Zezwolenie na zawieranie i płatnicze wykonywanie umów przewozu osób na trasach zagranicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 lipca 1970 r.
w sprawie zezwolenia na zawieranie i płatnicze wykonywanie umów przewozu osób na trasach zagranicznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"usługi przewozu" - przewóz osób drogą lądową, powietrzną i wodną oraz usługi z tym przewozem związane, jak np. przewóz z miejscem w wagonie sypialnym, przewóz bagażu, rezerwowanie miejsc oraz zlecenia wymienne na ten przewóz i usługi z nim związane, jak np. vouchery komunikacyjne, "XO";
2)
"trasa zagraniczna" - trasę w międzynarodowej komunikacji lądowej, powietrznej i wodnej, określoną dokumentami przewozu;
3)
"przedsiębiorstwa przewozu" - przedsiębiorstwa i biura obsługi podróżnych posiadające uprawnienia do sprzedaży usług przewozu na trasach zagranicznych;
4)
"paszporty, wkładki paszportowe do dowodów osobistych, dokumenty podróży" - ważne dokumenty uprawniające do wyjazdu z Polski, zaopatrzone w nie przeterminowane wizy, jeżeli wizy są wymagane;
5)
"kraje, z którymi Polska rozlicza się w płatnościach niehandlowych" - Ludową Republikę Albanii, Ludową Republikę Bułgarii, Chińską Republikę Ludową, Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną, Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, Mongolską Republikę Ludową, Niemiecką Republikę Demokratyczną, Socjalistyczną Republikę Rumunii, Węgierską Republikę Ludową, Demokratyczną Republikę Wietnamu i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
§  2.
1.
Zezwala się na zawieranie w kraju i płatnicze wykonywanie w złotych umów przewozu osób na trasach zagranicznych na warunkach przewidzianych w niniejszym zarządzeniu.
2.
Warunki dla przedsiębiorstw przewozu, przewidziane w niniejszym zarządzeniu, dotyczą odpowiednio także nabywców dokumentów przewozu.
§  3.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie w złotych w kraju należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób legitymujących się wydanymi przez władze polskie w kraju paszportami lub wkładkami paszportowymi do dowodów osobistych:
1)
w razie wyjazdu służbowego - na podstawie pisemnego zlecenia jednostki dysponującej przyznanym w obowiązującym trybie limitem środków dewizowych na koszty służbowych podróży zagranicznych, zawierającego stwierdzenie, że określona osoba jest delegowana służbowo za granicę i że koszty jej przewozu zostają pokryte przez jednostkę wystawiającą zlecenie,
2)
w razie wyjazdu popieranego przez ministerstwo, urząd centralny, instytucję lub organizację, dysponujące funduszem na tego rodzaju wyjazdy - na podstawie pisemnego oświadczenia jednostki popierającej, że wyjazd określonej osoby jest popierany, a ponadto - gdy przewóz ma nastąpić obcymi środkami w komunikacji z krajami, z którymi Polska nie rozlicza się w płatnościach niehandlowych - że jednostka popierająca wyjazd zgadza się na obciążenie kosztami przewozu swojego limitu środków dewizowych na koszty przewozu tymi środkami komunikacji.
§  4.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie w złotych w kraju należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych polskimi środkami komunikacji powietrznej i wodnej osób wyjeżdżających prywatnie, legitymujących się wydanymi przez władze polskie w kraju paszportami lub wkładkami paszportowymi do dowodów osobistych.
§  5.
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie w złotych w kraju należności za usługi przewozu kolejowymi, powietrznymi i autobusowymi środkami transportu krajów, z którymi Polska rozlicza się w płatnościach niehandlowych, dokonywane na liniach zamykających się w obrębie tych krajów, osób legitymujących się wydanymi przez władze polskie w kraju (wyjeżdżających prywatnie) lub przez władze tych krajów paszportami, wkładkami paszportowymi do dowodów osobistych lub innymi dokumentami podróży, upoważniającymi do przekroczenia granicy polskiej.
2.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie w złotych w kraju należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych w komunikacji kolejowej i autobusowej z Jugosławią przez Czechosłowację i Węgry najkrótszą drogą do punktu docelowego i z powrotem oraz w komunikacji powietrznej z Jugosławią samolotami jugosłowiańskich linii lotniczych na trasach obsługiwanych w poolu z przedsiębiorstwem Polskie Linie Lotnicze "Lot" osób wyjeżdżających prywatnie, legitymujących się wydanymi przez władze polskie w kraju paszportami lub wkładkami paszportowymi do dowodów osobistych.
§  6.
