Wyposażanie oraz wykańczanie mieszkań i budynków mieszkalnych w uspołecznionym wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym dla ludności nierolniczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 19 stycznia 1980 r.
w sprawie wyposażania oraz wykańczania mieszkań i budynków mieszkalnych w uspołecznionym wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym dla ludności nierolniczej.

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy projektowaniu i realizacji uspołecznionego wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej należy stosować wytyczne w sprawie wyposażania oraz wykańczania mieszkań i budynków mieszkalnych, stanowiące załącznik do zarządzenia.
2.
Standard wyposażania oraz wykańczania mieszkań i budynków mieszkalnych, określony w wytycznych, jest powszechnie obowiązujący, z wyjątkiem mieszkań, o których mowa w § 3.
3.
Wytyczne, o których mowa w ust. 1, stosuje się łącznie z przepisami zarządzenia nr 10 Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 29 stycznia 1974 r. w sprawie ustanowienia normatywu technicznego projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych dla ludności nierolniczej (Dziennik Budownictwa Nr 2, poz. 3).
§  2.
1.
Mieszkania w uspołecznionym wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym dla ludności nierolniczej, a zwłaszcza mieszkania spółdzielcze, mogą być wyposażone i wykończone zgodnie z życzeniami przyszłych użytkowników.
2.
Zasady wyposażania i wykańczania mieszkań spółdzielczych według indywidualnych życzeń członków spółdzielni oraz zasady i tryb realizacji ponadnormatywnego wyposażenia i wykończenia mieszkań z dodatkowych środków własnych przyszłych użytkowników regulują odrębne przepisy.
§  3.
Zarządzenie nie dotyczy mieszkań spółdzielczych typu własnościowego, nabywanych za pośrednictwem Biura Handlu Zagranicznego "Locum" Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
§  4.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 11 lutego 1971 r. w sprawie wytycznych wyposażenia i wykończenia mieszkań i budynków mieszkalnych w uspołecznionym wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym dla ludności nierolniczej (Dziennik Budownictwa Nr 3, poz. 9),
2)
zarządzenie nr 17 Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 8 września 1972 r. w sprawie wytycznych wyposażenia mieszkań i budynków mieszkalnych w instalacje i urządzenia elektryczne (Dziennik Budownictwa Nr 7, poz. 22).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie do budynków, których budowa zostanie rozpoczęta po upływie trzech miesięcy od dnia jego wejścia w życie.

ZAŁĄCZNIK  1

WYTYCZNE

W SPRAWIE WYPOSAŻANIA ORAZ WYKAŃCZANIA MIESZKAŃ I BUDYNKÓW MIESZKALNYCH W USPOŁECZNIONYM WIELORODZINNYM BUDOWNICTWIE MIESZKANIOWYM DLA LUDNOŚCI NIEROLNICZEJ

I.

 Zasady wyposażania i wykańczania mieszkań.

1. Na powierzchni ścian i sufitów, w zależności od gładkości podłoża wynikającej z technologii wykonawstwa, należy wykonywać gładzie wyrównawcze (szpachle), tynki pocienione lub tynki zwykłe kategorii III. Ściany i sufity w mieszkaniu, wykończone tynkami lub gładziami, należy malować farbami wapiennymi lub klejowymi. Powierzchnie ścian i sufitów wykończone szpachlówką gipsową lub płytami gipsowo-kartonowymi ze względów technologicznych należy malować farbami emulsyjnymi. W budynkach mieszkalnych realizowanych w technologiach wielkopłytowych lub monolitycznej mogą być stosowane do wykończenia ścian w pokojach i przedpokojach tapety zwykłe, gładkie lub jednowarstwowe tłoczone, odporne na światło i na ścieranie na mokro. W łazienkach i wydzielonych pomieszczeniach w.c. należy wykonywać lamperie dwukrotnie malowane farbą olejną ze szpachlowaniem do wysokości określonej w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane. W pomieszczeniach kuchennych, w miejscach narażonych na zawilgocenie lub zabrudzenie, należy również wykonywać lamperię olejną ze szpachlowaniem.

