Rozwój produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości.

UCHWAŁA Nr 532
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1961 r.
w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości.

W celu objęcia oznaczaniem znakami jakości wyrobów o zasadniczym znaczeniu dla zaopatrzenia rynku, stworzenia odpowiedniej zachęty do dalszego podnoszenia jakości oraz zapewnienia bazy technicznej do oceny jakościowej tych wyrobów, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Oznaczaniem znakami jakości, ustanowionymi uchwałą nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531), powinny być w pierwszej kolejności objęte wyroby, które mają zasadnicze znaczenie dla zaopatrzenia rynku.
2.
Wykaz wyrobów lub grup wyrobów, o których mowa w ust. 1, ustala Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w porozumieniu z właściwymi ministrami oraz Ministrem Handlu Wewnętrznego i Ministrem Handlu Zagranicznego.
3.
Ministrowie zobowiążą nadzorowane zjednoczenia (jednostki równorzędne) do sporządzania corocznie list wyrobów, które w danym roku zgłoszą do oznaczania znakiem jakości przedsiębiorstwa zgrupowane w tych zjednoczeniach.
4.
Listy wyrobów, o których mowa w ust. 3, powinny być przekazywane przez zjednoczenia (jednostki równorzędne) do Biura Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym najpóźniej w terminie do dnia 31 października roku poprzedzającego, a na rok 1962 - w terminie do dnia 31 stycznia 1962 r.
§  2.
1.
Ministrowie w porozumieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ustalą, które z wyrobów objętych wykazem określonym w § 1 ust. 2 powinny być przedstawiane przez przedsiębiorstwa produkujące do oceny i kontroli jakościowej przez Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym lub przez instytucję upoważnioną przez Polski Komitet Normalizacyjny zgodnie z § 4 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r.
2.
Jeżeli w toku badań i oceny jakościowej okaże się, że wyrób, o którym mowa w ust. 1, nie odpowiada wymaganiom norm lub ustalonym wymaganiom technicznym, należy zawiadomić o tym jednostkę nadrzędną nad producentem wyrobu.
§  3. 1
1. 2
W przedsiębiorstwach produkujących wyroby oznaczone znakiem jakości tworzy się w 1965 i 1966 r. z narzutów na koszty produkcji fundusz nagród.
2.
Podstawę do obliczania w przedsiębiorstwach funduszu nagród stanowi wartość sprzedaży w cenach zbytu wyrobów oznaczonych znakiem jakości w danym okresie, pomnożona przez wskaźnik procentowy udziału osobowego funduszu płac w wartości produkcji towarowej, wynikający z zatwierdzonego rocznego planu techniczno-ekonomicznego.
3.
Fundusz nagród wynosi 1-4% podstawy, o której mowa w ust. 2.
4.
Procentowy wskaźnik funduszu nagród dla określonych wyrobów lub grup wyrobów, o którym mowa w ust. 3, zasady naliczania funduszu oraz nagradzania ustalą właściwi ministrowie w terminie do dnia 30 czerwca 1965 r. opierając się na wytycznych stanowiących załącznik do uchwały.
5.
Nie stanowi przeszkody do utworzenia funduszu nagród wymienionego w ust. 1, jeżeli na wyrobach, co do których przedsiębiorstwo uzyskało zezwolenie na oznaczanie znakiem jakości, na skutek żądania odbiorcy zagranicznego znak ten nie zostanie zamieszczony, a wyroby odpowiadają warunkom określonym przy udzielaniu zezwolenia na używanie znaku.
6.
Fundusz nagród, o którym mowa w ust. 1, przeznaczony jest na nagrody dla pracowników przedsiębiorstw, którzy przyczynili się do produkcji wyrobów oznaczonych znakiem jakości.
7.
Minister Finansów ureguluje tryb gromadzenia w przedsiębiorstwach funduszu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
Właściwi ministrowie (prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią w pierwszej kolejności dla przedsiębiorstw produkujących wyroby oznaczone znakiem jakości środki inwestycyjne oraz dostawy maszyn, urządzeń, surowców i materiałów pochodzących z dostaw krajowych i importu, dla zapewnienia ciągłości produkcji oraz jednolitego i wysokiego poziomu jakościowego wyrobów oznaczanych znakiem jakości.
§  5.
1.
Ministrowie w porozumieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ustalą jednostki badawcze (instytuty, centralne laboratoria i laboratoria zakładowe), upoważnione do prowadzenia w stosunku do określonych wyrobów lub grup wyrobów prac związanych z oceną i kontrolą jakościową wyrobów oznaczanych znakiem jakości, oraz zapewnią tym jednostkom środki niezbędne do prowadzenia tej działalności.
2.
Ministrowie zobowiążą jednostki badawcze, o których mowa w ust. 1, do ścisłej współpracy z Biurem Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym w zakresie prac związanych z oceną jakościową wyrobów (opracowywanie projektów metod badań, parametrów oceny itp.), wykonywania badań i oceny jakościowej oraz kontroli i badań kontrolnych wyrobów oznaczanych znakiem jakości.
§  6.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zorganizuje laboratorium kontrolno-badawcze do badań jakościowych niektórych wyrobów, oznaczanych znakiem jakości.
§  7.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym uregulowanie zgłoszeń wyrobów do oznaczania znakiem jakości oraz systemu bodźców ekonomicznych za produkcję wyrobów oznaczonych tym znakiem na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§  8.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

ZAŁĄCZNIK  3

WYTYCZNE W SPRAWIE USTALENIA PRZEZ ZAINTERESOWANYCH MINISTRÓW PROCENTOWEGO WSKAŹNIKA NAGRÓD ORAZ ZASAD NALICZANIA I WYPŁACANIA NAGRÓD ZA PRODUKCJĘ WYROBÓW OZNACZONYCH ZNAKIEM JAKOŚCI

