Szczegółowe zasady gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 grudnia 1961 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.

Na podstawie § 28 uchwały nr 404 Rady Ministrów z dnia 11 października 1961 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 79, poz. 329) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy zjednoczeń objętych przepisami uchwały nr 404 Rady Ministrów z dnia 11 października 1961 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 79, poz. 329), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Zjednoczenie sporządza roczny plan finansowy według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
W terminach określonych przepisami o opracowywaniu budżetu Państwa zjednoczenie przesyła projekt planu finansowego właściwemu ministerstwu (urzędowi centralnemu) w 2 egzemplarzach i bankowi finansującemu w 1 egzemplarzu.
§  3.
1.
W celu umożliwienia Ministerstwu Finansów ustalenia łącznych wskaźników procentowych od planowanego poziomu kosztów własnych (§ 12 ust. 1 uchwały) ministerstwa (urzędy centralne) w terminach określonych przepisami o opracowywaniu budżetu Państwa przesyłają Ministerstwu Finansów zbiorcze kalkulacje:
1)
preliminarza działalności administracyjnej,
2)
preliminarza wspólnych przedsięwzięć gospodarczych,
3)
preliminarza działalności związanej z realizacją porozumienia branżowego wszystkich podległych zjednoczeń

- jako załączniki do bilansu dochodów i wydatków.

2.
Do kalkulacji, o których mowa w ust. 1, ministerstwa (urzędy centralne) powinny dołączyć szczegółowe uzasadnienia.
§  4.
Wydatki osobowe rady techniczno-ekonomicznej, działającej przy zjednoczeniu, są preliminowane i pokrywane z preliminarza działalności administracyjnej w ramach bezosobowego funduszu płac.
§  5.
1.
Wpłaty przedsiębiorstw, określone w § 12 ust. 1 uchwały, wpływają na rachunek rozliczeniowy funduszu administracyjnego we właściwym oddziale banku finansującego; z rachunku tego pokrywa się wydatki, o których mowa w § 12 ust. 3 uchwały.
2.
Oprócz rachunku rozliczeniowego, o którym mowa w ust. 1, zjednoczenia posiadają we właściwym oddziale banku finansującego następujące rachunki bankowe:
1)
rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat (dla przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu),
2)
rachunek funduszu rezerwowego.
3.
Zjednoczenia otwierają ponadto w miarę potrzeby na podstawie obowiązujących przepisów następujące rachunki bankowe:
1)
rachunki własnej działalności gospodarczej,
2)
rachunki jednostek organizacyjnych, działających w ramach zjednoczenia na zasadach wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
3)
rachunki akcji specjalnych, między innymi rachunki działalności związanej z realizacją porozumienia branżowego,
4)
rachunek funduszu postępu technicznego,
5)
rachunek scentralizowanej amortyzacji przedsiębiorstw,
6)
inne rachunki.
§  6.
Zjednoczenia przedstawiają bankom finansującym w terminach określonych przepisami o opracowaniu budżetu Państwa preliminarze poszczególnych rodzajów działalności, zatwierdzone z uwzględnieniem przepisów § 14 ust. 2 i 3 uchwały.
§  7.
1.
Zjednoczenie prowadzi księgowość na podstawie branżowego planu kont.
2.
W razie prowadzenia przez zjednoczenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 20 uchwały, plan kont zjednoczenia należy uzupełnić kontami służącymi do ewidencji operacji związanych z tą działalnością.
3.
W razie powołania jednostek organizacyjnych działających w ramach zjednoczenia na zasadach wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, o których mowa w § 20 uchwały, zjednoczenia prowadzą dla tych jednostek oddzielną księgowość według planu kont obowiązującego przedsiębiorstwa, które prowadzą analogiczną działalność gospodarczą.
§  8.
W celu umożliwienia bieżącej kontroli wydatków zjednoczenie prowadzi szczegółową ewidencję wykonywania preliminarza wydatków działalności administracyjnej na kartach wydatków według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia. Ewidencję tę prowadzi się na podstawie odpowiednich zapisów na stronie Ma kont środków pieniężnych.
§  9.
1.
Zjednoczenie obowiązane jest do składania jednostce nadrzędnej:
1)
sprawozdań finansowych z poszczególnych rodzajów działalności, dla których sporządza się odrębne preliminarze według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia; sprawozdania składa się za okresy trzech kwartałów, półroczne i roczne w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym po uzgodnieniu z bankiem finansującym stanu rachunków bankowych,
2)
sprawozdań z działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach rozrachunku gospodarczego w myśl przepisów obowiązujących dla sprawozdawczości przedsiębiorstw,
3)
innych sprawozdań finansowych w terminach i według wzorów przewidzianych w obowiązujących instrukcjach w zakresie sprawozdawczości finansowej, wydanych przez Ministerstwo Finansów i Główny Urząd Statystyczny.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny być podstawą do analizy działalności zjednoczenia.
§  10.
Nieuzgodnienie z bankiem finansującym stanu rachunków bankowych w terminie obowiązującym dla sprawozdań, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1, uprawnia właściwy bank do wstrzymania finansowania.
§  11.
Na podstawie sprawozdań, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1, ministerstwa (urzędy centralne) sporządzają i przedstawiają Ministerstwu Finansów zbiorcze sprawozdania kwartalne zjednoczeń. Termin złożenia zbiorczych sprawozdań i odpisów analiz ustala się na 45 dni po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  12.
Uprawnienia i obowiązki zjednoczenia jako dysponenta kredytów budżetowych określają przepisy wydane na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221).
§  13.
Właściwi ministrowie mogą zgłaszać wnioski dla Ministra Finansów o rozciągnięcie - na podstawie § 1 ust. 2 uchwały - jej przepisów na zarządy przedsiębiorstw wielozakładowych utrzymywane z narzutów.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

PLAN FINANSOWY ZJEDNOCZENIA

na 196..... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

KARTA WYDATKÓW

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

SPRAWOZDANIE O WYDATKACH I DOCHODACH Z DZIAŁALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ ZJEDNOCZENIA

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.95.403

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.
Data aktu: 06/12/1961
Data ogłoszenia: 19/12/1961
Data wejścia w życie: 01/01/1962