Ramowe zasady, tryb oraz organizacja bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych.

ZARZĄDZENIE Nr 52
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1969 r.
w sprawie ramowych zasad, trybu oraz organizacji bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych.

W celu usprawnienia bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych jako podstawy do opracowania planów inwestycyjnych i planów budownictwa zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa począwszy od planu na 1970 r. zasady, tryb oraz organizację bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych, zwanych dalej "robotami".
§  2.
Podstawą do sporządzenia bilansów są pięcioletnie plany inwestycyjne i plany budownictwa, z uwzględnieniem zmian wynikających z planów dwuletnich i rocznych.
§  3.
Bilansowaniu podlegają:
1)
nakłady na roboty objęte planem inwestycyjnym i na roboty spoza planu inwestycyjnego,
2)
zadania produkcyjne przedsiębiorstw budowlano-montażowych wykonujących roboty w systemie zleceniowym i jednostek realizujących roboty w systemie gospodarczym.
§  4.
1.
Rozdziałowi podlegają roboty objęte planem inwestycyjnym, przewidziane do realizacji w systemie zleceniowym.
2.
Rozdziałowi mogą również podlegać roboty wykonywane w systemie zleceniowym spoza planu inwestycyjnego.
§  5.
Bilansowaniem i rozdziałem robót kieruje Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  6.
1.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów określa corocznie, w terminie umożliwiającym prawidłowe przeprowadzenie bilansowania i rozdziału robót:
1)
wielkość nakładów na roboty z planu inwestycyjnego i spoza planu inwestycyjnego w podziale na poszczególne ministerstwa i prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz w podziale na wykonywane w systemie zleceniowym i w systemie gospodarczym, a w zakresie inwestycji planu centralnego ponadto w przekrojach wojewódzkich,
2)
zadania w zakresie produkcji budowlano-montażowej dla poszczególnych ministerstw nadzorujących przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w podziale na roboty z planu inwestycyjnego i roboty spoza planu inwestycyjnego.
2.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów na 2 miesiące przed terminem złożenia resortowych projektów planów zapewni dostarczenie ministerstwom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych informacji o rodzaju i lokalizacji ważniejszych nowo rozpoczynanych zadań inwestycyjnych.
§  7.
1. 1
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych dokonuje rozdziału robót w zakresie:
1)
budownictwa przemysłowego,
2)
wspólnych inwestycji koordynowanych przez rady narodowe o większym znaczeniu gospodarczym, jak również innych inwestycji z zakresu infrastruktury komunalnej, w uzgodnieniu z prezydium właściwej wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej,
3)
innych rodzajów budownictwa realizowanych przez podległe przedsiębiorstwa budownictwa przemysłowego i specjalistycznego, zgodnie z ich specjalizacją.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki dokonuje rozdziału robót w zakresie robót górniczych.
3.
Minister Komunikacji dokonuje rozdziału robót w zakresie robót komunikacyjnych.
4.
Minister Łączności dokonuje rozdziału robót w zakresie robót telekomunikacyjnych.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych dokonują rozdziału robót w zakresie pozostałego budownictwa, realizowanego przez przedsiębiorstwa nadzorowane przez resorty, o których mowa w § 10 ust. 1.
6.
Ministrowie i prezydia wojewódzkich rad narodowych, o których mowa w ust. 1-5, dokonują rozdziału robót między przedsiębiorstwa w generalnym i bezpośrednim wykonawstwie oraz określają wielkość robót wykonywanych siłami własnymi.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych nie powinny wykonywać małych i nieskomplikowanych robót inwestycyjnych, w szczególności w zakresie rekonstrukcji i modernizacji, oraz małych robót remontowych i robót nie wymagających użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Roboty te powinny być wykonywane w systemie gospodarczym oraz przez przedsiębiorstwa remontowo-budowlane innych resortów, spółdzielcze i organizacji społecznych.
2.
Przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Rolnictwa wykonują roboty w zakresie budownictwa rolniczego, a po pełnym zaspokojeniu potrzeb inwestorów resortu rolnictwa, w granicach wolnych mocy produkcyjnych, roboty związane bezpośrednio z rolnictwem oraz pozostałym budownictwem ogólnym na wsi.
§  9.
1.
Portfele zleceń przedsiębiorstw budowlano-montażowych podległych:
1) 2
Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, zgrupowanych w zjednoczeniach budownictwa przemysłowego i budownictwa specjalistycznego,
2)
Ministrowi Górnictwa i Energetyki,
3)
Ministrowi Przemysłu Ciężkiego,
4)
Ministrowi Przemysłu Maszynowego,
5)
Ministrowi Przemysłu Chemicznego,
6)
Ministrowi Przemysłu Lekkiego,
7)
Ministrowi Komunikacji,
8)
Ministrowi Łączności

zatwierdzają właściwi ministrowie.

2.
Ministrowie mogą przekazać uprawnienia, o których mowa w ust. 1 oraz w § 7, dyrektorom nadzorowanych zjednoczeń.
3.
Ministrowie wymienieni w ust. 1 włączą do portfeli zleceń podległych im przedsiębiorstw roboty należące do ich specjalności, świadczone na rzecz generalnych wykonawców podległych innym ministrom (prezydiom rad narodowych).
§  10.
1. 3
Portfele zleceń przedsiębiorstw budowlano-montażowych podległych i nadzorowanych przez:
1)
Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - zgrupowanych w zjednoczeniach budownictwa ogólnego,
2)
Ministra Rolnictwa,
3)
Ministra Gospodarki Komunalnej,
4)
Ministra Kultury i Sztuki,
5)
Ministra Handlu Wewnętrznego,
6)
Centralny Związek Spółdzielczości Pracy,
7)
Centralę Spółdzielni Ogrodniczych,
8)
Komitet Drobnej Wytwórczości,
9)
Śląskie Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego,
10)
wojewódzkie zjednoczenia przemysłu terenowego materiałów budowlanych

oraz przedsiębiorstw organizacji społecznych zatwierdzają prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych.

