Dobór rodzin zastępczych oraz szczegółowe zasady udzielania pomocy tym rodzinom.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 21 września 1979 r.
w sprawie doboru rodzin zastępczych oraz szczegółowych zasad udzielania pomocy tym rodzinom.

Na podstawie § 2 ust. 4 i § 14 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1979 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 4, poz. 19) oraz § 22 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1972 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 115 i z 1978 r. Nr 24, poz. 112) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kwalifikacji kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dokonuje terenowy organ administracji państwowej właściwy dla ich miejsca zamieszkania.
2.
Organ wymieniony w ust. 1 może zwrócić się o wskazanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej w szczególności do:
1)
organizacji społecznej, której zadania statutowe przewidują opiekę nad dzieckiem,
2)
szkoły i placówki opiekuńczo-wychowawczej,
3)
zakładu społecznego służby zdrowia,
4)
organu samorządu mieszkańców.
3.
Kwalifikacji kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dokonuje organ, o którym mowa w ust. 1, na podstawie:
1)
zgłoszenia kandydata,
2)
zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że kandydat oraz osoby wspólnie z nim zamieszkałe nie są chorzy na chorobę psychiczną przewlekłą zakaźną lub inną chorobę uniemożliwiającą zapewnienie właściwej pieczy nad dzieckiem i jego wychowania,
3)
oświadczenia pisemnego kandydata o stałych źródłach utrzymania,
4)
oświadczenia pisemnego kandydata o liczbie osób zamieszkujących z nim wspólnie i wielkości zajmowanego lokalu mieszkalnego,
5)
wywiadu środowiskowego o kandydacie.
§  2.
O określenie sytuacji rodzinnej, społecznej oraz normy rozwojowej dziecka, które ma być umieszczone w rodzinie zastępczej, zwraca się terenowy organ administracji państwowej właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka do właściwego państwowego wojewódzkiego pogotowia opiekuńczego, a jeżeli chodzi o dzieci do lat 3 - do właściwej do spraw opieki zdrowotnej nad dzieckiem jednostki organizacyjnej zespołu opieki zdrowotnej.
§  3.
1. 1
Przy umieszczaniu dziecka w rodzinie zastępczej należy dobierać rodzinę zastępczą w pierwszej kolejności spośród osób spokrewnionych z tym dzieckiem, jeżeli spełniają warunki określone w § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1979 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. z 1985 r. Nr 48, poz. 256).
2.
Rodzeństwo należy umieszczać w jednej rodzinie zastępczej. Rozdzielanie rodzeństwa jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach.
3.
W jednej rodzinie zastępczej może być umieszczone w zasadzie najwyżej troje dzieci, chyba że chodzi o dzieci stanowiące rodzeństwo.
4.
Umowę powierzenia dziecka zawiera z rodziną zastępczą terenowy organ administracji państwowej właściwy dla jej stałego miejsca zamieszkania - według wzoru określonego odrębnie.
§  4.
1.
Do obowiązków nauczycieli wyznaczonych do udzielania pomocy rodzinom zastępczym należy:
1)
utrzymywanie stałych kontaktów z dziećmi oraz ich rodzinami zastępczymi,
2)
czuwanie nad zapewnieniem dziecku odpowiednich warunków wychowania, wszechstronnego rozwoju i kształtowania jego postawy ideowo-moralnej,
3)
czuwanie nad zapewnieniem dziecku warunków do systematycznego uczęszczania do szkoły, aż do uzyskania co najmniej obowiązującego powszechnie wykształcenia i zdobycia zawodu umożliwiającego samodzielne życie,
4)
udzielanie rodzinie zastępczej pomocy w rozwiązywaniu trudności wychowawczych,
5)
składanie pod koniec każdego półrocza sprawozdania na piśmie do właściwego terenowego organu administracji państwowej o sytuacji dziecka w rodzinie zastępczej.
2. 2
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykonywania zadań, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy, a w razie pełnienia czynności poza stałym miejscem zamieszkania terenowy organ administracji państwowej delegujący nauczyciela dokonuje zwrotu kosztów według zasad określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
3.
Zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2, dokonuje terenowy organ administracji państwowej delegujący nauczyciela.
§  5. 3
(skreślony).
§  6. 4
(skreślony).
§  7.
1.
Dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej udziela pomocy pieniężnej właściwy dla miejsca zamieszkania tej rodziny terenowy organ administracji państwowej na podstawie umowy o pomocy pieniężnej według wzoru określonego odrębnie.
2.
Wypłata kwot pomocy pieniężnej dokonywana jest w terminie do dnia 5 każdego miesiąca bezpośrednio osobom stanowiącym rodzinę zastępczą bądź za pośrednictwem urzędu pocztowego.
3.
W razie przysposobienia przez rodzinę zastępczą dziecka umieszczonego w tej rodzinie prawo do pomocy pieniężnej ustaje z końcem roku kalendarzowego, w którym przysposobienie nastąpiło.
§  8.
1.
W razie znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej na skutek wypadków losowych terenowy organ administracji państwowej właściwy dla miejsca zamieszkania tej rodziny może udzielić dodatkowej pomocy pieniężnej doraźnej lub okresowej.
2. 5
Dodatkowa pomoc pieniężna doraźna lub okresowa wynosi od 50% do 100% najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy na jedno dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej.
3.
Dodatkowa pomoc pieniężna doraźna może być udzielana jednorazowo, nie częściej niż 1 raz w okresie kwartału, a pomoc okresowa co miesiąc, nie dłużej niż przez okres trzech miesięcy.
§  9.
Do ustalania odpłatności rodziców dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej przez terenowy organ administracji państwowej właściwy dla ich miejsca zamieszkania mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące opłat za usługi świadczone przez państwowe placówki opiekuńczo-wychowawcze.
§  10.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o terenowym organie administracji państwowej, rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 13 grudnia 1974 r. w sprawie zasad doboru rodzin zastępczych i udzielania pomocy materialnej dzieciom pozostającym pod ich opieką (Dz. Urz. Min. Ośw. i Wych. z 1975 r. Nr 1, poz. 2).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 5, który obowiązuje od dnia 1 marca 1979 r.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 grudnia 1985 r. (M.P.86.3.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1985 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 1988 r. (M.P.88.3.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
3 § 5 skreślony przez § 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 maja 1990 r. (M.P.90.19.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 maja 1990 r.
4 § 6 skreślony przez § 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 maja 1990 r. (M.P.90.19.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 maja 1990 r.
5 § 8 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 30 września 1983 r. (M.P.83.35.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 1988 r. (M.P.88.3.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 maja 1989 r. (M.P.89.20.138) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1989 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.24.135

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dobór rodzin zastępczych oraz szczegółowe zasady udzielania pomocy tym rodzinom.
Data aktu: 21/09/1979
Data ogłoszenia: 11/10/1979
Data wejścia w życie: 11/10/1979, 01/03/1979