Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1965 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.

Na podstawie § 23 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", należy przez to rozumieć państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego, biura konstrukcyjne i projektowe, laboratoria oraz przedsiębiorstwa skupu i zaopatrzenia drobnej wytwórczości podległe radom narodowym, o których mowa w § 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Wysokość stawek wpłat z zysku do budżetu ustala się:
1)
w przedsiębiorstwach przemysłu terenowego - zależnie od rentowności danego przedsiębiorstwa oraz od procentowego udziału nakładów osobowych w nakładach ogółem,
2)
w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego - zależnie od rentowności danego przedsiębiorstwa.
2.
Za rentowność przedsiębiorstwa należy uważać stosunek wyniku bilansowego, po potrąceniu zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa i zysku nieprawidłowego, do kosztu własnego sprzedaży ogółem (ust. 4).
3.
Za procentowy udział nakładów osobowych w nakładach ogółem należy uważać udział procentowy w nakładach ogółem osobowego funduszu płac pracowników przedsiębiorstwa łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne.
4.
Za koszt własny sprzedaży ogółem należy uważać koszt własny sprzedanej produkcji (podstawowej i pomocniczej), usług i materiałów z wyłączeniem w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego kosztu robót wykonanych siłami obcymi (przez podwykonawców).
5. 1
Za zysk do rozliczenia należy uważać zysk bilansowy pomniejszony o zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa, zysk nieprawidłowy oraz o kwoty odpowiadające ulgom w podatku obrotowym stosowanym do obrotów drobnymi artykułami przemysłowymi powszechnego użytku, które dotychczas nie były produkowane.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń z tytułu wpłat z zysku do budżetu bezpośrednio z budżetami tych rad narodowych, którym są podległe, według stawek określonych w § 6 ust. 1 lub 3 uchwały albo według tabeli stanowiącej załącznik do uchwały z uwzględnieniem przepisów § 6 ust. 4 i 5 uchwały.
2.
Podwyższenie stawek wpłat z zysku do budżetu w przedsiębiorstwach osiągających rentowność powyżej 5%, stosownie do przepisu § 6 ust. 1 i 2 uchwały, może nastąpić po zapewnieniu przedsiębiorstwu należnych mu odpisów na fundusze zakładowy i rezerwowy oraz planowanych odpisów na fundusz rozwoju.
3.
Obniżenie stawek wpłat z zysku do budżetu, o których mowa w ust. 1, zastosowane w wypadkach określonych w § 6 ust. 4 uchwały jest dokonywane przez prezydia właściwych rad narodowych przez ustalenie nowej stawki, a następnie przez ustalenie różnicy pomiędzy stawką procentową określoną w § 6 ust. 1, 2 i 3 uchwały a stawką nową. Nową stawkę ustala się jako stosunek procentowy wpłaty z zysku do budżetu do zysku podlegającego rozliczeniu, określony w planie techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa lub dla rozliczenia przedsiębiorstwa na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego (np. stawka według tabeli wynosi 75%, nowa stawka, tj. stosunek obniżonej wpłaty z zysku do budżetu do zysku podlegającego rozliczeniu, którym jest wynik bilansowy po potrąceniu zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa i zysku nieprawidłowego - wynosi 60%, różnica stawek wynosi minus 15%). Różnica stawek ustalona w planie techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa obowiązuje przy rozliczeniach z tytułu wpłat z zysku do budżetu w ciągu roku.
4.
Obniżenie stawek wpłat z zysku do budżetu, zgodnie z § 6 ust. 5 uchwały, może być dokonywane przez prezydia właściwych rad narodowych, jeżeli zwiększenie środków pozostawionych do dyspozycji przedsiębiorstwa ma się przyczynić do poprawy wyników działalności przedsiębiorstwa. Obniżenie przyrostu stawki może być stosowane przy rozliczeniach z tytułu wpłat z zysku na podstawie kwartalnych i rocznych sprawozdań finansowych.
§  4.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z zysku do budżetu:
1)
zaliczkowo (miesięcznie) - na podstawie ustaleń wynikających z zatwierdzonych planów techniczno-ekonomicznych,
2)
wstępnie (kwartalnie i rocznie) - na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych lub na podstawie nie zatwierdzonego sprawozdania finansowego,
3)
ostatecznie - na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
§  5.
1.
Przy rozliczeniach miesięcznych zaliczkową wpłatę z zysku do budżetu stanowi wpłata w wysokości 1/3 wpłaty ustalonej w poszczególnych kwartałach planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa.
2.
Przy rozliczeniach wstępnych wpłatę z zysku do budżetu stanowi część osiągniętego zysku, wykazanego w sprawozdaniu finansowym, obliczona według stawek ustalonych stosownie do zasad określonych w §§ 2 i 3.
3.
Przy rozliczeniach ostatecznych wpłatę z zysku do budżetu stanowi część zysku podlegającego rozliczeniu, wynikającego z zatwierdzonego sprawozdania finansowego, obliczona według stawek ustalonych stosownie do zasad określonych w §§ 2 i 3.
4.
Wpłaty z zysku do budżetu od przedsiębiorstw, którym prezydia właściwych rad narodowych obniżyły stawki wpłat na podstawie § 6 ust. 4 uchwały, ustala się przez zmniejszenie stawki określonej w § 6 ust. 1-3 uchwały o ustaloną w planie bądź przy rozliczeniu ostatecznym różnicę stawki, wyliczoną w sposób podany w § 2 i § 3 ust. 1.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje wpłat z zysku do budżetu na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej w oddziale banku finansującego działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli wpłaty dokonane zaliczkowo przekraczają kwotę należnej wpłaty ustalonej wstępnie, wydział finansowy zaliczy nadpłacone kwoty na poczet wpłat okresu następnego lub dokona zwrotu w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku przedsiębiorstwa.
§  7.
1.
Wpłaty z zysku do budżetu, dokonywane zaliczkowo, powinny być przelewane w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, za który przypada wpłata.
2.
Wpłaty z zysku do budżetu, dokonywane wstępnie, powinny być przelewane w terminie 10 dni od upływu terminu sporządzenia kwartalnego lub rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Wpłaty z zysku do budżetu, dokonywane ostatecznie, powinny być przelewane w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  8. 2
1.
Przedsiębiorstwa dokonujące wpłat z zysku do budżetu przesyłają wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych deklarację wpłat z zysku do budżetu według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Deklaracja wpłat z zysku do budżetu powinna być sporządzana i przesyłana w terminach przewidzianych do sporządzenia kwartalnych i rocznych sprawozdań finansowych.
§  9.
1.
Wysokość wpłat z zysku do budżetu dokonywanych wstępnie i ostatecznie zatwierdza wydział finansowy prezydium rady narodowej w terminie 10 dni od daty złożenia deklaracji.
2.
W terminie 2 dni od daty zatwierdzenia wysokości wpłaty z zysku do budżetu dokonywanej wstępnie lub ostatecznie przedsiębiorstwo jest obowiązane dokonać przelewu przypadającej różnicy.
§  10.
1.
W razie niedokonania przez przedsiębiorstwo wpłat z zysku w terminach określonych w § 7 na wniosek wydziału finansowego bank dokonuje przelewu należnej kwoty wpłat z zysku do budżetu w ciężar rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstwa.
2.
Od nie uiszczonych w terminie wpłat z zysku pobiera się odsetki za zwłokę zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 29 lipca 1961 r. w sprawie wysokości i zasad obliczania odsetek za zwłokę od zaległości budżetowych należnych od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 63, poz. 274).
3.
Odsetki oblicza przedsiębiorstwo i przelewa je wraz z należną wpłatą z zysku.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK 3

