Zasady i tryb dokonywania wpisu grup krwi w dokumentach stwierdzających tożsamość.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 sierpnia 1978 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania wpisu grup krwi w dokumentach stwierdzających tożsamość.

Na podstawie § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie dokumentów stwierdzających tożsamość (Dz. U. Nr 33, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wyniki badań serologicznych grup krwi w zakresie układu AB0 i Rh, przeprowadzonych przez właściwe do tego zakłady służby zdrowia - przy zastosowaniu metod określonych przez Instytut Hematologii na potrzeby krwiolecznictwa i krwiodawstwa - wpisuje się do dowodów osobistych, tymczasowych dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości, zwanych dalej "dokumentami osobistymi".
§  2.
1.
Badania oraz wpisy określone w § 1 wykonują:
1)
wojewódzkie stacje krwiodawstwa,
2)
szpitale oraz jednostki kliniczne (działy, kliniki) wchodzące w skład medycznej szkoły wyższej lub medycznego instytutu naukowo-badawczego,
3)
inne zakłady służby zdrowia upoważnione przez dyrektora wojewódzkiej stacji krwiodawstwa,
4)
zakłady wojskowej służby zdrowia upoważnione przez szefów służby zdrowia okręgów wojskowych (równorzędnych).
2.
Zakłady określone w ust. 1 pkt 2-4 powinny spełniać następujące warunki:
1)
zatrudniać co najmniej jednego pracownika mającego odpowiednie kwalifikacje fachowe i upoważnionego przez dyrektora wojewódzkiej stacji krwiodawstwa, a zakłady wojskowej służby zdrowia - przez szefa służby zdrowia okręgu wojskowego (równorzędnego) do stwierdzania własnoręcznym podpisem prawidłowości danych objętych wpisem oraz
2)
zatrudniać odpowiednio przeszkolony personel medyczny i mieć wyposażenie niezbędne do przeprowadzania badań serologicznych grup krwi na cele trwałej ewidencji.
3.
Badania określone w § 1 wykonuje się:
1)
kandydatom na krwiodawców,
2)
chorym hospitalizowanym, jeżeli nie mają określonej i wpisanej grupy krwi do dokumentu osobistego,
3)
pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, na których narażeni są na urazy, oraz kandydatom do pracy na takich stanowiskach,
4)
kandydatom na kierowców pojazdów mechanicznych,
5)
innym osobom, jeżeli wykonanie takich badań wynika z odrębnych przepisów, oraz
6)
osobom zgłaszającym się w tym celu do zakładu przeprowadzającego takie badania.
4.
Badania pracowników i kandydatów do pracy, o których mowa w ust. 3 pkt 3, wykonuje się w trakcie badań wstępnych lub okresowych.
5.
Podstawą do dokonania wpisu grupy krwi w dokumencie osobistym krwiodawcy są odpowiednie oznaczenia wpisane do legitymacji krwiodawcy.
§  3.
1.
Osobie mającej kwalifikacje określone w § 2 ust. 2 pkt 1 dyrektor wojewódzkiej stacji krwiodawstwa wystawia odpowiednie zaświadczenie na wniosek kierownika zakładu służby zdrowia, w którym osoba ta jest zatrudniona.
2.
Wojewódzka stacja krwiodawstwa prowadzi ewidencję zaświadczeń, zaopatrując je numerem ewidencyjnym, który składa się z liczby porządkowej łamanej przez rok wydania zaświadczenia.
3.
Osobom zatrudnionym w zakładach służby zdrowia resortu obrony narodowej zaświadczenia wydają szefowie służby zdrowia okręgów wojskowych (równorzędni) na wniosek komendantów zakładów po uzgodnieniu z naczelnym specjalistą wojskowej służby zdrowia w zakresie specjalności służby krwi.
4.
Wojewódzka stacja krwiodawstwa prowadzi wykaz zakładów służby zdrowia położonych na terenie województwa, niezależnie od ich podporządkowania resortowego, upoważnionych do dokonywania wpisów w dokumentach osobistych.
§  4.
1.