2.
Przy zatwierdzaniu portfeli zleceń przedsiębiorstw budowlano-montażowych podległych Ministrowi Rolnictwa prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny w pierwszej kolejności zapewnić wykonawstwo robót dla inwestorów rolniczych. Włączenie do portfeli zleceń przedsiębiorstw zadań inwestycyjnych, o których mowa w § 8 ust. 2, powinno być dokonywane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  11.
1.
Przy podejmowaniu decyzji dotyczących rozdziału robót i portfeli zleceń należy bezwzględnie przestrzegać zasady koncentracji robót na inwestycjach kontynuowanych oraz obowiązujących cykli budowy.
2.
Przy wprowadzaniu do portfeli zleceń inwestycji nowo rozpoczynanych należy uwzględniać ustalenia porozumień wstępnych dotyczące wyznaczenia generalnych wykonawców zadań inwestycyjnych.
3.
Inwestycje nowo rozpoczynane mogą być włączone do portfeli zleceń przedsiębiorstw budowlano-montażowych po zapewnieniu w pełnej wysokości wykonawstwa dla odpowiednio przygotowanych inwestycji kontynuowanych. W razie odstępstwa od powyższej zasady właściwe banki zobowiązane są odmówić finansowania inwestycji nowo rozpoczynanych.
4.
Do portfeli zleceń przedsiębiorstw budowlano-montażowych mogą być włączone zadania inwestycyjne należycie przygotowane do realizacji i tylko do wysokości ustalonych dla poszczególnych przedsiębiorstw zadań produkcyjnych.
§  12.
1.
Ministrowie, o których mowa w § 9, w zakresie podległych sobie przedsiębiorstw, a prezydia wojewódzkich rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw, o których mowa w § 10, opracowują bilanse zapotrzebowania na roboty i mocy produkcyjnych w oparciu o przeprowadzony rozdział robót.
2.
Bilanse, o których mowa w ust. 1, ministrowie i prezydia wojewódzkich rad narodowych przedstawiają Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Ministrowie przekażą wycinki wojewódzkie bilansów terytorialnie właściwym prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
3.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych opracowuje w oparciu o bilanse robót sporządzone przez ministrów wymienionych w § 9 oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych i przedstawia zbiorczy bilans Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w celu uwzględnienia jego wyników w narodowym planie gospodarczym.
4.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów w oparciu o wyniki bilansu, o którym mowa w ust. 3, opracowuje ogólnokrajowy bilans inwestycji i budownictwa i przedstawia wnioski Radzie Ministrów.
§  13.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz ministrowie, o których mowa w § 9, i prezydia wojewódzkich rad narodowych upoważnieni są do odmowy włączenia do portfeli zleceń zadań inwestycyjnych, jeżeli stwierdzą, że:
1)
suma robót zleconych przekracza zadania produkcyjne przedsiębiorstw budowlano-montażowych,
2)
polityka inwestorów i wykonawców jest sprzeczna z zasadą koncentracji środków na inwestycjach kontynuowanych,
3)
inwestycje nie są należycie przygotowane.
2.
O powziętych decyzjach, o których mowa w ust. 1, właściwi ministrowie i prezydia wojewódzkich rad narodowych zawiadomią odpowiednie organy naczelne inwestorów.
3.
Sprawy sporne dotyczące rozdziału robót rozstrzyga ostatecznie Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  14.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych zapewnią koordynację działalności inwestycyjnej na swych terenach w oparciu o zbiorczy wojewódzki bilans inwestycji i budownictwa.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą zgłosić zastrzeżenia Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do ustaleń resortowych, o których mowa w § 9, odnośnie do nowo rozpoczynanych inwestycji na terenie danego województwa.
3.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przy współudziale Komisji Planowania przy Radzie Ministrów będzie rozstrzygał powstałe rozbieżności, o których mowa w ust. 2.
§  15.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali szczegółowe zasady oraz tryb bilansowania i rozdziału robót.
§  16.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów dokonują odpowiednich przesunięć w planach zatrudnienia i funduszu płac oraz funduszu nagród, związanych ze zmianą organizacji bilansowania i rozdziału robót.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych dostosują odpowiednio organizację dotychczasowych organów bilansowania i rozdziału robót do zadań wynikających z przepisów niniejszego zarządzenia. Zaleca się powierzenie spraw bilansowania i rozdziału robót wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego.
§  17.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o:
1)
ministerstwach, należy przez to rozumieć również urzędy centralne i komitety sprawujące funkcje naczelnych organów administracji państwowej oraz centralne związki spółdzielcze,
2)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
przedsiębiorstwach, należy przez to rozumieć również inne jednostki organizacyjne wykonujące roboty budowlano-montażowe w systemie zleceniowym.
§  18.
Traci moc zarządzenie nr 30 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 1967 r. w sprawie ramowych zasad, trybu i organizacji bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 29, poz. 137).
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 89 z dnia 28 sierpnia 1971 r. (M.P.71.45.289) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 września 1971 r.
2 § 9 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 89 z dnia 28 sierpnia 1971 r. (M.P.71.45.289) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 września 1971 r.
3 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 89 z dnia 28 sierpnia 1971 r. (M.P.71.45.289) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 września 1971 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.24.188

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ramowe zasady, tryb oraz organizacja bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych.
Data aktu: 14/06/1969
Data ogłoszenia: 20/06/1969
Data wejścia w życie: 20/06/1969