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie za usługi przewozu na trasach zagranicznych - w komunikacji z krajami, z którymi Polska nie rozlicza się w płatnościach niehandlowych - osób legitymujących się paszportami wystawionymi przez władze polskie w kraju, wyjeżdżających prywatnie, należności w złotych pochodzących z odsprzedaży dopuszczonych do skupu na ten cel:
1)
dewiz przekazanych z zagranicy,
2)
dewiz lub pieniędzy zagranicznych posiadanych w kraju przez wyjeżdżającego, jeżeli złoży on oświadczenie w przepisowej formie, że uzyskał je w sposób zgodny z przepisami dewizowymi i nie jest zobowiązany zaofiarować ich do skupu w myśl przepisu § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 1952 r. w sprawie wykonania ustawy dewizowej (Dz. U. z 1952 r. Nr 21, poz. 137, z 1956 r. Nr 50, poz. 223 i z 1963 r. Nr 26, poz. 155) - z wyłączeniem przyjmowania należności za zlecenia wymienne (np. vouchery komunikacyjne, "XO").
2.
Należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa przewozu mogą przyjmować również:
1)
w formie przedpłat w zagranicznych środkach płatniczych dopuszczonych do skupu na ten cel, dokonywanych za pośrednictwem agentów tych przedsiębiorstw albo w formie zleceń kredytowych udzielanych przez tych agentów lub przez inne przedsiębiorstwa przewozu, jeżeli umowy w sprawie zleceń kredytowych zapewniają zapłatę kredytowanej należności zagranicznymi środkami płatniczymi w terminie wcześniejszym od terminu płatności na rzecz zagranicy za usługę przewozu,
2)
w złotych przekazanych z bankowych rachunków walutowych, zasilanych w dopuszczonych do skupu na ten cel walutach krajów, z którymi Polska nie rozlicza się w płatnościach niehandlowych, o ile posiadacze wymienionych rachunków są uprawnieni przez władze dewizowe do pokrywania wydatków za usługi przewozu na trasach zagranicznych w ciężar tych rachunków.
§  7.
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie w kraju należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych w komunikacji lądowej, powietrznej i wodnej osób legitymujących się paszportami konsularnymi polskimi lub obcymi albo paszportami zagranicznymi wystawionymi przez władze obce za granicą - w złotych pochodzących z odsprzedaży dopuszczonych do skupu na ten cel dewiz lub pieniędzy zagranicznych krajów, z którymi Polska nie rozlicza się w płatnościach niehandlowych, pod warunkiem:
1)
przedłożenia im przez te osoby oryginalnych imiennych pokwitowań, rachunków lub zaświadczeń Narodowego Banku Polskiego lub innych banków i instytucji posiadających uprawnienia dewizowe, stwierdzających fakt odsprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych według oficjalnego kursu bankowego w kwocie wystarczającej co najmniej na całkowite pokrycie należności,
2)
odnotowania przez przedsiębiorstwa przewozu w sposób trwały i wyraźny na pokwitowaniach itp. dowodach odsprzedaży kwoty przyjętej na zapłatę.
2.
Należności za usługi przewozu określone w ust. 1 mogą być również pokrywane czekami wystawionymi na Narodowy Bank Polski lub inny bank posiadający uprawnienia dewizowe, płatnymi w ciężar zasilanych odpowiednimi dewizami rachunków zagranicznych wolnych, jak również w ciężar rachunków zagranicznych specjalnych, o ile posiadacze rachunków specjalnych są uprawnieni przez władze dewizowe do pokrywania wydatków za usługi przewozu na trasach zagranicznych.
§  8.
Szczegółowe warunki dotyczące realizowania należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych uregulują organy nadzorujące przedsiębiorstwa przewozu w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim.
§  9.
Zbywanie bez osobnego zezwolenia dewizowego, w kraju lub za granicą, zakupionych na warunkach niniejszego zarządzenia dokumentów przewozu uprawniających do korzystania z usług przewozu osób na trasach zagranicznych jest zabronione.
§  10.
Zawieranie w kraju umów przewozu osób na trasach zagranicznych w wypadkach lub na warunkach innych niż wymienione w niniejszym zarządzeniu wymaga zezwolenia Narodowego Banku Polskiego.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 15 sierpnia 1961 r. w sprawie zezwolenia na zawieranie i płatnicze wykonywanie umów przewozu osób na trasach zagranicznych (Monitor Polski Nr 68, poz. 294).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.25.204

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na zawieranie i płatnicze wykonywanie umów przewozu osób na trasach zagranicznych.
Data aktu: 30/07/1970
Data ogłoszenia: 08/08/1970
Data wejścia w życie: 08/09/1970