2. W pokojach i przedpokojach należy stosować posadzki z płytek i wykładzin rulonowych PCW, wykładzin rulonowych PCW z warstwą izolacyjną spienioną lub z włókniny, parkietu mozaikowego, deszczułek posadzkowych albo innych materiałów o trwałości użytkowej co najmniej równorzędnej. W kuchniach należy stosować posadzki z płytek lub wykładzin rulonowych PCW albo wykładzin rulonowych PCW z warstwą izolacyjną, a w łazienkach i wydzielonych pomieszczeniach w.c. - posadzki z lastryko wykończone cokolikiem, wykładzinę rulonową PCW lub wykładzinę rulonową PCW z warstwą izolacyjną spienioną. W łazienkach wyposażonych w uniwersalny basen natryskowy posadzki powinny być wykonane z lastryko i wykończone cokolikiem. W kabinach sanitarnych dopuszcza się stosowanie posadzek z płytek terakotowych lub innych posadzek o równorzędnej wartości użytkowej.

3. Pomieszczenia kuchenne i wnęki kuchenne należy wyposażać w kuchnie gazowe na gaz przewodowy z piekarnikiem, bez opiekacza, rożna i zapalacza elektrycznego, lub w kuchnie węglowe. Jeżeli nie ma możliwości wyposażania tych pomieszczeń w kuchnie gazowe lub węglowe, powinny być w nich instalowane kuchnie elektryczne z piekarnikiem, po uprzednim uzyskaniu zgody właściwego okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej oraz ustaleniu przez właściwy zakład energetyczny warunków technicznych zasilania.

4. Pomieszczenia kuchenne należy wyposażyć w zlewozmywaki dwukomorowe emaliowane wraz z baterią lub w inne zlewozmywaki o równorzędnej cenie i wartości użytkowej, obudowane szafką zlewozmywakową. Dopuszcza się stosowanie zlewozmywaków jednokomorowych z płytą ociekową w kuchniach mieszkań kat. M-1 i M-2 oraz we wnękach kuchennych.

5. Łazienki należy wyposażyć w:

1) wannę wraz i baterią i natryskiem ręcznym; przy instalowaniu wanien emaliowanych z blachy stalowej należy stosować osłony metalowe; osłony wanien należy stosować także w razie projektowania w obudowie wanny grzejnika centralnego ogrzewania z rur żebrowanych,

2) umywalkę z baterią,

3) zawór wypływowy wody zimnej ze złączką do pralki automatycznej oraz podejście odpływowe, umożliwiające odprowadzenie wody z pralki,

4) osłony węzłów sanitarnych z możliwością dostępu do instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej,

5) miskę klozetową z urządzeniem spłukującym, jeżeli w mieszkaniu brak wydzielonego pomieszczenia w.c.

W mieszkaniach kategorii M-4 i większych dopuszcza się wyposażenie pomieszczenia łazienkowego w dodatkową miskę klozetową z urządzeniem spłukującym, jeśli względy techniczne pozwalają na takie rozwiązanie oraz spełnione zostały dla tego pomieszczenia wymagania normatywu technicznego projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych. W mieszkaniach kategorii M-1 i M-2 dopuszcza się instalowanie w łazienkach uniwersalnego basenu natryskowego wraz z baterią (zamiast wanny) pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia ścian i podłogi przed wilgocią.

6. Wydzielone pomieszczenie w.c. należy wyposażyć w miskę klozetową z urządzeniem spłukującym. W pomieszczeniu tym należy ponadto wykonać podejście wodociągowo-kanalizacyjne, umożliwiające zainstalowanie umywalki z baterią.

7. W mieszkaniach należy instalować zawory odcinające od pionów wewnętrzną instalację wody zimnej i ciepłej.

8. W mieszkaniach znajdujących się w budynkach, w których nie ma możliwości zapewnienia ciepłej wody z sieci zewnętrznych, należy instalować:

1) gazowe grzejniki wody przepływowej w łazienkach,

2) gazowe grzejniki wody przepływowej (termy) w kuchniach, jeżeli usytuowanie pomieszczeń kuchennych nie pozwala na korzystanie z gazowego grzejnika zainstalowanego w łazience.

