Tryb i terminy zlecania i bilansowania robót budowlano-montażowych na lata 1965 i 1966.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 2 czerwca 1964 r.
w sprawie trybu i terminów zlecania i bilansowania robót budowlano-montażowych na lata 1965 i 1966.

Na podstawie § 8 ust. 1 i § 16 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 kwietnia 1964 r. w sprawie wstępnych prac związanych z opracowaniem projektów planu inwestycyjnego i planu budownictwa na lata 1965 i 1966 (Monitor Polski Nr 30, poz. 133), zwanego dalej "zarządzeniem z dnia 30 kwietnia 1964 r.", oraz w związku z instrukcją do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na lata 1965 i 1966, stanowiącą załącznik do zarządzenia nr 27 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 27 kwietnia 1964 r., zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki nadzorujące inwestorów bezpośrednich zgodnie z § 7 ust. 4 zarządzenia z dnia 30 kwietnia 1964 r. przekażą w terminie do dnia 20 czerwca 1964 r. zjednoczeniom wiodącym budownictwa oraz Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót w Katowicach zbiorcze zestawienie nakładów na roboty budowlano-montażowe, wynikające z wydanych zaświadczeń.
2.
Na podstawie otrzymanych materiałów, o których mowa w ust. 1, zjednoczenia wiodące budownictwa oraz Wojewódzka Komisja Rozdziału Robót w Katowicach w terminie do dnia 25 czerwca 1964 r. przekażą Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zbiorcze zestawienia zaświadczeń o wysokości nakładów na roboty budowlano-montażowe według wzoru ZZ, stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Zamawiający w terminie do dnia 25 czerwca 1964 r. zgłoszą przedsiębiorstwom budowlano-montażowym do zamieszczenia w projekcie planu budownictwa na rok 1965 lub rejestracji na 1966 r. roboty budowlano-montażowe przewidziane do realizacji w latach 1965 i 1966 zarówno z planu inwestycyjnego, jak i spoza planu inwestycyjnego.
2.
Przy zgłaszaniu robót budowlano-montażowych z planu inwestycyjnego - z wyjątkiem inwestycji przedsiębiorstw oraz innych inwestycji nie objętych wskaźnikami dyrektywnymi - zleceniodawca obowiązany jest legitymować się przed generalnym (bezpośrednim) wykonawcą zaświadczeniem o przyznanym przez jednostkę zwierzchnią limicie na roboty budowlano-montażowe, przewidziane do wykonania systemem zleceniowym. Przedsiębiorstwo budowlano-montażowe nie może przyjąć zgłoszenia na wyższą kwotę, niż to określa przyznany limit.
3.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe nie mogą odmówić przyjęcia zgłoszeń zgodnych z rejonizacją i specjalizacją przedsiębiorstwa.
4.
Po terminie określonym w ust. 1 przedsiębiorstwa budowlano-montażowe nie mają obowiązku przyjmowania zgłoszeń.
§  3.
Na podstawie wytycznych otrzymanych od jednostek zwierzchnich zjednoczenia (jednostki równorzędne) w terminie do dnia 10 czerwca 1964 r. zawiadomią nadzorowane przedsiębiorstwa o wysokości limitów na realizację robót wynikających z inwestycji przedsiębiorstw oraz innych inwestycji nie objętych wskaźnikami dyrektywnymi, a także na realizację robót spoza planu inwestycyjnego. Wielkość tych limitów jest górną granicą, do której przedsiębiorstwa budowlano-montażowe mogą przyjmować zlecenia robót wynikających z inwestycji przedsiębiorstw i innych inwestycji nie objętych wskaźnikami dyrektywnymi, oraz spoza planu inwestycyjnego. Przy przyjmowaniu zleceń w zakresie tych robót należy przede wszystkim zapewnić realizację robót kontynuowanych.
§  4.
1.
W terminie do dnia 7 lipca 1964 r. przedsiębiorstwa budowlano-montażowe udzielą właściwym przedsiębiorstwom specjalistycznym podzleceń w zakresie zgłoszeń, zakwalifikowanych do portfelu zleceń na 1965 r.
2.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe opracują i przekażą w terminie do dnia 10 lipca 1964 r. nadzorującym je zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym):
1)
imienne spisy proponowanych do przyjęcia zleceń według wzorów RR-1 i RR-1a odrębne dla każdego województwa, na którego terenie mają być wykonywane roboty budowlano-montażowe,
2)
