Stosowanie ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych dla rencistów i osób korzystających z pomocy opieki społecznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 12 sierpnia 1971 r.
w sprawie stosowania ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych dla rencistów i osób korzystających z pomocy opieki społecznej.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) i § 6 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie ustanowienia ceł na towary przywożone z zagranicy (Dz. U. z 1962 r. Nr 21, poz. 95, z 1963 r. Nr 24, poz. 139, z 1968 r. Nr 25, poz. 167 i z 1971 r. Nr 12, poz. 119) zarządza się, co następuje:
§  1.
Postępowanie w zakresie stosowania ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych określa instrukcja, stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 29 października 1960 r. w sprawie stosowania ulgowych stawek celnych przy przesyłkach pocztowych (Monitor Polski Nr 83, poz. 377).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1971 r.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA

w sprawie postępowania przy stosowaniu ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych dla rencistów i osób korzystających z pomocy opieki społecznej.
1.
W celu uzyskania ulgowej stawki celnej od przedmiotów używanych, objętych pozycjami 182-184, 186-197 i 213-217 taryfy celnej przywozowej, adresat przesyłki powinien dostarczyć pocztowej placówce oddawczej odpowiednie dowody uzasadniające zastosowanie stawek ulgowych, a mianowicie:
1)
rencista - odcinek przekazu pocztowego za jeden z ostatnich dwóch miesięcy,
2)
osoba korzystająca z pomocy opieki społecznej - zaświadczenie właściwego do spraw pomocy społecznej organu prezydium rady narodowej na szczeblu gromadzkim lub powiatowym właściwej ze względu na miejsce zamieszkania odbiorcy, stwierdzające, że odbiorca korzysta z pomocy opieki społecznej. Wzór zaświadczenia zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 listopada 1960 r. w sprawie zasad i trybu wydawania zaświadczeń stwierdzających, że odbiorca używanej odzieży i obuwia, przywożonych z zagranicy, korzysta z pomocy społecznej (Monitor Polski Nr 87, poz. 397).
2.
Pocztowa placówka oddawcza po stwierdzeniu, że odbiorca przesyłki jest rencistą lub osobą korzystającą z pomocy opieki społecznej, pobiera należności celne wymierzone przez urząd celny przy uwzględnieniu ulgowych stawek celnych, których łączna kwota podana jest w karcie należnościowej, pod numerem tej kartki, w formie odcisku stempla lub nadruku o treści: "Ulga dla rencisty - zamiast zł ......... pobrać zł .........".
3.
W razie gdy odbiorca przesyłki nie jest rencistą lub osobą korzystającą z pomocy opieki społecznej, oddawcza placówka pocztowa pobiera cło wymierzone w dowodzie odprawy celnej i wyraźnie przekreśla na kartce należnościowej adnotację urzędu celnego o uldze celnej, o której mowa w ust. 2.
4.
Oddawcza placówka pocztowa prowadzi wykaz pobranych należności celnych przywozowych w 3 egzemplarzach, wpisując przy pozycjach zarachowania ulgowych należności celnych pobranych od rencistów lub osób korzystających z pomocy opieki społecznej literę "R" w kolumnie "Uwaga".
5.
Pocztowa placówka oddawcza odnotowuje na odwrocie dowodów uzasadniających zastosowanie stawek ulgowych, o których mowa w ust. 1, nazwisko i imię odbiorcy, serię i numer kartki należnościowej oraz pozycję zarachowania w wykazie pobranych należności celnych przywozowych. Dowody te załącza do kopii wykazu pobranych należności celnych przywozowych.
6.
Kopię wykazu pobranych należności celnych przywozowych z dowodami (ust. 5) oraz oryginał tego wykazu wraz z dołączonymi doń kartkami należnościowymi pocztowa placówka oddawcza przesyła do urzędu obwodowego.
7.
Po upływie miesiąca sprawozdawczego urząd obwodowy otrzymane z pocztowych placówek oddawczych kopie wykazów pobranych należności celnych przywozowych, do których zostały dołączone dowody uzasadniające zastosowanie stawek ulgowych (ust. 5), oraz kopię wykazu należności celnych przywozowych pobranych bezpośrednio przez urząd obwodowy wraz z dowodami układa w takiej samej kolejności jak oryginały wykazu przeznaczonego dla Centralnego Biura Rozrachunkowego Poczty i Telekomunikacji. Po sprawdzeniu, że dokumenty są skompletowane, urząd obwodowy przesyła kopie wykazów pobranych należności celnych przywozowych do Urzędu Celnego Poczta w Warszawie.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024