Produkcja, poprawa jakości i zaopatrzenia w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej oraz zasady gospodarowania tą odzieżą.

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1972 r.
w sprawie produkcji, poprawy jakości i zaopatrzenia w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej oraz w sprawie zasad gospodarowania tą odzieżą.

W celu zwiększenia odpowiedzialności za produkcję i zaopatrzenie w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej oraz zapewnienia prawidłowej gospodarki tą odzieżą i sprzętem Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:

I.

Produkcja odzieży ochronnej, roboczej i sprzętu ochrony osobistej.

§  1-6. 1
(uchylone).

II.

Zaopatrywanie w odzież i sprzęt.

§  7-9. 2
(uchylone).

III.

Zasady gospodarowania odzieżą i sprzętem.

§  10.
1.
Za koordynację w zakresie gospodarowania odzieżą i sprzętem odpowiedzialny jest Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac.
2.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustala ramowe zasady gospodarowania odzieżą i sprzętem.
3.
Resortowe zasady gospodarowania odzieżą i sprzętem ustalają właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych).
4.
Organem opiniodawczym i doradczym w zakresie gospodarowania odzieżą i sprzętem Komitetu Pracy i Płac jest Międzyresortowa Komisja do Spraw Gospodarowania Odzieżą i Sprzętem, powołana przez Prezesa Rady Ministrów.
§  11.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych, dyrektorzy zjednoczeń i przedsiębiorstw (kierownicy jednostek równorzędnych) są odpowiedzialni za całość gospodarki odzieżą oraz sprzętem w podległych im przedsiębiorstwach (zakładach pracy).
§  12.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac i z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych ustalają ramowe resortowe tabele norm odzieży i sprzętu. Ramowe resortowe tabele norm powinny obejmować normy dla typowych stanowisk pracy lub grup stanowisk pracy powszechnie występujących w resorcie.
2.
Branżowe tabele norm dla wszystkich stanowisk pracy występujących w branży z uwzględnieniem warunków pracy mających wpływ na zakres wyposażenia w odzież i sprzęt ustalają w uzgodnieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) lub z ich upoważnienia dyrektorzy zjednoczeń (kierownicy jednostek równorzędnych), opierając się na ramowych resortowych tabelach norm odzieży i sprzętu (ust. 1).
3.
W ramowych resortowych tabelach i w tabelach branżowych (ust. 1 i 2) normy odzieży i sprzętu dla stanowisk pracy występujących w różnych resortach należy ustalać na podstawie norm odzieży i sprzętu resortów (branż), w których stanowiska te występują jako stanowiska typowe.
4.
Normy wyposażenia w ochrony częściowe i sprzęt ochrony osobistej ustalają dyrektorzy (równorzędni kierownicy) zakładów pracy w porozumieniu z radą zakładową, opierając się na tabelach ramowych resortowych (ust. 1) lub na tabelach branżowych (ust. 2).
5.
Minister (kierownik urzędu centralnego) w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac i zarządem głównym właściwego związku zawodowego może wyrazić zgodę na ustalenie zakładowych tabel norm odzieży i sprzętu, opierających się na branżowych tabelach norm obowiązujących w zjednoczeniu grupującym dany zakład pracy.
6.
Tabele norm odzieży i sprzętu dla pracowników ministerstw (urzędów centralnych) oraz dla pracowników rad narodowych ustalają odrębne przepisy.
§  13.
1.
Pracownicy zatrudnieni stale lub sezonowo mają prawo do bezpłatnej odzieży i sprzętu.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, mogą zamiast odzieży roboczej otrzymać ekwiwalent pieniężny na zasadach ustalonych w ramowych zasadach gospodarowania odzieżą i sprzętem (§ 10 ust. 2).
3.
Zakres i zasady wydawania odzieży i sprzętu dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy ustala minister (kierownik urzędu centralnego) w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac i zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  14.
1.
Dyrektorzy zjednoczeń (kierownicy jednostek równorzędnych) przeprowadzają w okresach rocznych analizę zaspokojenia potrzeb, jakości i przydatności odzieży i sprzętu w podległych zakładach pracy i przedstawiają odpowiednie wnioski nadzorującym je ministrom (kierownikom urzędów centralnych), prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1, ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przedstawiają zbiorcze wnioski ministrom wymienionym w § 2 oraz Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości. Wnioski dotyczące jakości odzieży i sprzętu przekazywane są również Prezesowi Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
§  15. 3
Zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług do:
1)
określenia zasad tworzenia i prowadzenia zakładów pralniczych przy zakładach pracy lub pralni międzyzakładowych, przeznaczonych do prania i reperacji odzieży ochronnej i roboczej,
2)
wydania wytycznych i ramowych instrukcji technologicznych dotyczących prania odzieży ochronnej i roboczej w pralniach komunalnych, spółdzielczych oraz prowadzonych przez zakłady pracy.

IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  16.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do podpisania z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych protokołów dodatkowych do układów zbiorowych pracy, wprowadzających zmiany wynikające z niniejszej uchwały oraz przepisów wydanych w celu jej wykonania.
§  17.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz naczelnym organizacjom społecznym stosowanie zasad ustalonych uchwałą.
§  18.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac, ministrów wymienionych w § 2, Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz Prezesa Centralnego Urzędu Jakości i Miar do przedstawiania Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 kwietnia każdego roku wniosków wynikających z oceny realizacji uchwały w roku poprzednim.
§  19.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, wszystkim ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  20.
Tracą moc wszelkie przepisy w zakresie unormowanym niniejszą uchwałą. W szczególności tracą moc:
1)
uchwała nr 78a Rady Ministrów z dnia 5 marca 1957 r. w sprawie poprawy zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie (Monitor Polski z 1957 r. Nr 30, poz. 206 i z 1958 r. Nr 11, poz. 66),
2)
uchwała Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 8 lutego 1968 r. w sprawie usprawnienia produkcji, poprawy jakości i zasad gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej (Monitor Polski Nr 8, poz. 42),
3)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 322 z dnia 8 października 1952 r. w sprawie projektowania i zatwierdzania wzorów odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej (Biuletyn PKPG Nr 42, poz. 284).
§  21.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1-6 uchylone przez § 9 uchwały nr 124 z dnia 10 sierpnia 1979 r. w sprawie produkcji i zaopatrzenia w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej (M.P.79.21.120) z dniem 1 stycznia 1980 r.
2 § 7-9 uchylone przez § 9 uchwały nr 124 z dnia 10 sierpnia 1979 r. w sprawie produkcji i zaopatrzenia w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej (M.P.79.21.120) z dniem 1 stycznia 1980 r.
3 § 15 zmieniony przez § 6 uchwały nr 4 z dnia 5 stycznia 1974 r. w sprawie przekazania pralni i farbiarni komunalnych oraz koordynacji usług pralniczo-farbiarskich (M.P.74.3.15) z dniem 22 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.7.44

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Produkcja, poprawa jakości i zaopatrzenia w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej oraz zasady gospodarowania tą odzieżą.
Data aktu: 07/01/1972
Data ogłoszenia: 04/02/1972
Data wejścia w życie: 04/02/1972