wyciąg, z przeznaczeniem dla ministerstw (jednostek nadrzędnych) nadzorujących przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, ze spisu sporządzonego według wzoru RR-1 zgodnie z pkt 1, z podaniem zleceń proponowanych do przyjęcia, dotyczących tylko inwestycji centralnych oraz inwestycji zjednoczeń,
3)
imienne spisy zarejestrowanych, a proponowanych do nieprzyjęcia zleceń z planu inwestycyjnego centralnego i terenowego według wzoru RR-1 z podziałem na województwa, oddzielnie dla każdego inwestora centralnego,
4)
zbiorcze zestawienie kwot przyjętych zleceń z planu inwestycyjnego i spoza planu inwestycyjnego według wzoru RR-2a z podziałem na województwa,
5)
zbiorcze zestawienie kwot nie przyjętych zleceń z planu inwestycyjnego i spoza planu inwestycyjnego według wzoru RR-2a,
6)
zbiorcze zestawienie kwot udzielonych podzleceń według wzoru RR-2c, stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w terminie do dnia 20 lipca 1964 r. przekażą:
1)
sprawującym nad nimi nadzór ministerstwom (jednostkom równorzędnym) zbiorcze zestawienia materiałów określonych w ust. 2 pkt 2-6,
2)
zjednoczeniom wiodącym budownictwa, właściwym ze względu na lokalizację inwestycji, a dla województwa katowickiego Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót w Katowicach - zestawienia zbiorcze materiałów, określonych w ust. 2 pkt 1-6; imienne spisy zleceń, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i pkt 3, powinny być dostarczone zjednoczeniom wiodącym budownictwa i Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót w Katowicach w 4 egzemplarzach.
4.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, podległe Ministrom: Rolnictwa, Łączności, Komunikacji, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu, przekażą zjednoczeniom wiodącym budownictwa, a dla województwa katowickiego Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót w Katowicach, zbiorcze pełne zestawienia materiałów, o których mowa w ust. 2 pkt 4 i 5, natomiast imienne spisy zleceń, określone w ust. 2 pkt 1-3 bez podania zleceń, otrzymanych od zleceniodawców własnego resortu.
5.
Wzory RR-1, RR-1a i RR-2a, wymienione w niniejszym zarządzeniu, stanowią załączniki nr 3, 4 i 5 do zarządzenia z dnia 30 kwietnia 1964 r.
6.
Zjednoczenia wiodące budownictwa i Wojewódzka Komisja Rozdziału Robót w Katowicach w terminie do dnia 25 lipca 1964 r. przekażą Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zbiorcze zestawienia kwot w zakresie podzleceń według wzorów RR-2c i RR-2d, stanowiących załączniki nr 2 i nr 3 do zarządzenia.
§  5.
1.
Na podstawie analizy materiałów, określonych w § 4, zjednoczenia wiodące budownictwa i Wojewódzka Komisja Rozdziału Robót w Katowicach dokonają analizy, a w szczególności:
1)
rozpatrzą imienne spisy ulokowanych i nie ulokowanych robót z punktu widzenia ich ważności dla gospodarki narodowej oraz przygotowania ich do realizacji w 1965 r.,
2)
przeprowadzą ocenę - w porównaniu z mocą produkcyjną - wielkości zadań wynikających ze zleceń,
3)
dokonają ewentualnych przesunięć w zleceniach w celu zrównoważenia obciążenia zleceniami poszczególnych wykonawców,
4)
przedstawią w miarę potrzeby wnioski w sprawie zmiany wielkości zadań dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych, podległych poszczególnym ministrom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
2.
Po przeprowadzeniu analizy zjednoczenia wiodące i Wojewódzka Komisja Rozdziału Robót w Katowicach opracują bilanse wojewódzkie i przekażą je wraz z wnioskami Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz właściwym wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego w terminie do dnia 10 sierpnia 1964 r.
3.
Bilanse, o których mowa w ust. 2, powinny obejmować:
1)
imienne spisy proponowanych do przyjęcia zleceń dotyczących inwestycji centralnych oraz inwestycji zjednoczeń według wzoru RR-1 (§ 4 ust. 2 pkt 2) otrzymane od zjednoczeń zgodnie z § 4 ust. 3 i 4,
2)
imienne spisy wszystkich proponowanych do nieprzyjęcia zleceń z planu inwestycyjnego według wzoru RR-1, otrzymane od zjednoczeń zgodnie z § 4 ust. 3 i 4;

imienne spisy, o których mowa w pkt 1 i 2, należy dołączyć do bilansów przekazywanych Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w 2 egzemplarzach,