Jeżeli nie ma możliwości zapewnienia ciepłej wody z gazowego grzejnika wody przepływowej, zasilanego gazem przewodowym, mogą być w wyjątkowych wypadkach, po uzyskaniu zgody właściwego zakładu energetycznego, instalowane elektryczne podgrzewacze wody. W mieszkaniach, w których nie ma możliwości zainstalowania grzejników gazowych wody przepływowej lub co do których nie uzyskano zgody właściwego zakładu energetycznego na stosowanie podgrzewaczy elektrycznych, a pomieszczenia kuchenne są wyposażone w kuchnie węglowe, należy instalować kuchnie węglowe z wkładem grzejnym i pojemnościowym podgrzewaczem wody (bojlerem).

9. Mieszkania należy wyposażać w oświetlenie sufitowe lub mieszane (sufitowe i ścienne) w zależności od wielkości i funkcji pomieszczenia oraz systemu konstrukcyjno-montażowego budynku. W pokojach o powierzchni 12 m2 i większych należy stosować wypusty oświetleniowe na przełącznik świecznikowy. W pokojach o powierzchni mniejszej niż 12 m2 należy stosować wypust oświetleniowy na wyłącznik. Wypusty przewodów oświetleniowych w łazienkach i wydzielonych pomieszczeniach w.c. należy wyposażyć w szczelne oprawy z kloszem. W kuchniach o powierzchni do 6 m2 oraz we wnękach kuchennych należy stosować jeden wypust sufitowy lub ścienny z oprawą szczelną z kloszem. Wypust ścienny należy umieszczać nad miejscem pracy. W kuchniach o powierzchni powyżej 6 m2 należy stosować dwa wypusty, przy czym jeden z nich powinien być umieszczony nad miejscem pracy. W zależności od wielkości i kształtu przedpokoju należy stosować jeden lub dwa wypusty oświetleniowe bez opraw. W pokojach, w zależności od ich funkcji i powierzchni, należy instalować 2 - 4 gniazda wtyczkowe podwójne, a w przedpokojach - jedno gniazdo wtyczkowe. Ponadto w pokoju ogólnym należy dodatkowo instalować 1 gniazdo abonenckie instalacji "AZART". Kuchnię należy wyposażać w trzy, a wnękę kuchenną w jedno gniazdo wtyczkowe, niezależnie od gniazda wtyczkowego dodatkowego, przeznaczonego na podłączenie kuchni elektrycznej z piekarnikiem, o której mowa w ust. 3. W łazienkach należy instalować dwa gniazda wtyczkowe: jedno umieszczone w pobliżu miejsca przeznaczonego na ustawienie pralki, drugie umieszczone obok umywalki. Mieszkania powinny być wyposażone w sygnalizację dźwiękową z przyciskiem przy drzwiach do mieszkań i urządzeniem dźwiękowym w przedpokojach.

10. Dobór wzornictwa i kolorystyki stosowanych elementów wyposażenia oraz wykończenia poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniach i budynkach powinien być wzajemnie zharmonizowany.

II.

 Zasady wyposażania i wykańczania budynków mieszkalnych.

11. W budynkach mieszkalnych należy stosować stolarkę okienną o rozwiązaniach konstrukcyjnych dostosowanych do potrzeb wynikających z wysokości budynków, ich lokalizacji oraz uciążliwości otoczenia, zgodnie z obowiązującym albumem typowej stolarki okiennej.

12. Zależnie od gładkości podłoża, wynikającej z technologii wykonawstwa, ściany i sufity korytarzy i klatek schodowych należy wykańczać gładziami wyrównawczymi (szpachlami), masami tynkopodobnymi, tynkami pocienionymi lub tynkami zwykłymi kat. III. Odpowiednio do technologii wykończenia ścian i sufitów należy malować ich powierzchnie w całości farbami emulsyjnymi, klejowymi lub wapiennymi. W razie malowania farbami klejowymi lub wapiennymi należy wykonać lamperię olejną ze szpachlowaniem do wysokości 1,50 m. Na korytarzach, spocznikach i stopniach klatek schodowych należy stosować lastryko wykończone cokolikiem. W budynkach wyposażonych w dźwigi dopuszcza się stosowanie wykładzin PCW na korytarzach, spocznikach i stopniach klatek schodowych.

