotu rynkowego pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do pojazdów samochodowych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) i § 1 zarządzenia nr 24 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lipca 1983 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług uprawnień do wydawania przepisów regulujących obrót rynkowy pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr 26, poz. 143) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zrządzenia stosuje się do pojazdów samochodowych i przyczep, zwanych dalej "pojazdami", oraz części zamiennych i ogumienia do pojazdów samochodowych, należących do osób fizycznych oraz osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą prowadzić skup pojazdów, części zamiennych i ogumienia do pojazdów oraz sprzedaż tych artykułów.
2.
Cenę skupu ustala jednostka gospodarki uspołecznionej w porozumieniu ze zbywającym pojazd.
3.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są prowadzić rejestr skupu pojazdów, zawierający: imię i nazwisko, adres i nr dowodu osobistego osoby zbywającej pojazd, markę, numer rejestracyjny, nr silnika, nr podwozia, rok produkcji pojazdu oraz cenę skupu. Rejestr powinien być przesznurowany, a strony ponumerowane. Na analogicznych zasadach powinien być prowadzony rejestr skupu części zamiennych i ogumienia do pojazdów. Rejestry skupu są drukami podlegającymi ewidencji.
4. 1
Sprzedaż pojazdów pochodzących ze skupu odbywa się w drodze przetargu. Do przetargu, o którym mowa wyżej, stosuje się przepisy załącznika do zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 26 listopada 1982 r. w sprawie rozporządzania przez jednostki gospodarki uspołecznionej zbędnymi pojazdami samochodowymi (Monitor Polski Nr 28, poz. 250).
5. 2
Jeżeli sprzedaż pojazdu w drodze przetargu nie dojdzie do skutku z powodu braku nabywców, jednostka gospodarki uspołecznionej może ustalić cenę sprzedaży pojazdu oraz dokonać jego sprzedaży w trybie bezprzetargowym.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą prowadzić sprzedaż komisową pojazdów, części zamiennych oraz ogumienia do pojazdów.
2.
Przyjęcie pojazdu, części zamiennych i ogumienia do pojazdów do sprzedaży komisowej odbywa się na podstawie umowy komisu.
3.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane prowadzić książki komisowe, które powinny zawierać: imię, nazwisko, adres i nr dowodu osobistego komitenta, markę, numer rejestracyjny, nr silnika, nr podwozia, rok produkcji pojazdu, cenę sprzedaży. Książka komisowa powinna być przesznurowana, a strony ponumerowane. Na analogicznych zasadach powinna być prowadzona książka komisowa części zamiennych i ogumienia do pojazdów. Książki komisowe oraz druki umów są drukami podlegającymi ewidencji.
4.
Cenę sprzedaży ustala jednostka gospodarki uspołecznionej w porozumieniu z komitentem.
5.
Jednostka gospodarki uspołecznionej pobiera ustaloną w umowie komisu prowizję.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą pośredniczyć przy zawieraniu umów sprzedaży lub zamiany pojazdów.
2.
Jednostkom gospodarki uspołecznionej przysługuje wynagrodzenie od tych transakcji.
§  5. 3
 
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą prowadzić skup, sprzedaż komisową oraz pośredniczyć przy zawieraniu umów sprzedaży lub zamiany tylko takich pojazdów, których stan prawny nie budzi zastrzeżeń. W razie wątpliwości co do stanu prawnego pojazdu, jednostka gospodarki uspołecznionej odstępuje od zawarcia umowy.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane przy sprzedaży pojazdów pochodzących ze skupu oraz przy sprzedaży komisowej dokonać i przekazać nabywcy ocenę stanu technicznego pojazdu.
§  6.
1.
Sprzedaż pojazdów może być również prowadzona w miejscach wyznaczonych przez terenowe organy administracji państwowej szczebla wojewódzkiego (giełdy samochodowe) oraz za pośrednictwem ogłoszeń prasowych i jednostek gospodarki nie uspołecznionej posiadających uprawnienia do prowadzenia działalności w tym zakresie, jak również w drodze umów sprzedaży zawieranych bezpośrednio przez zainteresowane strony.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej organizujące sprzedaż w miejscach wyznaczonych przez terenowe organy administracji państwowej szczebla wojewódzkiego (giełdy samochodowe) powinny zapewnić świadczenie w szczególności następujących usług:
1)
dokonywanie ekspertyz stanu technicznego pojazdu,
2)
dokonywanie wycen pojazdu,
3)
sprawdzenie oryginalności trwałych oznaczeń pojazdu (nr silnika, podwozia itp.) oraz zgodności tych oznaczeń z dowodem rejestracyjnym,
4)
sprzedaż druków umów,
5)
pobieranie opłat skarbowych od zawartych transakcji kupna-sprzedaży w miejscu sprzedaży.
3.
Jednostki gospodarki uspołecznionej organizujące sprzedaż w miejscach wyznaczonych przez terenowe organy administracji państwowej szczebla wojewódzkiego (giełdy samochodowe) określają wysokość i pobierają opłaty za wjazd i wejście na giełdę.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 1 maja 1967 r. w sprawie komisowej sprzedaży samochodów (Monitor Polski Nr 32, poz. 151).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 lipca 1987 r. (M.P.87.24.195) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1987 r.
2 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 lipca 1987 r. (M.P.87.24.195) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1987 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 24 lipca 1987 r. (M.P.87.24.195) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1987 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.30.165

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Regulacja obrotu rynkowego pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do pojazdów samochodowych.
Data aktu: 12/08/1983
Data ogłoszenia: 15/09/1983
Data wejścia w życie: 15/09/1983