Stosowanie ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych dla rencistów i osób korzystających z pomocy opieki społecznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 12 sierpnia 1971 r.
w sprawie stosowania ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych dla rencistów i osób korzystających z pomocy opieki społecznej.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) i § 6 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie ustanowienia ceł na towary przywożone z zagranicy (Dz. U. z 1962 r. Nr 21, poz. 95, z 1963 r. Nr 24, poz. 139, z 1968 r. Nr 25, poz. 167 i z 1971 r. Nr 12, poz. 119) zarządza się, co następuje:
§  1.
Postępowanie w zakresie stosowania ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych określa instrukcja, stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 29 października 1960 r. w sprawie stosowania ulgowych stawek celnych przy przesyłkach pocztowych (Monitor Polski Nr 83, poz. 377).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1971 r.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA

w sprawie postępowania przy stosowaniu ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych dla rencistów i osób korzystających z pomocy opieki społecznej.
1.
W celu uzyskania ulgowej stawki celnej od przedmiotów używanych, objętych pozycjami 182-184, 186-197 i 213-217 taryfy celnej przywozowej, adresat przesyłki powinien dostarczyć pocztowej placówce oddawczej odpowiednie dowody uzasadniające zastosowanie stawek ulgowych, a mianowicie:
1)
rencista - odcinek przekazu pocztowego za jeden z ostatnich dwóch miesięcy,
2)
osoba korzystająca z pomocy opieki społecznej - zaświadczenie właściwego do spraw pomocy społecznej organu prezydium rady narodowej na szczeblu gromadzkim lub powiatowym właściwej ze względu na miejsce zamieszkania odbiorcy, stwierdzające, że odbiorca korzysta z pomocy opieki społecznej. Wzór zaświadczenia zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 listopada 1960 r. w sprawie zasad i trybu wydawania zaświadczeń stwierdzających, że odbiorca używanej odzieży i obuwia, przywożonych z zagranicy, korzysta z pomocy społecznej (Monitor Polski Nr 87, poz. 397).
2.
Pocztowa placówka oddawcza po stwierdzeniu, że odbiorca przesyłki jest rencistą lub osobą korzystającą z pomocy opieki społecznej, pobiera należności celne wymierzone przez urząd celny przy uwzględnieniu ulgowych stawek celnych, których łączna kwota podana jest w karcie należnościowej, pod numerem tej kartki, w formie odcisku stempla lub nadruku o treści: "Ulga dla rencisty - zamiast zł ......... pobrać zł .........".
3.
W razie gdy odbiorca przesyłki nie jest rencistą lub osobą korzystającą z pomocy opieki społecznej, oddawcza placówka pocztowa pobiera cło wymierzone w dowodzie odprawy celnej i wyraźnie przekreśla na kartce należnościowej adnotację urzędu celnego o uldze celnej, o której mowa w ust. 2.
4.
Oddawcza placówka pocztowa prowadzi wykaz pobranych należności celnych przywozowych w 3 egzemplarzach, wpisując przy pozycjach zarachowania ulgowych należności celnych pobranych od rencistów lub osób korzystających z pomocy opieki społecznej literę "R" w kolumnie "Uwaga".
5.
Pocztowa placówka oddawcza odnotowuje na odwrocie dowodów uzasadniających zastosowanie stawek ulgowych, o których mowa w ust. 1, nazwisko i imię odbiorcy, serię i numer kartki należnościowej oraz pozycję zarachowania w wykazie pobranych należności celnych przywozowych. Dowody te załącza do kopii wykazu pobranych należności celnych przywozowych.
6.
Kopię wykazu pobranych należności celnych przywozowych z dowodami (ust. 5) oraz oryginał tego wykazu wraz z dołączonymi doń kartkami należnościowymi pocztowa placówka oddawcza przesyła do urzędu obwodowego.
7.
Po upływie miesiąca sprawozdawczego urząd obwodowy otrzymane z pocztowych placówek oddawczych kopie wykazów pobranych należności celnych przywozowych, do których zostały dołączone dowody uzasadniające zastosowanie stawek ulgowych (ust. 5), oraz kopię wykazu należności celnych przywozowych pobranych bezpośrednio przez urząd obwodowy wraz z dowodami układa w takiej samej kolejności jak oryginały wykazu przeznaczonego dla Centralnego Biura Rozrachunkowego Poczty i Telekomunikacji. Po sprawdzeniu, że dokumenty są skompletowane, urząd obwodowy przesyła kopie wykazów pobranych należności celnych przywozowych do Urzędu Celnego Poczta w Warszawie.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.47.306

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stosowanie ulgowych stawek celnych do towarów nadesłanych z zagranicy w przesyłkach pocztowych dla rencistów i osób korzystających z pomocy opieki społecznej.
Data aktu: 12/08/1971
Data ogłoszenia: 17/09/1971
Data wejścia w życie: 01/10/1971