13. Ściany i sufity wszystkich pomieszczeń piwnicznych, z wyjątkiem komórek lokatorskich i korytarzy, należy bielić. W dolnych komorach zsypowych należy stosować wykończenie ścian umożliwiające zmywanie ich wodą pod ciśnieniem. We wszystkich pomieszczeniach piwnicznych należy wykonywać posadzki utwardzone. W pomieszczeniach na wózki dziecięce i w przechowalniach rowerów posadzki należy wykonywać z lastryko z cokolikiem lub z wykładzin rulonowych PCW. W pomieszczeniach przeznaczonych na urządzenia techniczne, np. w hydroforniach, pomieszczeniach przyłączy gazowych itp., należy stosować posadzki cementowe.

14. Pralnie powinny być wyposażone w taboret gazowy lub elektryczny, w razie braku przewodowej instalacji gazowej, kadź zamokową, zlew i wpust podłogowy oraz w odpowiednią liczbę gniazd wtyczkowych umożliwiających przyłączenie pralek elektrycznych. W pralniach i suszarniach należy stosować posadzki z lastryko z cokolikiem. Ściany oraz sufity pralni i suszarni powinny być wykonane na gładko i bielone, przy czym miejsca narażone na zawilgocenie lub zabrudzenie należy zabezpieczyć lamperią olejną ze szpachlowaniem do wysokości 1,5 m. Pomieszczenia w.c. dostępne z pomieszczeń pralni należy wyposażyć w miskę klozetową z urządzeniem spłukującym. Suszarnia powinna być podzielona na oddzielne zamykane boksy, wyposażone w haki na sznury do suszenia bielizny.

15. Wypusty sufitowe i ścienne oświetlenia pomieszczeń komunikacji ogólnej, pralni, suszarni, komórek lokatorskich oraz pomieszczeń przeznaczonych na urządzenia techniczne należy wyposażyć w oprawy z kloszami, przy czym w wypadkach wymaganych przepisami szczególnymi należy stosować oprawy przeciwwybuchowe lub szczelne, zabezpieczające przed wpływami atmosferycznymi. Włączanie i wyłączanie oświetlenia na klatkach schodowych i korytarzach odbywać się powinno automatycznie, z tym zastrzeżeniem, że w budynkach o układzie korytarzowym pomieszczenia te powinny być wyposażone w oświetlenie nocne, dyżurne oraz w odpowiednią liczbę wyłączników przy wejściach, umożliwiających pełne oświetlenie korytarza. Zaleca się stosowanie oświetlenia jarzeniowego w pomieszczeniach komunikacji ogólnej.

16. Gniazdo wtyczkowe umożliwiające przyłączenie sprzętu służącego do utrzymania czystości w budynku należy instalować na korytarzach i spocznikach klatek schodowych w sposób zabezpieczający przed dostępem osób niepowołanych.

17. Węzły instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody w budynkach mieszkalnych ogrzewanych z scentralizowanych źródeł ciepła należy wyposażać w urządzenia automatycznej regulacji dostawy ciepła na zasadach, które ustala Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

18. Przed wejściem do klatek schodowych należy wykonać wypusty oświetleniowe w oprawie szczelnej z kloszem. Należy zapewnić ponadto odrębne oświetlenie tablic z numerem domu.

19. Drzwi wejściowe do klatek schodowych należy wyposażać w mechaniczny samozamykacz.

20. Na parterze klatek schodowych, w miejscu łatwo dostępnym, należy umieszczać skrzynki do doręczania korespondencji.

21. Budynki mieszkalne należy wyposażać w uchwyty do zawieszania flag, w wycieraczki metalowe i skrobaczki do oczyszczania butów.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 czerwca 1983 r. (M.P.83.20.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 czerwca 1983 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1980.5.21

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wyposażanie oraz wykańczanie mieszkań i budynków mieszkalnych w uspołecznionym wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym dla ludności nierolniczej.
Data aktu: 19/01/1980
Data ogłoszenia: 16/02/1980
Data wejścia w życie: 02/03/1980