Zapewnienie rytmicznej pracy zakładów w sezonie urlopowym.

PISMO OKÓLNE Nr 47
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1972 r.
w sprawie zapewnienia rytmicznej pracy zakładów w sezonie urlopowym.

W związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym proszę Obywateli kierowników przedsiębiorstw i instytucji o zwrócenie uwagi na bezwzględną konieczność takiego zorganizowania pracy w kierowanych jednostkach, by zapewnić prawidłowy, rytmiczny przebieg ich działalności, gwarantujący pełne zapewnienie realizacji zadań produkcyjnych i usługowych.
W związku z tym należy:

- przygotować ze szczególną wnikliwością plany urlopów wypoczynkowych pracowników administracji terenowej oraz jednostek handlowych i usługowych w miejscowościach turystycznych, wypoczynkowych i uzdrowiskowych, w których w okresie sezonu urlopowego występuje nasilenie ruchu turystów, wczasowiczów i kuracjuszy; dla zapewnienia prawidłowej obsługi wzmożonego ruchu turystycznego i stworzenia warunków wypoczynku w tych miejscowościach należy w sezonie urlopowym zmobilizować do pracy cały niezbędny personel; urlopy wypoczynkowe dla tego personelu należy przewidzieć poza sezonem turystycznym;

- dokonać przeglądu i analizy planów urlopów wypoczynkowych pod kątem widzenia zapewnienia we wszystkich miesiącach takiej liczby pracowników, która gwarantuje rytmiczne wykonanie zadań co najmniej na poziomie założonym w planie;

- dokonać w porozumieniu z radami zakładowymi odpowiednich korekt i niezbędnych przesunięć w obowiązującym planie urlopów w razie stwierdzenia, że nie gwarantuje on prawidłowego przebiegu wykonania zadań produkcyjnych, oraz powiadomić odpowiednio wcześnie (przynajmniej na 1 miesiąc naprzód) zainteresowanych pracowników o tych zmianach;

- poddać analizie wszystkie wnioski pracowników, zmierzające do przesunięcia na ich życzenie uprzednio zaplanowanych urlopów na inne terminy, z punktu widzenia skutków, jakie przesunięcia te mogą spowodować dla przebiegu rytmicznej działalności zakładu pracy.

Analizie i weryfikacji powinny zostać poddane plany urlopów personelu kierowniczego, począwszy od dozoru produkcji do kierownictwa przedsiębiorstw, zjednoczeń i resortów (prezydiów rad narodowych), tak aby w okresie letnim zapewniona została pełna ciągłość nadzoru i kierownictwa wszystkich szczebli zarządzania.

Proszę Obywateli ministrów (kierowników urzędów centralnych), przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych) o zapewnienie nadzoru i kontroli realizacji powyższych postanowień.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024