Fundusz miejski.

UCHWAŁA Nr 50
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lutego 1971 r.
w sprawie funduszu miejskiego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się fundusz miejski w miastach nie stanowiących powiatów liczących poniżej 20 tys. mieszkańców i w osiedlach.
2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do objęcia przepisami uchwały, za zgodą Ministra Finansów, miast liczących ponad 20 tys. mieszkańców, jeżeli są one uzdrowiskami lub jeżeli na ich obszarze pobiera się opłatę uzdrowiskową.
§  2.
1.
Dochodami funduszu miejskiego są:
1)
wpływy podatku od lokali, dotychczas zaliczane na dochody budżetowe,
2)
udział we wpływach podatku od nieruchomości, ustalony przez powiatową radę narodową, który może być zróżnicowany dla poszczególnych miast i osiedli w zależności od stopnia ich rozwoju i potrzeb, z tym że ogólna kwota z tytułu udziałów wszystkich miast i osiedli powiatu nie może przekraczać kwoty przewidzianej w roku 1970 z tytułu podatku od lokali pobieranego od organizacji spółdzielczych,
3)
wpłaty pobierane na terenie miasta i osiedla na podstawie przepisów ustawy o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe,
4)
wpłaty podatku obrotowego i dochodowego od nowo założonych drobnych zakładów rzemieślniczych w ciągu trzech lat po zakończeniu okresu zwolnienia ich od tych podatków,
5)
wpłaty podlegające odprowadzeniu do budżetu państwowych zakładów usługowych i państwowych drobnych zakładów produkcyjnych, wykorzystujących głównie miejscowe surowce, utworzonych ze środków funduszu, przez okres trzech lat od ich uruchomienia,
6)
wpływy z opłaty uzdrowiskowej,
7)
udział w dochodach powiatowych rad narodowych z tytułu dopłat do cen napojów alkoholowych, ustalony przez powiatową radę narodową, który może być zróżnicowany dla poszczególnych miast i osiedli, z tym że ogólna kwota z tytułu udziałów wszystkich miast i osiedli powiatu nie może przekraczać 10% dochodów powiatowych rad narodowych z tego źródła.
2.
Dochodami funduszu miejskiego mogą być także inne wpłaty i świadczenia, a w szczególności:
1)
dobrowolne wpłaty ludności,
2)
wpływy z funduszu gromadzkiego okolicznych gromad, przeznaczone na rozwój urządzeń miejskich służących równocześnie potrzebom mieszkańców tych gromad,
3)
wpłaty z funduszów zakładowych przedsiębiorstw państwowych udzielane zgodnie z wytycznymi Centralnej Rady Związków Zawodowych w sprawie gospodarowania funduszem zakładowym oraz wpłaty z części czystej nadwyżki organizacji spółdzielczych przeznaczonej na cele społeczno-wychowawcze,
4)
wpłaty z funduszów społecznych.
3.
Dochodami funduszu miejskiego w miejscowościach, o których mowa w § 1 ust. 2, są tylko dochody wymienione w ust. 1 pkt 3 i 6 oraz w ust. 2.
§  3.
1.
Środki funduszu miejskiego przeznacza się na:
1)
budowę, remont, wyposażenie, konserwację i utrzymanie:
a)
urządzeń komunalnych, ochrony przeciwpożarowej, socjalnych, kulturalnych i oświatowo-wychowawczych,
b)
obiektów i urządzeń związanych z rozwojem kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku,
2)
pomoc w realizacji czynów społecznych, podejmowanych przez miejscową ludność,
3)
remont i wyposażenie:
a)
państwowych zakładów usługowych,
b)
państwowych drobnych zakładów produkcyjnych wykorzystujących głównie miejscowe surowce.
2.
W uzasadnionych wypadkach środki funduszu miejskiego mogą być wykorzystane także na budowę obiektów wymienionych w ust. 1 pkt 3.
3.
Ze środków funduszu miejskiego mogą być przekazywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej udziały w kosztach realizacji wspólnych inwestycji o charakterze socjalnym, kulturalnym i komunalnym.
4.
Wpływy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, przeznacza się przede wszystkim na inwestycje socjalne i komunalne, związane bezpośrednio z interesem załogi przedsiębiorstwa państwowego lub organizacji spółdzielczej dokonujących wpłat.
5.
Wpływy z opłaty uzdrowiskowej przeznacza się w całości na zapewnienie porządku, higieny i estetyki oraz na zaspokojenie potrzeb kulturalnych kuracjuszów, wczasowiczów i turystów.
§  4.
Zadania o charakterze inwestycyjnym podejmowane na podstawie § 3 mogą być realizowane na zasadach określonych w przepisach o finansowaniu inwestycji i remontów jednostek państwowych.
§  5.
Środki funduszu miejskiego przeznaczone na realizację czynów społecznych podejmowanych przez miejscową ludność nie mogą być traktowane jako środki własne ludności w rozumieniu przepisów o czynach społecznych.
§  6.
Środkami funduszu miejskiego dysponuje prezydium rady narodowej lub wyznaczony organ.
§  7.
1.
Zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu miejskiego w miastach nie stanowiących powiatów (Dz. U. Nr 54, poz. 322).
2.
Nie wykorzystane środki funduszu miejskiego, utworzonego na podstawie rozporządzenia wymienionego w ust. 1, stają się środkami funduszu miejskiego w rozumieniu uchwały.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów oraz prezydiom rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że w stosunku do miast nie stanowiących powiatów i osiedli, w których nie został utworzony fundusz miejski na podstawie rozporządzenia wymienionego w § 7 ust. 1, uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.15.108

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusz miejski.
Data aktu: 26/02/1971
Data ogłoszenia: 13/03/1971
Data wejścia w życie: 13/03/1971, 01/01/1972