Uznanie za rezerwaty przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 23 stycznia 1973 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 1949 r. Nr 25, poz. 180 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Łuniewo" obszar jeziora Łuniewo i przyległego torfowiska o łącznej powierzchni 10,54 ha w Leśnictwie Warnowo Nadleśnictwa Międzyzdroje, położony w miejscowości Warnowo, we wsi Ładzin, w gminie Wolin, w powiecie kamieńskim województwa szczecińskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1964-1973 jako oddziały lasu 54 g, h, 55 g. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 5.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych torfowiska z gatunkami roślin chronionych oraz zarastającego jeziora, stanowiącego ostoję wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych.
§  2.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Olszyna Źródliskowa pod Lubiechowem Dolnym" obszar lasu o powierzchni 1,00 ha w Leśnictwie Lubiechów Nadleśnictwa Chojna, położony w gminie Cedynia, w powiecie chojeńskim województwa szczecińskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1962-1971 jako oddział lasu 113 c (część), d (część). Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 5.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu łęgu olszowego ze stanowiskiem skrzypu olbrzymiego (Equisetum maximum).
§  3. 1
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jezioro Jasne" obszar północnej części Jeziora Jasnego wraz ze znajdującymi się na niej wyspami, o łącznej powierzchni 15,23 ha, położony w gminie Lipiany w województwie szczecińskim i w gminie Myślibórz w województwie gorzowskim, stanowiący własność państwa, zarządzany przez Nadleśnictwo Myślibórz. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska najmniejszej rośliny naczyniowej - wolfii bezkorzeniowej oraz wielu innych rzadkich gatunków roślin wodnych.
§  4.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Uroczysko Święta" obszar lasu o powierzchni 9,50 ha w Leśnictwie Święta Nadleśnictwa Stepnica, położony we wsi Krępsko, w gminie Goleniów, w powiecie goleniowskim województwa szczecińskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1964-1973 jako oddział lasu 308a. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 5.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu drzewostanu liściastego ze stanowiskiem paproci długosza królewskiego (Osmunda regalis), woskownicy europejskiej (Myrica gale) i wiciokrzewu pomorskiego (Lonicera periclymenum).
§  5.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem" obszar nieużytków leśnych o powierzchni 4,19 ha w Leśnictwie Podjuchy Nadleśnictwa Rozdoły, położony w gminie Kołbaskowo, w powiecie szczecińskim województwa szczecińskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1964-1973 jako oddział lasu 424 a. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 5.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych wzgórza stanowiącego fragment wysokiego brzegu doliny Odry w jej dolnym biegu, o szczególnych cechach geomorfologicznych i geobotanicznych.
§  6.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Zasolnica" obszar lasu o powierzchni 16,65 ha w Leśnictwie Zasolnica Nadleśnictwa Porąbka, położony w gminie Porąbka, w powiecie żywieckim województwa krakowskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1964-1974 jako oddziały lasu 92 d, f, 93 a, c, f. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 5.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu starodrzewu buczyny karpackiej rosnącego na stromym stoku Zasolnicy.
§  7.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Brzeźno" obszar torfowiska i nieużytków rolnych o łącznej powierzchni 157,78 ha, położony w miejscowości Brzeźno, w powiecie chełmskim województwa lubelskiego.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
oddziały lasu 81-85 w Leśnictwie Ostrowy Nadleśnictwa Chełm o powierzchni 124,48 ha, według oznaczeń przyjętych w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1965-1974,
2)
obszar nieużytków rolnych o powierzchni 33,30 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Serebryszcze jako część działki nr 628, stanowiący własność Skarbu Państwa pod zarządem Państwowego Funduszu Ziemi. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 20.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych torfowiska węglanowego z rzadkimi gatunkami roślin.
§  8.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czapliniec w Uroczysku Feliksówka" obszar lasu o powierzchni 15,67 ha w Leśnictwie Feliksówka Nadleśnictwa Radzyń, położony we wsi Biała, w gminie Radzyń Podlaski, w powiecie radzyńskim województwa lubelskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1963-1972 jako oddział lasu 157 d. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 20.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych miejsca lęgowego czapli siwej (Ardea cinerea).
§  9.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Brudzieniec" obszar jeziora Brudzieniec i pasa otaczających lasów o łącznej powierzchni 35,89 ha w Leśnictwach Wolczyny i Stulno Nadleśnictwa Sobibór. położony w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim województwa lubelskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1963-1972 jako oddziały lasu 264 d, h, i, 265 a, 285 a. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 20.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych śródleśnego jeziora z otaczającym go torfowiskiem, na którym występują rzadkie gatunki roślin.