Wyniki badania grup krwi wpisuje się do dokumentu osobistego w miejscu przeznaczonym na adnotacje, używając stempla według wzoru:
Nazwa zakładu
Grupa krwi AB0, Rh
50 mm Uwagi
Data badania
Podpis i pieczątka osoby stwierdzającej prawidłowość wpisu
70 mm
2.
W dokumentach określonych w § 8 ust. 1 wyniki badania grup krwi wpisuje się do odpowiedniej rubryki.
3.
Osoby dokonujące wpisu potwierdzają jego prawidłowość własnoręcznym podpisem i pieczątką z imieniem i nazwiskiem.
§  5.
Zakład służby zdrowia upoważniony do dokonywania wpisu prowadzi książkę ewidencyjną osób, w których dokumentach osobistych została wpisana grupa krwi.
§  6.
1.
Czytelny i prawidłowo dokonany w dokumencie osobistym wpis grupy krwi należy traktować jako dokumentację leczniczą, która powinna być odpowiednio wykorzystywana przez wszystkie zakłady służby zdrowia udzielające świadczeń danej osobie.
2.
Przy przyjmowaniu do szpitala osoby mającej dokument osobisty z wpisem określonym w ust. 1 właściwy lekarz izby przyjęć dokonuje przeniesienia treści wpisu do historii choroby, potwierdzając jego zgodność własnoręcznym podpisem.
§  7.
1.
W razie wymiany dokumentu osobistego organ dokonujący wymiany obowiązany jest kartę dotychczasowego dokumentu osobistego, na której dokonano wpisu grupy krwi, wręczyć osobie zainteresowanej, informując ją równocześnie, jaki zakład służby zdrowia jest właściwy do dokonania wpisu w nowo wydanym dokumencie osobistym.
2.
Organ, o którym mowa w ust. 1, na karcie usuniętej z dokumentu osobistego podlegającego wymianie wpisuje nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe i datę urodzenia posiadacza tego dokumentu.
3.
Wpisu grupy krwi w nowo wydanym dokumencie osobistym dokonuje się w formie odpisu danych zawartych w karcie określonej w ust. 1, a zgodność odpisu stwierdza osoba mająca kwalifikacje, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1.
4.
W nowo wydanym dokumencie osobistym wpis grupy krwi powinien być dokonany przez zakład służby zdrowia, który dokonał wpisu do poprzedniego dokumentu, a gdy to jest niemożliwe lub znacznie utrudnione - przez zakład upoważniony do dokonywania wpisu, położony najbliżej miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej.
5.
Kartę poprzedniego dokumentu osobistego przechowuje się jako załącznik do książki ewidencyjnej, o której mowa w § 5.
§  8.
1.
Poza dokumentami osobistymi określonymi w § 1 wpisu grup krwi dokonuje się również:
1)
w legitymacjach służbowych wydanych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub Ministrowi Komunikacji,
2)
w wojskowych dokumentach osobistych (legitymacjach żołnierzy zawodowych, książeczkach wojskowych),
3)
książeczkach zdrowia wydanych dzieciom i młodzieży szkolnej.
2.
Wpisu grupy krwi do książeczki zdrowia dziecka dokonuje się przy urodzeniu dziecka, a na cele trwałej ewidencji po ukończeniu drugiego roku życia.
3.
W razie wymiany dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, szczegółowe wytyczne dotyczące wpisów grup krwi do nowych dokumentów wydadzą właściwi ministrowie.
§  9.
Urzędy terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego przekazują urzędom terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego adresy zakładów służby zdrowia znajdujących się na terenie województwa, upoważnionych do dokonywania wpisu grup krwi w dokumentach osobistych.
§  10.
Postanowienia § 2-6 stosuje się odpowiednio do dokumentów określonych w § 8 ust. 1.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji z dnia 24 lutego 1973 r. w sprawie wpisywania grup krwi w dokumentach osobistych.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1978.28.103

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb dokonywania wpisu grup krwi w dokumentach stwierdzających tożsamość.
Data aktu: 02/08/1978
Data ogłoszenia: 31/08/1978
Data wejścia w życie: 31/08/1978