Nadawanie nazw statkom morskim.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 29 listopada 1962 r.
w sprawie nadawania nazw statkom morskim.

Na podstawie art. 16 § 3 Kodeksu morskiego (Dz. U. z 1961 r. Nr 58, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Statek polski, przed rozpoczęciem uprawiania żeglugi, powinien być oznaczony w sposób odróżniający go od innych statków nazwą oraz posiadać uwidocznioną nazwę portu macierzystego. Oznaczenie nazwą nie obowiązuje statków rybackich o pojemności poniżej 150 BRT.
2.
Każdy statek rybacki powinien być ponadto oznaczony oznaką rybacką w sposób określony odrębnymi przepisami.
§  2.
1.
Nazwę statkowi nadaje właściciel, a jeżeli właścicielem jest Skarb Państwa - armator.
2.
Nazwę statku zatwierdza na wniosek osoby wymienionej w ust. 1:
1)
Minister Żeglugi - dla statków o pojemności ponad 8000 DWT oraz dla statków nazywanych nazwiskami osób zasłużonych,
2)
urząd morski - dla pozostałych statków.
§  3.
1.
Wniosek do Ministra Żeglugi o zatwierdzenie nazwy statku powinien być złożony za pośrednictwem Gdańskiego Urzędu Morskiego.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, wniosek o zatwierdzenie nazwy statku powinien być złożony do urzędu morskiego właściwego dla portu macierzystego statku.
3.
Wniosek o zatwierdzenie nazwy statku sportowego powinien być złożony za pośrednictwem Polskiego Związku Żeglarskiego.
4.
We wniosku o zatwierdzenie nazwy statku należy podać proponowaną nazwę, port macierzysty, pojemność (BRT, NRT, DWT), wymiary statku, rodzaj napędu, przeznaczenie statku, charakter żeglugi, rok i miejsce budowy oraz przewidywaną datę oddania statku do eksploatacji. Jeżeli statek posiadał uprzednio inną nazwę, należy ją wymienić.
§  4.
1.
W odniesieniu do statków zatrudnionych w żegludze międzynarodowej i w żegludze przybrzeżnej oraz do statków rybackich o pojemności ponad 150 BRT, lodołamaczy, holowników, statków ratowniczych, pożarniczych, celnych, statków kontrolnych i dozorczych - zatwierdzenie nazwy statku przez właściwy urząd morski następuje po uzgodnieniu z Gdańskim Urzędem Morskim.
2.
Decyzje o zatwierdzeniu nazwy statków, o których mowa w ust. 1 oraz w § 2 ust. 2 pkt 1, przesyła się w odpisie Gdańskiemu Urzędowi Morskiemu.
§  5.
Nazwa statku wycofanego z eksploatacji na stałe nie może być nadana innemu statkowi przed upływem 5 lat od chwili wycofania statku z eksploatacji.
§  6. 1
1.
Port macierzysty statku ustala właściciel, a jeżeli właścicielem jest Skarb Państwa, armator statku - w porozumieniu z urzędem morskim.
2.
Urząd morski może w przypadkach, gdy wymagają tego względy gospodarcze lub bezpieczeństwa żeglugi, zarządzić zmianę portu macierzystego statku z urzędu.
§  7.
1.
Nazwa statku i nazwa portu macierzystego powinny być wpisane do dokumentów okrętowych statku.
2.
O zmianie nazwy statku urząd morski zawiadamia właściwą izbę morską.
§  8.
1.
Gdański Urząd Morski prowadzi centralny rejestr nazw statków wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 1 i w § 4 ust. 1.
2.
Urzędy morskie prowadzą rejestry nazw pozostałych statków (§ 2 ust. 2 pkt 2).
§  9.
1.
Jeżeli statek poprzednio posiadał nazwę odmienną od ostatnio nadanej, należy wymienić ją w rejestrze nazw ze słowem "ex" pod wpisywaną aktualną nazwą.
2.
Wpisów w rejestrze nazw należy dokonywać pismem czytelnym; wykreślenia powinny być dokonywane czerwonym atramentem z podaniem daty wycofania statku z eksploatacji.
§  10.
Nazwa statku oraz nazwa portu macierzystego powinny być wypisane w sposób widoczny i trwały na statku oraz na przynależnych do statku łodziach, tratwach, pływakach ratunkowych i kołach ratunkowych.
§  11.
Szczegółowe zasady nadawania nazw statkom i prowadzenia rejestru nazw oraz sposób umieszczania nazw na statkach określi instrukcja Ministra Żeglugi.
§  12.
Statki będące w eksploatacji w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują dotychczasowe nazwy.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1964 r. (M.P.64.42.201) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1964 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.84.395

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadawanie nazw statkom morskim.
Data aktu: 29/11/1962
Data ogłoszenia: 05/12/1962
Data wejścia w życie: 05/12/1962