§  10.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czerwona Struga" obszar lasu o powierzchni 3,59 ha w Leśnictwach Bludzio i Dubeninki Nadleśnictwa Żytkiejmy, położony w gminie Dubeninki, w powiecie gołdapskim województwa białostockiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddziały lasu 196 g, 197 d. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 20.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska pióropusznika strusiego (Matteucia struthiopteris) na terenie Puszczy Rominckiej.
§  11.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dziki Kąt" obszar lasu o powierzchni 34,10 ha w Leśnictwie Dziki Kąt Nadleśnictwa Żytkiejmy, położony w gminie Dubeninki, w powiecie gołdapskim województwa białostockiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddziały lasu 69 d, h, j (część), k, 70 a, b, c, d. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 20.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych drzewostanów sosnowo-świerkowych naturalnego pochodzenia w Puszczy Rominckiej.
§  12.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Las Bielański" obszar lasu o powierzchni 130,35 ha, położony w granicach m.st. Warszawy.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
oddziały lasu 1-3, 5 a, b, d, f, 6-15, według oznaczeń przyjętych w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1960-1969, o łącznej powierzchni 114,71 ha, stanowiące własność Skarbu Państwa pod zarządem Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy,
2)
części oddziałów lasu 2, 3, według oznaczeń przyjętych w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1963-1973, o łącznej powierzchni 15,64 ha, stanowiące własność Skarbu Państwa pod zarządem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Granice rezerwatu zostały oznaczone w terenie i na mapie rezerwatu w skali 1 : 5.000, stanowiącej załącznik od odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania wartości społecznych i krajobrazowych "Lasu Bielańskiego", będącego cennym składnikiem środowiska naturalnego, zachowanym na obszarze aglomeracji miejskiej Warszawy.
§  13.
1.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego, których zakres określi plan urządzenia gospodarstwa rezerwatowego podlegający zatwierdzeniu przez Naczelnego Konserwatora Przyrody; do czasu sporządzenia wymienionego planu dopuszczalne jest usuwanie drzew martwych, wywrotów i złomów w sposób nie narażający na zniszczenie otoczenia i powierzchni gleby, z pozostawieniem w ziemi karpiny, oraz - po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem przyrody - w razie potrzeby dokonywanie zabiegów pielęgnacyjnych; przepis nie dotyczy rezerwatu określonego w § 3,
2)
zmieniania stosunków wodnych bez uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez właściwy do spraw gospodarki wodnej organ prezydium rady narodowej w porozumieniu z właściwym do spraw ochrony przyrody organem prezydium wojewódzkiej rady narodowej; zmiana stosunków wodnych w rezerwacie przyrody może nastąpić tylko w wypadku, gdy nie spowoduje ona zaburzeń warunków środowiska przyrodniczego; przepis nie dotyczy rezerwatów określonych w §§ 5 i 6,
3)
zbioru owoców oraz nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu, których pozyskiwanie może odbywać się na warunkach ustalonych przez wojewódzkiego konserwatora przyrody,
4)
zbioru ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części,
5)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich; przepis nie dotyczy rezerwatu określonego w § 3,
6)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin,
7)
zanieczyszczania terenu i wzniecania ognia,
8)
niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin,
9)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
10)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatów,
11)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych; przepis nie dotyczy rezerwatu określonego w § 12 w odniesieniu do budowy i zakładania urządzeń związanych z udostępnieniem rezerwatu dla potrzeb turystyki i wypoczynku po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem przyrody,
12)
przebywania poza miejscami wyznaczonymi przez wojewódzkiego konserwatora przyrody; przepis nie dotyczy rezerwatu określonego w § 12 w zakresie wykorzystania w okresie do końca roku 1974 obecnie istniejących na terenie rezerwatu urządzeń wypoczynkowo-rozrywkowych, będących pod zarządem właściwego do spraw kultury organu Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy.
2.
Niezależnie od zakazów ustalonych w ust. 1, zabrania się na obszarze rezerwatów określonych:
1)
w § 3 - pływania łodziami i innym sprzętem wodnym,
2)
w § 9 - wędkarskiego połowu ryb.
§  14.
Obszar rezerwatu określonego w § 12 może wykorzystywać Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie w celach dydaktycznych i ćwiczebnych w zakresie uzgodnionym z wojewódzkim konserwatorem przyrody.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 5 zarządzenia z dnia 7 maja 1984 r. (M.P.84.15.107) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 czerwca 1984 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.5.38

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznanie za rezerwaty przyrody.
Data aktu: 23/01/1973
Data ogłoszenia: 09/02/1973
Data wejścia w życie: 10/03/1973