Sprawdzanie niekaralności w Centralnym Rejestrze Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości osób przyjmowanych do pracy oraz dalsze zatrudnianie osób skazanych.

PISMO OKÓLNE Nr 20
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1962 r.
w sprawie sprawdzania niekaralności w Centralnym Rejstrze Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości osób przyjmowanych do pracy oraz dalszego zatrudniania osób skazanych.

1.
Należy zwracać się o sprawdzenie niekaralności do Centralnego Rejestru Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości, gdy chodzi o kandydatów:
1)
do pracy (służby) w urzędach i instytucjach państwowych; nie dotyczy to kandydatów przyjmowanych na stanowiska pracy o charakterze usługowym (rzemieślnicy, woźni, sprzątaczki itp.), chyba że obowiązujące przepisy stanowią inaczej,
2)
do pracy w jednostkach gospodarki uspołecznionej:
a)
na stanowiska kierownicze lub samodzielne,
b)
na stanowiska związane z odpowiedzialnością materialną,
c)
na stanowiska związane z dozorowaniem mienia i inne, jeżeli szczególne względy wymagają sprawdzenia niekaralności,
d)
w innych przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2.
Za stanowiska wymienione w ust. 1 pkt 2 lit. a) uważa się stanowiska określone jako kierownicze lub samodzielne zgodnie z uchwałą nr 394 Rady Ministrów z dnia 17 września 1959 r. w sprawie określenia kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy (Monitor Polski Nr 84, poz. 444).
3.
Za stanowiska wymienione w ust. 1 pkt 2 lit. b) uważa się stanowiska określone jako związane z odpowiedzialnością materialną zgodnie z § 9 ust. 4 zarządzenia nr 19 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 marca 1962 r. w sprawie trybu przyjmowania do pracy na stanowiska kierownicze lub związane z odpowiedzialością materialną (Monitor Polski Nr 20, poz. 86).
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych, a w stosunku do organów prezydiów rad narodowych Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z przewodniczącymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych - określą stanowiska, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c).
5.
Jeżeli obowiązujące przepisy nie stanowią inaczej, sam fakt skazania za jakiekolwiek przestępstwo nie może stanowić przeszkody do zatrudniania na stanowiskach, o których mowa w ust. 1. Na stanowiska te nie powinny być jednak przyjmowane osoby skazane za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub za inne przestępstwa, których popełnienie dyskwalifikuje do zatrudnienia na takim stanowisku.
6.
W związku ze stwierdzonymi faktami zwalniania przez niektóre zakłady pracy pracowników, którzy kiedykolwiek byli ukarani, bez względu na to, czy popełnienie przestępstwa ma wpływ na wykonywaną pracę, oraz niezależnie od zajmowanego stanowiska i od opinii, jaką pracownicy ci mają w zakładzie pracy po odbyciu kary, zwraca się uwagę, że sam fakt skazania nie powinien pociągać za sobą zwolnienia z pracy. Każdy przypadek należy oceniać w zależności od rodzaju popełnionego przez pracownika przestępstwa, rodzaju wykonywanej obecnie pracy oraz od opinii jaką pracownik ma w zakładzie pracy po odbyciu kary. Jeżeli dalsze zatrudnienie pracownika - ze względu na popełnione przestępstwo - jest niewskazane lub ze względu na obowiązujące przepisy niedopuszczalne, należy przenieść go w zależności od przydatności zawodowej na inne stanowisko w danym zakładzie pracy, a gdy jest to niemożliwe, zwrócić się do właściwego do spraw zatrudnienia organu prezydium rady narodowej o zapewnienie zwolnionemu takiej pracy w innym zakładzie pracy, dla której wykonywania fakt skazania nie będzie miał istotnego znaczenia. Odmowa zatrudnienia takiego pracownika, skierowanego przez organ zatrudnienia, wyłącznie ze względu na fakt popełnionego przez niego w przeszłości przestępstwa, jest niedopuszczalna, jeżeli posiada on odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
7.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym wprowadzenie niniejszych zasad w spółdzielczych zakładach pracy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024