I. Ustalenie procentowego wskaźnika nagród.
1.
Procentowe wskaźniki nagród dla określonych grup wyrobów należy ustalać w następujących wysokościach:
1)
dla wyrobów oznaczonych znakiem klasy "Q" - od 3 do 4%,
2)
dla wyrobów oznaczonych znakiem klasy "1":
a)
objętych obowiązkiem zgłoszeń oraz wyrobów zgłoszonych w resortowych rocznych programach zgłoszeń i przyjętych do oceny - od 2 do 3%,
b)
pozostałych wyrobów objętych wykazem, stanowiącym załącznik do zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 31 stycznia 1962 r. (Monitor Polski Nr 25, poz. 106) - od 1 do 2%,
c)
innych wyrobów - 1%

podstawy, o której mowa w § 3 ust. 2 uchwały.

2.
Ponadto przy ustalaniu wielkości wskaźnika należy preferować:
1)
wyroby, których produkcja ma szczególne znaczenie gospodarcze (np. artykuły gospodarstwa domowego trwałego użytku, wyroby eksportowe itp.),
2)
wyroby, przy których eksploatacji wchodzi w grę bezpieczeństwo użytkownika (np. wyroby elektrotechniczne, aparaty gazowe itp.),
3)
wyroby, których wysoka jakość może być osiągana przy dużym wysiłku producentów.
3.
Ustalony przez ministrów dla określonych grup wyrobów wskaźnik procentowy funduszu nagród może być w indywidualnych wypadkach podwyższony od 0,5 do 1% (maksymalnie do 4%) na podstawie decyzji właściwego ministra na wniosek zgłoszony przez przedsiębiorstwo i zaopiniowany przez zjednoczenie. Zwiększenie to może być stosowane wyjątkowo, szczególnie w odniesieniu do przedsiębiorstw, które pracują w specyficznie trudnych warunkach, osiągają dzięki szczególnym wysiłkom załogi wysoką jakość produkowanych wyrobów mających duże znaczenie gospodarcze dla zaopatrzenia rynku wewnętrznego i na eksport.

II. Zasady obliczania funduszu nagród.

1.
Fundusz nagród tworzy się z narzutu na koszty produkcji i oblicza się proporcjonalnie w miarę sprzedaży wyrobów oznaczonych znakiem jakości.
2.
Sprzedaż wyrobów oznaczonych znakiem jakości powinna być ewidencjonowana w księgowości na odrębnych kontach. W fakturach na dostawę wyrobów oznaczonych tym znakiem należy podawać klasę znaku jakości.
3.
Fundusz nagród nie może być tworzony, jeżeli nie zostały spełnione warunki, na jakich przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości. W szczególności:
1)
prawo do tworzenia funduszu nagród ustaje z chwilą wygaśnięcia lub cofnięcia prawa do oznaczania wyrobu znakiem jakości,
2)
ponadto uprawnienie do tworzenia funduszu nagród zostanie cofnięte przedsiębiorstwu w razie niedotrzymania któregokolwiek z warunków, na jakich przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości.
4.
W sprawach o cofnięcie przedsiębiorstwu uprawnienia do tworzenia funduszu nagród decyduje dyrektor zjednoczenia, w skład którego wchodzi przedsiębiorstwo:
1)
na wniosek instytucji, która przyznała przedsiębiorstwu prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości,
2)
z własnej inicjatywy w razie uzyskania informacji w innej drodze o nieprzestrzeganiu przez przedsiębiorstwo warunków, na jakich przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości.
5.
Cofnięcie uprawnienia do tworzenia funduszu nagród następuje na okres od dnia ujawnienia nieprzestrzegania przez przedsiębiorstwo warunków, na których przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości, do dnia najbliższej kontroli, stwierdzającej spełnienie tych warunków, jednakże na okres nie krótszy niż trzy miesiące.

III. Zasady wypłacania funduszu nagród.

1.
Fundusz nagród przeznaczony jest na nagrody dla pracowników przedsiębiorstw, którzy przyczynili się w szczególny sposób do produkcji wyrobów oznaczonych znakiem jakości.
2.
Ministrowie określą służby i grupy osób nadzorujące (kontrolujące) produkcję, które mogą być objęte nagradzaniem, z tym że na pracowników bezpośrednio produkcyjnych i średniego dozoru technicznego powinno przypadać co najmniej 70% funduszu nagród.
3.
Nagrody z funduszu nagród przyznawane są w okresach kwartalnych lub półrocznych, w ciągu 1 miesiąca po zakończeniu kwartału lub półrocza.
4.
Nagrody z funduszu nagród dla pracowników przedsiębiorstwa przyznaje dyrektor po zasięgnięciu opinii rady robotniczej.
5.
Dyrektorzy przedsiębiorstw w porozumieniu z radą robotniczą ustalą szczegółowe regulaminy nagradzania pracowników. Regulaminy powinny określać w szczególności wykaz stanowisk, które mogą być objęte nagradzaniem z funduszu nagród, zasady i tryb rozdziału oraz terminy wypłat nagród.
1 § 3:

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 88 z dnia 23 lutego 1963 r. (M.P.63.16.93) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 83 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.20.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 43 z dnia 18 lutego 1966 r. (M.P.66.7.56) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1966 r.
3 Załącznik dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 83 z dnia 14 kwietnia 1965 r. (M.P.65.20.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.98.409

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości.
Data aktu: 11/12/1961
Data ogłoszenia: 29/12/1961
Data wejścia w życie: 29/12/1961