Fundusz miejski.

UCHWAŁA Nr 50
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lutego 1971 r.
w sprawie funduszu miejskiego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się fundusz miejski w miastach nie stanowiących powiatów liczących poniżej 20 tys. mieszkańców i w osiedlach.
2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do objęcia przepisami uchwały, za zgodą Ministra Finansów, miast liczących ponad 20 tys. mieszkańców, jeżeli są one uzdrowiskami lub jeżeli na ich obszarze pobiera się opłatę uzdrowiskową.
§  2.
1.
Dochodami funduszu miejskiego są:
1)
wpływy podatku od lokali, dotychczas zaliczane na dochody budżetowe,
2)
udział we wpływach podatku od nieruchomości, ustalony przez powiatową radę narodową, który może być zróżnicowany dla poszczególnych miast i osiedli w zależności od stopnia ich rozwoju i potrzeb, z tym że ogólna kwota z tytułu udziałów wszystkich miast i osiedli powiatu nie może przekraczać kwoty przewidzianej w roku 1970 z tytułu podatku od lokali pobieranego od organizacji spółdzielczych,
3)
wpłaty pobierane na terenie miasta i osiedla na podstawie przepisów ustawy o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe,
4)
wpłaty podatku obrotowego i dochodowego od nowo założonych drobnych zakładów rzemieślniczych w ciągu trzech lat po zakończeniu okresu zwolnienia ich od tych podatków,
5)
wpłaty podlegające odprowadzeniu do budżetu państwowych zakładów usługowych i państwowych drobnych zakładów produkcyjnych, wykorzystujących głównie miejscowe surowce, utworzonych ze środków funduszu, przez okres trzech lat od ich uruchomienia,
6)
wpływy z opłaty uzdrowiskowej,
7)
udział w dochodach powiatowych rad narodowych z tytułu dopłat do cen napojów alkoholowych, ustalony przez powiatową radę narodową, który może być zróżnicowany dla poszczególnych miast i osiedli, z tym że ogólna kwota z tytułu udziałów wszystkich miast i osiedli powiatu nie może przekraczać 10% dochodów powiatowych rad narodowych z tego źródła.
2.
Dochodami funduszu miejskiego mogą być także inne wpłaty i świadczenia, a w szczególności:
1)
dobrowolne wpłaty ludności,
2)
wpływy z funduszu gromadzkiego okolicznych gromad, przeznaczone na rozwój urządzeń miejskich służących równocześnie potrzebom mieszkańców tych gromad,
3)
wpłaty z funduszów zakładowych przedsiębiorstw państwowych udzielane zgodnie z wytycznymi Centralnej Rady Związków Zawodowych w sprawie gospodarowania funduszem zakładowym oraz wpłaty z części czystej nadwyżki organizacji spółdzielczych przeznaczonej na cele społeczno-wychowawcze,
4)
wpłaty z funduszów społecznych.
3.
Dochodami funduszu miejskiego w miejscowościach, o których mowa w § 1 ust. 2, są tylko dochody wymienione w ust. 1 pkt 3 i 6 oraz w ust. 2.
§  3.
1.
Środki funduszu miejskiego przeznacza się na:
1)
budowę, remont, wyposażenie, konserwację i utrzymanie:
a)
urządzeń komunalnych, ochrony przeciwpożarowej, socjalnych, kulturalnych i oświatowo-wychowawczych,
b)
obiektów i urządzeń związanych z rozwojem kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku,
2)
pomoc w realizacji czynów społecznych, podejmowanych przez miejscową ludność,
3)
remont i wyposażenie:
a)
państwowych zakładów usługowych,
b)
państwowych drobnych zakładów produkcyjnych wykorzystujących głównie miejscowe surowce.
2.
W uzasadnionych wypadkach środki funduszu miejskiego mogą być wykorzystane także na budowę obiektów wymienionych w ust. 1 pkt 3.
3.
Ze środków funduszu miejskiego mogą być przekazywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej udziały w kosztach realizacji wspólnych inwestycji o charakterze socjalnym, kulturalnym i komunalnym.
4.
Wpływy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, przeznacza się przede wszystkim na inwestycje socjalne i komunalne, związane bezpośrednio z interesem załogi przedsiębiorstwa państwowego lub organizacji spółdzielczej dokonujących wpłat.
5.
Wpływy z opłaty uzdrowiskowej przeznacza się w całości na zapewnienie porządku, higieny i estetyki oraz na zaspokojenie potrzeb kulturalnych kuracjuszów, wczasowiczów i turystów.
§  4.
Zadania o charakterze inwestycyjnym podejmowane na podstawie § 3 mogą być realizowane na zasadach określonych w przepisach o finansowaniu inwestycji i remontów jednostek państwowych.
§  5.
Środki funduszu miejskiego przeznaczone na realizację czynów społecznych podejmowanych przez miejscową ludność nie mogą być traktowane jako środki własne ludności w rozumieniu przepisów o czynach społecznych.
§  6.
Środkami funduszu miejskiego dysponuje prezydium rady narodowej lub wyznaczony organ.
§  7.
1.
Zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu miejskiego w miastach nie stanowiących powiatów (Dz. U. Nr 54, poz. 322).
2.
Nie wykorzystane środki funduszu miejskiego, utworzonego na podstawie rozporządzenia wymienionego w ust. 1, stają się środkami funduszu miejskiego w rozumieniu uchwały.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów oraz prezydiom rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że w stosunku do miast nie stanowiących powiatów i osiedli, w których nie został utworzony fundusz miejski na podstawie rozporządzenia wymienionego w § 7 ust. 1, uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.15.108

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusz miejski.
Data aktu: 26/02/1971
Data ogłoszenia: 13/03/1971
Data wejścia w życie: 01/01/1972, 13/03/1971