DEKLARACJA

wpłat z zysku do budżetu za ........... kwartał 196... r.

..........................................................

(nazwa i adres przedsiębiorstwa)

Lp. Wyszczególnienie Dane stanowiące podstawę wyliczenia należnej wpłaty
1 Zysk bilansowy
2 Zysk niezależny i nieprawidłowy
2a Ulga w podatku obrotowym
3 Zysk do rozliczenia (1-2-2a)
4 Koszt własny z całokształtu działalności
5 Nakłady ogółem
6 Nakłady osobowe
7 Rentowność
8 % udział nakładów osobowych w nakładach ogółem
9 % stawka wpłat według tabeli
10 % korekta wpłat
11 Skorygowana stawka wpłat
12 Wpłata z zysku prawidłowego
13 Wpłata dokonana od początku roku
14 Dopłata - nadpłata

Należne odsetki za zwłokę wynoszące zł ............... od sumy

zł ............... przelano na rachunek dochodów budżetowych

Wydziału Finansowego Prezydium ......................... Rady

Narodowej w ........................ (część .......... dział

............ rozdział ............... tytuł .................)

w dniu ............ 196.... r. czekiem - zleceniem przelewowym

..............................................................

............., dnia .......... 196... r.

(miejscowość)

....................... .............................

(główny księgowy) (dyrektor przedsiębiorstwa)

1 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 9 września 1968 r. (M.P.68.40.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1968 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 9 września 1968 r. (M.P.68.40.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 września 1968 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 i 4 zarządzenia z dnia 9 września 1968 r. (M.P.68.40.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 września 1968 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.66.377

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.
Data aktu: 26/11/1965
Data ogłoszenia: 09/12/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966