Uiszczanie opłat paszportowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 10 listopada 1972 r.
w sprawie uiszczenia opłat paszportowych.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o paszportach (Dz. U. z 1967 r. Nr 17, poz. 81 i z 1971 r. Nr 28, poz. 261) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Opłaty paszportowe za paszporty i dokumenty podróży oraz wznowienie ich ważności i dokonywanie w nich zmian uiszcza się na konto Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku w Narodowym Banku Polskim - gotówką, z wyjątkiem wypadków określonych w § 4, w kasach tego banku albo trzyodcinkowym przekazem za pośrednictwem oddziałów PKO, ajencji PKO w zakładach pracy i placówek pocztowych. Opłaty uiszczane w oddziałach PKO, ajencjach PKO w zakładach pracy i placówkach pocztowych mogą być wnoszone również na rachunek pomocniczy Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku w VI Oddziale PKO w Warszawie.
2.
Dowodem uiszczenia gotówką opłat paszportowych za paszporty i dokumenty podróży oraz za wznowienie ich ważności i dokonywanie w nich zmian jest pokwitowanie Narodowego Banku Polskiego, a w wypadku uiszczenia opłaty w oddziale PKO, ajencji PKO w zakładzie pracy lub placówce pocztowej - odcinek przekazu, na którym przyjęcie opłaty stwierdzone zostało przez oddział PKO, ajencję PKO w zakładzie pracy lub placówkę pocztową. Pokwitowanie to lub odcinek należy złożyć organom właściwym w sprawach paszportowych, zwanym dalej "organami paszportowymi", w chwili odbioru któregokolwiek z dokumentów wymienionych w ust. 1.
3.
Organy paszportowe mogą odmówić przyjęcia dowodów uiszczenia opłat paszportowych, jeżeli nazwisko osoby zobowiązanej do wpłaty, cel wniesionej opłaty lub konto, na które opłata ta powinna być przekazana, nie zostało wpisane lub wpisane zostało niewłaściwie albo w sposób nieczytelny.
§  2.
1.
Opłatę paszportową od podań o wydanie paszportu, wkładki paszportowej do dowodu osobistego i dokumentu podróży oraz o poczynienie w nich zmian lub wznowienie ich ważności, jak również od odwołań w tych sprawach uiszcza się w formie znaczków opłaty paszportowej, z wyjątkiem wypadków określonych w § 4.
2.
Przy uiszczaniu opłaty paszportowej określonej w ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 10 i 11 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1958 r. w sprawie pobierania i uiszczania opłaty skarbowej (Monitor Polski z 1958 r. Nr 3, poz. 12 i 1964 r. Nr 83, poz. 392).
§  3.
1.
Opłatę paszportową za wydanie lub wznowienie ważności wkładki paszportowej do dowodu osobistego, a także za każdorazowe następne wykorzystanie jej po wydaniu lub wznowieniu ważności, uiszcza się w formie znaczków opłat paszportowych.
2.
Uiszczenia opłaty paszportowej, o której mowa w ust. 1, dokonuje osoba zainteresowana przez naklejenie znaczków we wkładce w przeznaczonym do tego miejscu. Znaczki te kasują organy kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy PRL.
3.
Osoby uiszczające opłatę paszportową według stawek ulgowych obowiązane są okazać polskim organom kontroli granicznej dokument stwierdzający uprawnienia do korzystania z ulgi.
§  4.
1.
Urzędy i instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej upoważnione do występowania w sprawach paszportowych do organów paszportowych uiszczają opłatę paszportową za podania, paszporty i dokumenty podróży, jak również za wznawianie ich ważności i dokonywanie ich zmian przelewem na konto Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku w Narodowym Banku Polskim, składając do banku polecenie przelewu - po otrzymaniu noty przewidzianej w ust. 3. Narodowy Bank Polski poświadcza zleceniodawcy złożenie polecenia przelewu do realizacji dla udokumentowania przez zleceniodawcę wobec właściwego organu paszportowego faktu uiszczenia opłaty paszportowej. Poświadczenie to uzyskuje zleceniodawca za pomocą formularza "Potwierdzenie wykonania polecenia przelewu".
2.
Wysokość należności z tytułu opłat paszportowych uiszczanych w trybie określonym w ust. 1 ustala się na podstawie "rejestru opłat paszportowych" prowadzonego przez organy paszportowe.
3.
W dniach piętnastego i ostatniego każdego miesiąca organy paszportowe wystawiają noty obciążające urzędy i instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej (ust. 1) należnością z tytułu opłat paszportowych za okres ubiegły. Noty te należy wystawiać w trzech egzemplarzach, z których jeden przesyła się urzędowi, instytucji państwowej lub jednostce gospodarki uspołecznionej, drugi Centralnemu Funduszowi Turystyki i Wypoczynku, trzeci pozostaje w organie paszportowym.
4.
W aktach sprawy paszportowej należy odnotować numer pozycji rejestru (ust. 2), pod którym wpisana zostaje należność z tytułu opłaty paszportowej.
5.
Uiszczenie opłaty paszportowej przez urzędy i instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej powinno nastąpić w terminie dziesięciu dni od daty doręczenia noty obciążającej.
6.
Organy paszportowe mogą uzależnić dokonywanie dalszych czynności paszportowych od uiszczenia zaległych należności z tytułu opłat paszportowych.
§  5.
1.
Opłata paszportowa podlega zwrotowi, jeżeli została uiszczona nienależnie albo jeżeli pomimo uiszczenia opłaty nie wydano dokumentu lub nie wprowadzano w nim zmian.
2.
Opłata paszportowa od podań i odwołań nie podlega zwrotowi.
§  6.
Zwrotu opłaty paszportowej w wypadkach określonych w § 5 ust. 1 dokonuje Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku na wniosek osoby zainteresowanej złożony we właściwym organie paszportowym.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 grudnia 1959 r. w sprawie uiszczania opłat paszportowych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 103, poz. 555 i z 1966 r. Nr 6, poz. 53).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.52.277

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uiszczanie opłat paszportowych.
Data aktu: 31/10/1972
Data ogłoszenia: 25/11/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973