3)
zbiorcze zestawienie kwot proponowanych do przyjęcia zleceń z planu inwestycyjnego i spoza planu inwestycyjnego według wzoru RR-2a oraz według wzoru RR-2b, stanowiącego załącznik do instrukcji do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na lata 1965 i 1966,
4)
zbiorcze zestawienie kwot proponowanych do nieprzyjęcia zleceń z planu inwestycyjnego i spoza planu inwestycyjnego - według wzoru RR-2a.
§  6.
1.
Proponowane przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe do przyjęcia zlecenia, o których mowa w § 4 ust. 2, oraz udzielone i otrzymane podzlecenia stanowią podstawę do sporządzenia projektu planu produkcji budowlano-montażowej przez zjednoczenia nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe.
2.
Ministerstwa (jednostki równorzędne), nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, uwzględnią w projekcie planu przekazywanego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zmiany wynikające z bilansów i wniosków zjednoczeń wiodących budownictwa.
§  7.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego na podstawie materiałów, określonych w § 5, złożą w terminie do dnia 20 sierpnia 1964 r. Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i w odpisie Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych swoje opinie i ewentualne propozycje zmian w bilansach przedstawionych przez zjednoczenia wiodące budownictwa.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wzór ZZ

Zjednoczenie wiodące budownictwa

.........................................................

ZBIORCZE ZESTAWIENIE WYDANYCH PRZEZ NADRZĘDNE JEDNOSTKI NADZORUJĄCE INWESTORÓW ZAŚWIADCZEŃ O WYSOKOŚCI NAKŁADÓW NA ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE Z PLANU INWESTYCYJNEGO (BEZ INWESTYCJI PRZEDSIĘBIORSTW) NA LATA 1965 I 1966 NA TERENIE WOJEWÓDZTWA .....................................................

(według lokalizacji inwestycji)

Lp. Nazwa inwestora centralnego Wielkość nakładów na roboty budowlano-montażowe w latach
1965 1966
Uwaga: należy zachować kolejność określoną we wzorze RR-2a stanowiącym załącznik nr 5 do zarządzenia z dnia 30 kwietnia 1964 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wzór RR-2c

....................................................................

(nazwa przedsiębiorstwa, zjednoczenia

nadzorującego lub zjednoczenia wiodącego)

WARTOŚĆ ROBÓT ZLECONYCH PODWYKONAWCOM NA 1965 ROK NA TERENIE WOJEWÓDZTWA .................................................

(według lokalizacji inwestycji)

Nazwa zjednoczenia, któremu podlegają przedsiębiorstwa podwykonawcze Podzlecono
ogółem w tym z inwestycji centralnych i zjednoczeń
Uwaga: Należy zachować kolejność według wzoru RR-2b stanowiącego załącznik do instrukcji do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na lata 1965 i 1966

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wzór RR-2d

...................................................

(nazwa zjednoczenia wiodącego)

WARTOŚĆ ROBÓT DO WYKONANIA PRZEZ PODWYKONAWCÓW NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ................................................

(według lokalizacji inwestycji)

Nazwa ministerstwa nadzorującego podwykonawcę Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych Ministerstwo Komunikacji itd.
Nazwa ministerstwa nadzorującego przedsiębiorstwa podzlecające
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
Ministerstwo Komunikacji
itd.
Uwaga: zachować kolejność ministerstw według wzoru RR-2b, stanowiącego załącznik do instrukcji do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na lata 1965 i 1966

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.38.177

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i terminy zlecania i bilansowania robót budowlano-montażowych na lata 1965 i 1966.
Data aktu: 02/06/1964
Data ogłoszenia: 10/06/1964
Data wejścia w życie: 10/06/1964