Kompleksowa obsługa rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.

UCHWAŁA Nr 209
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1981 r.
w sprawie kompleksowej obsługi rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.

W celu poprawy gospodarki gruntami rolnymi, stworzenia odpowiednich warunków obsługi obrotu nieruchomościami rolnymi oraz zapewnienia sprawnego przekazywania gruntów Państwowego Funduszu Ziemi do sprzedaży, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała reguluje kompleksową obsługę ludności wiejskiej przez banki spółdzielcze w sprawach dotyczących nabywania nieruchomości rolnych z Państwowego Funduszu Ziemi, nabywania działek budowlanych zagrodowych i mieszkaniowych na obszarach gmin oraz obrotu nieruchomościami rolnymi pomiędzy rolnikami oraz pomiędzy rolnikami a uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej.
2.
Udzielanie kredytów na zakup nieruchomości rolnych regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Banki spółdzielcze w zakresie sprzedaży nieruchomości państwowych:
1)
przyjmują od naczelników gmin (miast i gmin) wykazy nieruchomości rolnych przewidzianych do sprzedaży i ogłaszają je w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gmin wraz z podaniem orientacyjnej ceny nieruchomości i określają termin składania wniosków o ich nabycie,
2)
przyjmują wnioski kandydatów na nabycie nieruchomości rolnych, zbierają informacje o możliwościach produkcyjnych kandydatów i przy współudziale samorządu bankowego opracowują propozycje dotyczące ustalenia nabywców,
3)
podają do publicznej wiadomości wykazy kandydatów na nabywców nieruchomości rolnych wraz z krótką charakterystyką ich możliwości produkcyjnych,
4)
przedstawiają na walnych zebraniach mieszkańców wsi propozycje w zakresie ustalenia nabywców wraz z ich uzasadnieniem,
5)
dokonują wyceny nieruchomości i ustalają z nabywcami warunki nabycia nieruchomości oraz uzgadniają terminy zawarcia umowy,
6)
kompletują dokumentację pomiarowo-klasyfikacyjną niezbędną do zawarcia umowy,
7)
zawierają na podstawie odrębnych przepisów umowy sprzedaży nieruchomości,
8)
wykonują inne czynności związane z obsługą obrotu ziemią.
2.
W wypadkach uzasadnionych rozmiarami obrotu nieruchomościami dokonywanego na obsługiwanym terenie, banki mogą zatrudniać pracowników o kwalifikacjach rzeczoznawców dla dokonywania wyceny nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
§  3.
1.
Naczelnicy gmin przekazują bankom spółdzielczym wykazy gruntów przewidzianych do sprzedaży rolnikom wraz z dokumentacją stwierdzającą prawo własności Skarbu Państwa najpóźniej w terminie 30 dni od ich przejęcia na rzecz Państwowego Funduszu Ziemi.
2.
Służby geodezyjne opracowują dokumentację pomiarowo-klasyfikacyjną niezbędną do zawarcia umowy w terminie 30 dni od złożenia przez bank zapotrzebowania na wykonanie tej dokumentacji.
§  4.
Postępowanie w sprawie ustalenia nabywców nieruchomości powinno być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić szeroki wgląd społeczeństwa w decydowanie o gospodarce ziemią, jak również umożliwiać zainteresowanym składanie uwag i wniosków w tym zakresie.
§  5.
1.
Uzgodnienia nabywców dokonuje się na walnych zebraniach mieszkańców wsi z udziałem naczelnika gminy lub jego upoważnionego przedstawiciela, na podstawie przedstawionych przez bank propozycji.
2.
Naczelnicy gmin zapewniają sprawną organizację i przebieg zebrań organizowanych w celu ustalenia nabywców nieruchomości.
§  6.
1.
Naczelnik gminy w wyniku dokonanych uzgodnień wydaje decyzję o ustaleniu nabywców, którą bezzwłocznie podaje do publicznej wiadomości.
2.
Naczelnik gminy przekazuje bankowi spółdzielczemu decyzję o ustaleniu nabywcy najpóźniej w terminie 7 dni od dnia, kiedy decyzja stała się ostateczna.
3.
Ostateczna decyzja stanowi podstawę do sporządzenia aktu notarialnego.
§  7.
Banki spółdzielcze przekazują państwowym biurom notarialnym dokumentację niezbędną do zawarcia umowy sprzedaży najpóźniej w terminie 30 dni od dnia otrzymania ostatecznej decyzji administracyjnej, o której mowa w § 6.
§  8.
Państwowe biura notarialne wyznaczają na potrzeby banków stałe terminy sporządzania aktów notarialnych, zapewniające zawarcie umowy najpóźniej w ciągu 14 dni od otrzymania pełnej dokumentacji prawnej i geodezyjnej.
§  9.
1.
Banki spółdzielcze pośredniczą w zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości rolnych pomiędzy rolnikami oraz pomiędzy rolnikami a uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej na zlecenie zainteresowanych stron.
2.
Za czynności określone w ust. 1 pobierane są opłaty bankowe określone w odrębnych przepisach.
3.
Zakres pośrednictwa ustalany jest każdorazowo w zleceniu stron i może obejmować wszystkie czynności związane z wyszukaniem sprzedawców lub nabywców nieruchomości, dokonywaniem wyceny nieruchomości, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji prawnej i geodezyjnej oraz zawarciem umowy w państwowych biurach notarialnych.
§  10.
Banki prowadzą działalność informacyjną w zakresie możliwości nabycia nieruchomości rolnych (gospodarstw rolnych) stanowiących własność Państwa oraz innych osób na podstawie zlecenia pośrednictwa.
§  11.
Pracownikom banków zatrudnionym na stanowiskach związanych z obsługą obrotu nieruchomościami przysługują uprawnienia do ubiegania się o nabycie samochodów osobowych na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach dla niektórych służb obsługujących rolnictwo.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.29.266

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kompleksowa obsługa rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.
Data aktu: 12/10/1981
Data ogłoszenia: 07/12/1981
Data wejścia w życie: 07/12/1981