Współdziałanie organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczenia tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.

UCHWAŁA Nr 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1962 r.
w sprawie współdziałania organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczeń tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Organy administracji państwowej i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są w zakresie swej właściwości współdziałać z organami administracji celnej i udzielać im pomocy w wykonywaniu ich zadań określonych w art. 17 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166).
§  2.
1.
"Polskie Koleje Państwowe", "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", przedsiębiorstwa przewozowe i spedycyjne, zarządy portów morskich, rzecznych i lotniczych oraz przedsiębiorstwa importujące lub eksportujące towary albo odbierające towary z importu lub przedsiębiorstwa wytwarzające towary na eksport obowiązane są na wniosek organów administracji celnej:
1)
dostarczać pomieszczeń na urzędy celne tworzone na terenie stacji kolejowych, portów morskich, rzecznych i lotniczych oraz urzędów pocztowych, a także pomieszczeń biurowych w miejscach odpraw celnych i w magazynach celnych,
2)
utrzymywać pomieszczenia wymienione w pkt 1 w stanie zdatnym do użytku i w czystości, a w szczególności oświetlać je i ogrzewać, jak również zakładać w nich telefony sieci wewnętrznej,
3)
urządzać i utrzymywać w stanie zdatnym dla potrzeb kontroli celnej miejsca uznane za miejsca odpraw celnych oraz magazyny celne.
2.
Przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 obowiązane są ponadto wykonywać wszelkie roboty fizyczne związane z przeprowadzeniem kontroli celnej towarów przewożonych przez granicę państwową oraz środków przewozowych przekraczających granicę państwową.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", niezależnie od świadczeń określonych w § 2, obowiązane jest:
1)
obliczać należności celne wywozowe od towarów zgłaszanych do wywozu za granicę w przesyłkach pocztowych oraz pobierać te należności od nadawców przesyłek i przekazywać je na rzecz administracji celnej,
2)
wpłacać zbiorczo organom administracji celnej za adresatów przesyłek pocztowych należności celne przywozowe od towarów przywożonych na polski obszar celny w tych przesyłkach.
2.
Ministrowie Handlu Zagranicznego i Łączności:
1)
wyznaczą urzędy pocztowe ujawnione do obliczania i pobierania należności celnych wywozowych,
2)
określą tryb postępowania urzędów pocztowych w sprawach, o których mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe", niezależnie od świadczeń określonych w § 2, obowiązane jest:
1)
wyznaczać jeden przedział dla potrzeb kontroli celnej w każdym pociągu pasażerskim, w którym odprawa celna odbywa się podczas biegu pociągu,
2)
wydawać bilety na przejazdy określonymi pociągami funkcjonariuszom administracji celnej, dokonującym w tych pociągach odprawy lub kontroli celnej podczas biegu.
2.
Odcinki tras, których dotyczą świadczenia określone w ust. 1, organy administracji celnej uzgadniają z "Polskimi Kolejami Państwowymi".
§  5.
1.
Koszty świadczeń, o których mowa w §§ 2 i 4, opłacane są ze środków instytucji lub przedsiębiorstw obowiązanych do tych świadczeń.
2.
Organy administracji celnej obowiązane są do zwrotu faktycznych kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" w odniesieniu do świadczeń wymienionych w § 3.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, określa się w zasadzie w postaci zryczałtowanej; wysokość ryczałtu oraz terminy i sposób zapłaty określają umowy zawierane przez organy administracji celnej z przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
§  6.
1.
Rozmiary świadczeń, o których mowa w § 2, określają umowy zawierane przez organy administracji celnej z poszczególnymi jednostkami obowiązanymi do świadczeń lub z ich organami nadrzędnymi.
2.
W razie sporu rozmiar świadczeń określa w trybie sporu przedumownego komisja arbitrażowa po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Handlu Zagranicznego i ministerstwa właściwego dla drugiej strony.
§  7.
W razie braku pomieszczeń lub urządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lub 3, właściwe przedsiębiorstwo obowiązane jest zapewnić ich dostarczenie w ramach własnych planów inwestycyjnych.
§  8.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 11 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie współdziałania z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakresu świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej (Monitor Polski Nr 6, poz. 46),
2)
uchwała nr 393 Rady Ministrów z dnia 30 września 1957 r. w sprawie wymiaru i poboru ceł wywozowych w obrocie pocztowym (Monitor Polski Nr 78, poz. 474).
§  9.
Przepisy i umowy obowiązujące na podstawie uchwał wymienionych w § 8 zachowują moc do czasu zastąpienia ich przepisami i umowami przewidzianymi w niniejszej uchwale, jeżeli nie są z nią sprzeczne.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Handlu Zagranicznego, właściwym ministrom oraz prezesom komitetów i komisji będących naczelnymi organami administracji państwowej.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.42.195

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczenia tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.
Data aktu: 27/04/1962
Data ogłoszenia: 25/05/1962
Data wejścia w życie: 25/05/1962